Zamknij

Jazda bez dokumentów: Co w przypadku kontroli policji?

11:21, 01.10.2018 J.R Aktualizacja: 11:25, 01.10.2018
Skomentuj fot. PIOTR JEDZURA REPORTER East News fot. PIOTR JEDZURA REPORTER East News

Od 1 października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Jazda bez dokumentów niesie za sobą wiele pytań m.in.: jak w takim razie będzie wyglądała kontrola policji?

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nowe zmiany w prawie, dzięki którym zmotoryzowani będą mogli jeździć samochodem bez obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Oznacza to, że wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych będą miały dostęp do informacji na temat naszego auta.

Jednak nie każdy jest zadowolony z nowych przepisów. Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób będzie wyglądać kontrola policyjna. Okazuje się, że w jej trakcie, funkcjonariusze sprawdzą dane samochodu za pomocą systemu CEPiK. Oprócz tego, jeśli policjanci uznają, że konieczne jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, wówczas wpiszą do tej bazy odpowiednią adnotację, a kierowca dostanie podobnie jak było do tej pory - pokwitowanie.

Procedura w razie kolizji

Według KGP w razie kolizji - wbrew pojawiającym się w mediach informacjom - jej uczestnicy nie będą musieli każdorazowo wzywać na miejsce policji. Każdy kierowca, który spowodował kolizję - jak podkreśla policja - ma bowiem obowiązek przekazania danych niezbędnych do wypłaty ubezpieczenia.

Prawo o ruchu drogowym nakłada obowiązek wymiany między sobą danych personalnych dotyczących uprawnień i danych dotyczących ubezpieczenia pojazdu. Osoba, która odmówi podania takich danych uczestnikowi zdarzenia naraża się na odpowiedzialność za niewypełnienie tego obowiązku i to bez względu na to, czy chodzi o wypadek, czy kolizję drogową.

Dodał, że w razie wątpliwości każdy może sprawdzić ubezpieczenie samochodu wpisując numery jego tablic rejestracyjnych na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. "To naturalne, że społeczeństwo ma obawę, bo nie ma w ręku dokumentów na dany samochód. Musimy się przyzwyczaić do tego, że ten system działa" - mówi podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Ministerstwo Cyfryzacji przypomniało w komunikacie, że dowód rejestracyjny w dalszym ciągu pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym, zaś właściciele pojazdów nadal mają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wwwwww

11 2

"...Jednak nie każdy jest zadowolony z nowych przepisów...". To zdanie musiało się znaleźć dla podniesienia emocji na portalu. Co za bzdury. 09:23, 14.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%