Zamknij

Noc Trakla

19:37, 20.11.2017 J.R
Skomentuj

Nadwrażliwa osoba, borykająca się z depresją i stanami lękowym – taki właśnie był poeta austriacki Georg Trakl. Jego historię zaprezentowano w spektaklu „Noc Trakla”, który odbył się w Zespole Szkół nr 1 im. I. Łukasiewicza w Gorlicach z okazji „Dni Austrii” pod patronatem Konsulatu Generalnego Austrii w Krakowie oraz Fundacji Promocji Kultury Urwany Film.

Georg Trakl był wybitnym poetą reprezentującym ekspresjonizm. Związany z Austrią, a w szczególności z Salzburgiem- jego rodzinnym miastem, ale  także z Krakowem , gdzie spędził ostanie tygodnie swojego życia. 

Spektakl, organizowany w ramach festiwalu „Trakl – TAT” w 103 rocznicę śmierci artysty, przedstawia pobyt Trakla w krakowskim szpitalu garnizonowym w pierwszych miesiącach wojny jesienią 1914 roku i jego relację z doktorem psychiatrii. Na leczenie trafił z powodu głębokiej depresji na skutek kontaktu z ciężko rannymi i umierającymi żołnierzami. Przybliżono również w szczegółowy sposób więź pomiędzy poetą, a jego siostrą Gretą, która była dosyć kontrowersyjna. Georg zmarł w szpitalu 3 listopada 1914 roku w wieku 27 lat.

Fascynujące widowisko, które odbywało się nie tylko na scenie, ale również pomiędzy widzami zasiadającymi na auli, otrzymało gromkie brawa od publiczności wśród której znajdował się m.in. starosta Karol Górski.

Reżyserem, autorem tekstu i scenografii jest Paweł Zapendowski, a w role bohaterów spektaklu wcielili się Krzysztof Stanio, Joanna Dryś, Krzysztof Grygier i Adrian Kowal.

Informacja i zdjęcia Joanna Podsadowska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%