Zamknij

Gorlice w rankingu Water City Index 2020 na 48. miejscu w swojej kategorii

15:03, 26.10.2021 . Aktualizacja: 09:00, 27.10.2021
Skomentuj

W sieci pojawiła się już najnowsza odsłona rankingu miast, w którym oceniono rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wodnymi. W rankingu są też miasta naszego województwa, a także co chyba najistotniejsze Gorlice, które trafiły do pierwszej "pięćdziesiątki".

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Autorami raportu są profesor dr hab. Jerzy Hausner przewodniczący Rady Programowej OEES Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, dr Michał Kudłacz, dr Jakub Głowacki, Krzysztof Kutek oraz Marcin Ćmielewski.

W odróżnieniu do WCI 2019, ranking Water City Index 2020 został odrębnie przygotowany dla metropolii (8), kategorii miast na prawach powiatu (58) oraz dla miast nie będących miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Indeks został przygotowany w ramach czterech kategorii oraz 15 podkategorii oceny. Cztery główne kategorie, w których oceniono efektywność gospodarki wodnej w miastach, to:• sposób wykorzystania zasobów wody,• umiejętności radzenia sobie z kryzysami wodnymi,• wykorzystania wody w kontekście rozwoju gospodarczego miast• oraz doskonalenia jakości świadczonych usług publicznych sektora wodnego.

"Henk Ovink i Jelte Boeijenga celnie konstatują: „nasze miasta, są miastami wodnymi (water cities), nasza demokracja jest „demokracją wodną”, mając na uwadze swój kraj – Niderlandy. Myślę, że coraz bardziej można odnieść to do całego globu. W obliczu zmian klimatu i pogłębiania się dramatycznych ich konsekwencji, globalna perspektywa rozumienia wyzwania jakim jest gospodarowanie wodą i konieczność podejmowania działań w skali globalnej jest oczywista. Cytowani autorzy podkreślają, że jednocześnie musi się zmienić podejście do problemu wody – z reaktywnego na prospektywne (from response to preparedness). To pociąga za sobą transformację myślenia o wodzie w mieście i sposobu zorganizowania miasta jako złożonego systemu wodnego. Tylko w ten sposób można dokonać długofalowej adaptacji miasta do zmian klimatu, których cofnąć się nie da.

Nasze miasta, są miastami wodnymi (water cities), nasza demokracja jest "demokracją wodną" Wodno-klimatyczna odporność miasta nie może polegać na z góry zdefiniowanym i władczo (monocentrycznie) skoordynowanym systemie zabezpieczeń i zdolności reagowania w stanach nadzwyczajnych (emergency). Musi także obejmować wielostronne działania prowadzące do stopniowego, ale zdecydowanego – częściowo zaprojektowanego, częściowo spontanicznego, oddolnego – przestawienia miasta na odpowiedni dla niego model miasta wodnego. W takim modelu muszą pojawić się i w odpowiedni sposób być aktywowane sprzężenia między gospodarstwem domowym, budynkiem, ulicą i miastem, między wybrzeżem (waterfront) i jego otoczeniem. Te sprzężenia wynikać mają z ich odpowiedniego przestrzennego i temporalnego zaprojektowania. Uwzględniającego to, że w ich działanie muszą zostać włączeni różni aktorzy i różne systemy techniczne. Miasto wodne to specyficzny wymiar społecznej czasoprzestrzeni.

Formuje ją nie tylko technika, cywilizacja, ale także kultura. I w tym sensie Ovink i Boeijenga mówią o „demokracji wodnej”. Model „miasta wodnego” wymaga świadomych, aktywnych, odpowiedzialnych i zaangażowanych mieszkańców-obywateli. Takich, którzy w odniesieniu do swojego miasta przyjmą za swoje przesłanie prezydenta Baracka Obamy o tym, że jesteśmy pierwszą generacją, które odczuwa konsekwencje zmian klimatu i zarazem ostatnią, która może je powstrzymać. Dlatego kontynuujemy tworzenie rankingu Water City Index (Indeks Wodnych Miast), które nadal jest w Polsce przedsięwzięciem nowatorskim. Stanowi zaczyn do dyskusji samorządów terytorialnych oraz z samorządami terytorialnymi na temat możliwości poprawy efektywności wykorzystaniazasobów wody".

Jerzy Hausner

W rankingu głównym dla metropolii miejsce 1. zdobył Wrocław, który wyprzedził Bydgoszcz i Gdańsk.

W rankingu głównym dla miast na prawach powiatu zwycięzcą okazały się Gliwice. Na podium stanął też Rzeszów oraz Świnoujście. 

W rankingu głównym dla miast średniej wielkości zwycięzcą zostało Szczytno. Następnie na podium znalazł się Malbork oraz Mrągowo.

Wśród miast na prawach odnotowano także małopolskie miasta. W rankingu znalazł się także Nowy Sącz (35 miejsce), i Tarnów (39 miejsce).

W rankingu dla miast średniej wielkości reprezentacja miast małopolskiego jest już liczniejsza. Blisko podium znalazły się Wieliczka (6 miejsce). W rankingu są także obecne: Zakopane (25 miejsce) oraz Bochnia (39 miejsce), Andrychów (45 miejsce) i GORLICE, które uplasowały się na 48 miejscu. Dla porównania Jasło we wspominanym rankingu zajmuje odległe 90 miejsce. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

kk

3 3

jaslo jak zawsze ogon do gorlic xd 09:18, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


DonekDonek

3 2

Jasło na końcu bo tam wszystkie ścieki z Glimaru popłynęły mniam mniam 12:48, 27.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%