Zamknij

Jakie są różnice pomiędzy oponami letnimi a zimowymi?

11:04, 19.12.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Większość polskich kierowców co roku zmienia opony letnie na zimowe. Pierwsze dni zimy i nagłe opady śniegu sprawiają, że do warsztatów samochodowych przyjeżdżają setki kierowców, którzy chcą możliwie najszybciej zmienić opony na odpowiednie do panujących warunków pogodowych. Jakie są różnice pomiędzy oponami letnimi a zimowymi?

Bieżnik

Tym, co jest zauważalne na pierwszy rzut oka, są różne bieżniki opon letnich i zimowych. Opony zimowe mają silnie poprzecinaną rzeźbę, pełną wgłębień i wypukłości. Dzięki niej zachowują przyczepność do śniegu i błota pośniegowego, chroniąc przed wpadnięciem w poślizg. W oponach zimowych ważniejsze jest odprowadzanie wody deszczowej, przy zachowaniu maksymalnej powierzchni styku gumy z podłożem. Bieżnik opon letnich jest więc mniej poprzecinany i gładszy.

Niezauważalne jest to, że oba rodzaje opon są wykonane z zupełnie innej mieszanki gumowej. Zimą opony są narażone na wysokie mrozy i dużą wilgotność, natomiast latem podczas upałów asfalt ma często temperaturę kilkudziesięciu stopni powyżej zera i jest zupełnie suchy.

Rodzaj gumy ważniejszy niż bieżnik

Kierowcy zwracają uwagę głównie na wygląd bieżnika opony, jednak znacznie ważniejsze jest to, z czego wykonana jest gumowa mieszanka. Nigdy nie powinno się zastępować trwałych i solidnie wykonanych opon zimowych lub letnich tanimi podróbkami, których przyczepność i właściwości podczas jazdy są znacznie mniej zadawalające. Producenci opon z Azji wykorzystują własne mieszanki, nieodpowiednie do warunków panujących w odmiennym, polskim klimacie. Renomowani producenci strzegą pilnie swoich receptur, przez co jedynie oni mogą zaproponować wysokiej jakości opony letnie i zimowe dla polskich kierowców.

Letnie opony wykonuje się z gumy o większej sztywności, która może pracować intensywnie nawet w wysokich temperaturach. Opony zimowe są natomiast miększe, gdyż zbyt wysoka trwałość negatywnie wpływa na przyczepność do śliskiego podłoża. Mieszanka o mniejszej sztywności nie sprawdza się jednak, gdy robi się cieplej. Opony zimowe zużywają się na ciepłym asfalcie niezwykle szybko, a auto staje się mało stabilne w czasie jazdy.

Opony całoroczne?

Istnieje gama opon całorocznych, które są kompromisem pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Jak nazwa wskazuje, można z nich korzystać przez cały rok bez konieczności wymiany. Opony tego typu sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych, jednak w rzeczywiści z powodu rodzaju bieżnika bliżej im do opon zimowych niż do letnich.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

AlbertAlbert

1 0

Różnica między zimówkami i letnimi jest, nie da się ukryć. Chociaż ja znam amantów podróży na letnich oponach w zimę - dla mnie to bezmyślność i porażka.... Na ten sezon ja już zmieniłem opony ze 2-3mc temu, zainwestowałem w Bluearth V905 od Yokohamy - różnica w prowadzeniu ogromna... 12:48, 24.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

busbus

0 0

Wazne ile lat te zimówki maja i jak byly przechowywane. Moje siedmioletnie, bieżnik prawie full i porażka, na delikatnym łuku swoj tyl zobaczyłem. Wymieniłem na nowe i różnica nie do opisania, na oponach na pewno nie zaoszczedzimy, konsekwencją oby bylo tylko wyladowanie w przydroznym rowie lub stłuczka. 15:11, 24.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%