Zamknij

Syndrom kolana biegacza ? objawy i leczenie

11:32, 22.01.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Mówi się, że sport to zdrowie, jednakże bieganie, jak każda dyscyplina sportowa wiąże się z możliwością powstania licznych kontuzji. Dotyczy to przede wszystkim sportowców zawodowych, w mniejszym zaś stopniu amatorskich biegaczy, którzy jednak powinni zdawać sobie sprawę z istniejących zagrożeń. Obecnie jedną z najczęściej występujących kontuzji przeciążeniowych kolana oraz przyczyn jego bólu wśród osób biegających jest tak zwany syndrom kolana biegacza.

Czym jest syndrom kolana biegacza?

Syndrom kolana biegacza jest kontuzją, określaną jako zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Dolegliwość ta objawia się jako ból kolana w obszarze bocznego przedziału stawu kolanowego. Na jej występowanie najbardziej narażeni są oczywiście biegacze, w średnim wieku. Z mniejszą częstotliwością schorzenie to dotyka kolarzy, narciarzy, kulturystów czy piłkarzy. Bezpośrednią przyczyną powstania tej dolegliwości jest cykliczne, powtarzające się tarcie pasma biodrowo-piszczelowego o nadkłykieć boczny w kości udowej.

Wspomniane pasmo wykonuje bowiem ruch do przodu w trakcie wyprostu nogi w stawie kolanowym i do tyłu w momencie zgięcia w kolanie, pozostając nieustannie w stanie napięcia. Istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko wystąpienia syndromu kolana biegacza. Są to przede wszystkim liczne błędy treningowe, w tym długotrwały bieg na bieżni i bieg z górki, a także osłabienie mięśni prostujących i zginających w kolanie oraz mięśnia pośladkowego większego czy ograniczenie mobilności w stawie biodrowym.

Objawy zespołu kolana biegacza

Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu kolana biegacza jest oczywiście ból kolana po bieganiu zlokalizowany w okolicy rzepki, nad nadkłykciem bocznym kości udowej. Ból ten odczuwany jest jako kłujący oraz palący. Bardzo często promieniuje ku dołowi. Staw kolanowy może wydawać dźwięki „chrupania”, „chrzęszczenia” podczas zginania, a wokół niego zazwyczaj obserwuje się obrzęk. Wysiłek fizyczny pomimo bólu powoduje jego nasilenie i zwiększa ryzyko rozwoju kontuzji przewlekłej.

Przebieg zespołu pasma biodrowo-piszczelowego

Wespół z dolegliwościami niesie się za nami pytanie - co na ból kolana? Otóż leczenie kolana biegacza w fazie ostrej ma na celu zniesienie bólu poprzez odciążenie stawu kolanowego wskutek zmodyfikowania aktywności fizycznej, tapingu, użycia stabilizatorów medycznych oraz za pośrednictwem chłodzących okładów i niesteroidowych leków przeciwbólowych. W łagodzeniu dolegliwości związanych z syndromem kolana biegacza zastosowanie znajdują również zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże czy krioterapia.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%