Zamknij

Jakie ogrzewanie można zamontować w kamperze?

08:39, 19.07.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 08:39, 19.07.2018
Skomentuj

Kupując kampera starszego typu, staje się przed wyborem sposobu ogrzewania jego wnętrza. Jest ono niezbędne, by móc wyjeżdżać na wycieczki, gdy na zewnątrz zrobi się chłodniej. Bez ogrzewania sezon campingowy kończy się już wczesną jesienią, natomiast w kamperach z systemami grzewczymi można wypoczywać bezpiecznie i komfortowo nawet w czasie zimowych mrozów.

Montaż ogrzewania w kamperze na własną rękę?

Ogrzewanie kampera można zamontować samodzielnie lub zamówić usługę w wyspecjalizowanej firmie. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, przez co jest również powszechniejsze. Powinno się pamiętać, że montaż systemu grzewczego na własną rękę może utrudniać ubezpieczenie pojazdu, lecz w Motorhome Protect polisę wykupi się bez żadnych trudności nawet po dokonaniu przeróbek w pojeździe.

Jeżeli chce się wykonać ogrzewanie w kamperze najtańszym możliwym kosztem, wystarczy podłączyć do instalacji elektrycznej w jego wnętrzu farelkę lub grzejnik. Urządzenia nagrzeją wnętrze i jednoczenie nie będą stanowiły jakiejkolwiek ingerencji w wyposażenie wozu campingowego. W każdej chwili można je wyjąć z samochodu i wyjechać na wakacje bez zbędnego sprzętu. Niestety, farelka lub grzejnik elektryczny sprawdzą się wyłącznie jesienią i wiosną, gdy temperatury są niskie jedynie wieczorami, w nocy i wczesnym rankiem. Ogrzewanie elektryczne zimą jest zbyt kosztowne w eksploatacji. Aby usprawnić działanie systemu grzewczego, można zamocować na przedniej szybie pojazdu matę termiczną na czas postoju.

Ogrzewanie postojowe i gazowe

Jeżeli dopuszcza się możliwość dokonania większych przeróbek w kamperze, można zdecydować się na ogrzewanie postojowe lub gazowe. Ogrzewanie postojowe, nazywane również Webasto, działa niezależnie od pracy silnika. System grzewczy pobiera paliwo z silnika i wytwarza ciepło. Montaż Webasto jest prosty, a zużycie benzyny niewielkie, dzięki czemu jest to ogrzewanie ekonomiczne, odpowiednie nawet na zimowe wyjazdy.

Równie efektywne jest ogrzewanie gazowe. Grzejniki podłącza się do butli pod kuchenką lub do specjalnego pieca, który odprowadza spaliny na zewnątrz kampera. System jest tak wydajny, że umożliwia utrzymanie temperatury około 20-22 stopni Celsjusza, gdy na zewnątrz mrozy sięgają -30 stopni. Co ważne, w ramach motorhome insurance https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/ możliwe jest skorzystanie z ochrony kamperów, w których korzysta się z butli gazowej. Odszkodowanie pozwoli na jej ewentualną wymianę lub naprawę systemu grzewczego.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%