Zamknij

VAT-7 najczęściej popełniane błędy

09:53, 30.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

VAT-7 jest zeznaniem, które wypełnia ogromna liczba podmiotów wiele razy w ciągu roku. Nic więc dziwnego, że w tych deklaracjach pojawiają się błędy. Dziś przedstawiamy najpopularniejsze z nich, tak aby pokazać czego unikać, by nie narażać się na problemy ze strony organów podatkowych.

Kto powinien składać VAT-7

Pierwszym podstawowym błędem, jest niezłożenie zeznania pomimo takiego obowiązku prawnego. Tutaj warto pamiętać, że do złożenia deklaracji zobowiązane są wszystkie podmioty określone jako czynni podatnicy VAT, które podlegają obowiązkowi składania deklaracji. Część przedsiębiorców musi korzystać z tzw. ovatowania działalności, bez względu na swoje chęci (obowiązkowa rejestracja VAT). Podstawowe zasady zostały określone między innymi w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, a katalog podmiotów obowiązanych do wypełniania deklaracji za okresy miesięczne zgodny jest z art. 99 ust. 1 tej ustawy. Co więcej, należy zwrócić uwagę, że VAT-7 to deklaracja miesięczna, więc podmioty rozliczające się w okresach kwartalnych powinny skorzystać z VAT-7K (a nie VAT-7).

Określone terminy VAT-7

Drugim dość częstym błędem jest składanie deklaracji VAT-7 w nieodpowiednim terminie. Część przedsiębiorców myli terminy dla PIT (z założenia na koniec różnych miesięcy), z terminem złożenia VAT-7, który należy składać do 25. dnia każdego miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym. Oznacza to w praktyce, że z zasady deklarację za na przykład marzec należy złożyć najpóźniej do 25 kwietnia, a za wrzesień do maksymalnie 25 października.

Błędna forma złożenia deklaracji

Do niedawna, aby złożyć poprawnie deklarację VAT-7 wystarczyło pamiętać o odpowiednim, aktualnym druku finansowym. Obecnie należy koniecznie zapoznać się z nowymi formami wysyłki. W związku z reformą całej administracji podatkowej i wprowadzeniem tak zwanej e-administracji wszystkie formularze VAT-7 z zasady powinny być przekazywane wyłącznie w formie elektronicznej. Tutaj należy jednak znów uważać, wybierając sposób przesyłu. Nie wystarczy dołączyć druk w wersji elektronicznej do wiadomości e-mail. Do złożenia deklaracji VAT-7 służą specjalne bramki, aplikacje, formularze online lub specjalistyczne oprogramowania do wypełniania tego typu dokumentów.

Nieuwzględnienie zmian

Przedsiębiorcy, którzy już od jakiegoś czasu składają VAT-7 kierują się doświadczeniem i często padają ofiarą rutyny. Należy pamiętać, że zarówno przepisy dotyczące VAT, jak i inne ulegają dość częstym zmianom lub aktualizacjom. A co za tym idzie, podmioty składające deklaracje muszą dopasowywać się do nowych wymogów.

Jednym z częstych błędów jest na przykład nieprawidłowe wskazywanie miejsca, w którym podatek jest odprowadzany (lub właściwego urzędu skarbowego). Zgodnie ze zmianami, które miały na celu ujednolicenie przepisów dotyczących VAT z ordynacją podatkową, właściwość określa miejsce zamieszkania podatnika (w przypadku osób fizycznych) lub siedziba firmy (dla innych podmiotów gospodarczych). Bez znaczenia obecnie pozostaje faktyczne miejsce dokonywania czynności czy działalności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%