Zamknij

Jak sprawnie przeprowadzić zgrzewanie papy?

14:26, 11.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:26, 11.06.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Każdy, kto przy wykonaniu dachu pragnie zadbać o łatwość układania pokrycia oraz jego późniejszą stabilność, z pewnością życzliwie spojrzy na nowoczesne papy zgrzewalne. Obecnie niemal całkowicie zastąpiły one w użyciu tradycyjne bitumy, a dzięki wielu modyfikacjom i zmianie parametrów skutecznie utrzymują swoją popularność wśród fachowców. Zobacz, jakie proste jest montowanie tych docenianych produktów.

Podstawy pracy z papą termozgrzewalną

Na początek powinniśmy pamiętać, że cały proces nie uda się bez palników oraz butli gazowych. Oczywiście przy dużych powierzchniach lepiej sprawdzą się narzędzia wielodyszowe, jednak na pojedynczy dach w zupełności wystarczy palnik jednodyszowy wraz z wężem i źródłem gazu – butlą propan-butanu bądź propanu. Dekarze powinni dysponować także szpachelkami, wałkami dociskowymi z rolką z silikonu, nożami do pap oraz urządzeniami kontrolującymi rolkę bitumu przy jej rozwijaniu.

Kiedy już zatem przygotujemy niezbędne akcesoria, przejdziemy do przeprowadzenia gruntownej inspekcji dachu. Często na tym etapie zapada decyzja o wykonaniu chociażby szczelin wentylacyjnych, o których zapomnieli poprzednicy. Kluczowe będzie też dokładne rozplanowanie ułożenia kolejnych rolek papy. W tym celu dokonujemy pomiarów powierzchni, określamy osadzenie wpustów dachowych, sprawdzamy kąt nachylenia, spadki a także planujemy przerwy dylatacyjne.

Ważne w planowaniu pracy staje się też obserwowanie pogody i prognoz meteorologicznych na interesujące nas terminy. Przy zgrzewaniu papy należy zapewnić sobie komfort dobrych warunków atmosferycznych, gdyż temperatury poniżej 5 stopni, duża wilgoć opady i wiatry mogą skutecznie popsuć nam szyki.

Ogólna instrukcja dla początkujących

Nasze podłoże jest już odpowiednio wyrównane, oczyszczone, dylatowane oraz pokryte warstwą gruntu. Koncentrujemy się z początku na obróbce wszelkich detali dachowych, takich jak chociażby świetliki. Dalej przechodzimy do przymiarek z materiałem, uzależniając przy tym rozłożenie rolek od rodzaju spadku. Naturalnie z każdym nowym kawałkiem najbardziej dbamy o rozgrzanie powierzchni zakładów, przy których operujemy także szpachelkami. Przechodząc już bezpośrednio do zgrzewania rolek, największą wagę przykładamy do osiągnięcia dobrego poziomu rozgrzania spodniej warstwy bitumu. Papa powinna w tym procesie rozwijać się sama. Wszystkie pasy układamy zgodnie z kierunkiem spływania wody a przy tym nigdy pod wiatr. Materiał już przytwierdzony natomiast powinniśmy sprawdzać, zaś w razie potrzeby rozgrzewać ponownie, zwłaszcza gdy mamy wątpliwości co do newralgicznych zgrzewów na łączeniach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%