Zamknij

Jubileusz 150-lecia powiatu gorlickiego

18:54, 23.09.2017 J.R
Skomentuj troje starostów powiatu gorlickiego: (od lewej) Witold Kochan, Karol Górski, Andrzej Welc troje starostów powiatu gorlickiego: (od lewej) Witold Kochan, Karol Górski, Andrzej Welc

Powiat gorlicki powstał w 1867 roku. W czasie 150 lat swej historii przechodził różne koleje losu, a nawet całkowicie zniknął z mapy Polski. Dziś okolicznościową konferencją w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach uczczono ten jubileusz. Świętowano także 30-lecie Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

W trakcie spotkania członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda odznaczył Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyżem Małopolski starostę Karola Górskiego i dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisława Tohla. Srebrną Odznaką odznaczeni zostali: Kazimierz Dudek i Andrzej Ćmiech. Ponadto Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymał Leszek Brzozowski, kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

RYS HISTORYCZNY POWIATU GORLICKIEGO:

Powiat gorlicki powstał w 1867 roku. Jego pierwszym starostą był Juliusz Błoński, a pierwszym marszałkiem Wydziału Powiatowego Jan Płocki. Początkowo powiat gorlicki liczył 875 km kw. powierzchni i 56 tys. ludności. W czasie 150 lat przechodził różne koleje losu, a nawet całkowicie zniknął z mapy Polski.

Od 1920 roku powiat gorlicki wchodził w skład nowo utworzonego województwa krakowskiego. W 1932 roku w wyniku reformy administracyjnej zyskał powierzchnię 1082 km kw. i liczył 104 800 mieszkańców.

Kolejne ważne nazwiska związane z historią powiatu gorlickiego to:

  • Seweryn Bańkowski – starosta powiatu gorlickiego i kołomyjskiego, radca namiestnictwa we Lwowie
  • Wiktor Sas – Tustanowski – długoletni starosta powiatu gorlickiego
  • Władysław Długosz – długoletni marszałek Wydziału Powiatowego
  • dr Aleksander hr. Skrzyński – radca starostwa powiatowego
  • Wojciech Biechoński – wieloletni członek Rady Powiatowej i burmistrz Gorlic.
  • Niekwestionowany wpływ na rozwój gospodarczy powiatu gorlickiego miał Wilhel MacGarvey.  


Po II wojnie światowej od 1945 roku aż do 1975 powiat gorlicki wchodził w skład województwa rzeszowskiego. W tym czasie skorygowano, czyli zmniejszono jego powierzchnię do 1079 km kw. Liczył również mniej mieszkańców tj. 96 585.    

Niestety w 1975 r. nastąpiła likwidacja powiatu gorlickiego i podział jego terytorium między województwa: nowosądeckie, krośnieńskie i tarnowskie.

Powrót na mapę Polski nastąpił dopiero w 1998 roku. Wtedy też w wyniku starań samorządowców miast i gmin ziemi gorlickiej włączony został do województwa małopolskiego.

11 października 1998 roku odbyły się pierwsze, wolne wybory samorządowe do Rady Powiatu Gorlickiego i nastąpił  wybór 40-osobowej rady. Rozpoczęła się nowa era powiatu gorlickiego.

30 kwietnia 2002 r. Rady Powiatu Gorlickiego podjęła uchwałę o ustanowieniu herbu, flagi i pieczęci powiatu gorlickiego.

29 maja 2002 r.  nastąpił Akt nadania sztandaru powiatowi gorlickiemu. Fundatorami sztandaru byli radni.

Od 2002 r. Radę Powiatu tworzy 23 radnych.

Starostowie i przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego 1998-2017:

  • starostowie:  Andrzej Welc, Witold Kochan, Mirosław Wędrychowicz i Karol Górski
  • przewodniczący: Mieczysław Przybylski, Czesław Kłapsa, Marek Bugno.


Najdłużej w Radzie Powiatu Gorlickiego, czyli od 1998 roku przez wszystkie pięć kadencji nieprzerwanie do chwili obecnej pracują: Zofia Kamińska, Karol Górski, Marek Bugno, Karol Tenerowicz i Adam Urbanek.

Warto zaznaczyć, że z Rady Powiatu Gorlickiego wywodzą się posłowie na Sejm RP: Barbara Bartuś i Witold Kochan oraz śp. Jan Knapik.

Przypominamy najważniejsze wydarzenia i inwestycje z najnowszej historii powiatu gorlickiego z lat 1998 – 2017

 W lipcu 1998 r. Sejm RP reaktywował powiat gorlicki. Dzięki tej decyzji ziemia gorlicka znów stała się integralną całością. Rozdzielona w 1975 roku między trzy województwa: nowosądeckie, krośnieńskie i tarnowskie stała się ich peryferiami i dopiero koncepcja powiatów samorządowych i dużych województw dała szansę na jej scalenie. Szansa ta została wykorzystana i to był pierwszy sukces rodzącego się samorządu powiatu gorlickiego, którego historia liczy 150 lat.

Kolejny - to wygrana batalia o przynależność do województwa małopolskiego. Przemawiały za tym nie tylko względy historyczne, ale przede wszystkim fakt, że Kraków jako jeden z największych ośrodków gospodarczych i intelektualnych kraju dawał większe możliwości rozwoju. Cy był to słuszny wybór oceni historia.

Patrząc na minione lata można stwierdzić, że był to czas wielu ważnych inicjatyw oraz dużych i małych osiągnięć, czas niezwykle pracowity i bogaty w wielomilionowe inwestycje.

I kadencja 1998 – 2002

11 października 1998 roku odbyły się pierwsze, wolne wybory do Rady Powiatu Gorlickiego i nastąpił wybór 40-osobowej Rady. Jej przewodniczącym został Mieczysław Przybylski, a pierwszym starostą odrodzonego powiatu Andrzej Welc. Kolejnym krokiem określającym powiatową tożsamość była uchwała Rady Powiatu Gorlickiego z 30 kwietnia 2002 roku o ustanowieniu herbu, flagi i pieczęci powiatu gorlickiego. Miesiąc później 29 maja 2002 roku nastąpił Akt nadania sztandaru powiatowi gorlickiemu, którego fundatorami byli radni.

Widoczne efekty I kadencji to przede wszystkim:

- oddany do użytku budynek Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach przy ul. 11 Listopada 84,
- rozpoczęta budowa obiektu Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach oraz utworzenie Gorlickiej Strefy Ekonomicznej,
- modernizacja  drogi wojewódzkiej Moszczenica - Gorlice - Konieczna,

Rozpoczęła się także modernizacja obiektów oświatowych oraz wieloletni proces restrukturyzacji i modernizacji Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach. 

II kadencja 2002 – 2006

Drugie wybory Rady Powiatu Gorlickiego odbyły się 27 października 2012 roku i od tej pory Rada liczy 23 radnych. Jej przewodniczącym został Czesław Kłapsa, a funkcję starosty pełnił Witold Kochan, a po jego nominacji na wojewodę małopolskiego starostą został Mirosław Wędrychowicz.

Do najważniejszych zadań należały:

- termomodernizacja budynku głównego szpitala z  modernizacją systemu grzewczego, utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, modernizacja Pracowni Tomografii Komputerowej,
- modernizacja drogi powiatowej Ropa – Wysowa,
- rozpoczęła się termomodernizacja budynków oświatowych,
- nastąpiło oddanie do użytku nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach przy ul 11 Listopada 56.

III kadencja 2006 – 2010

Kolejne wybory samorządowe odbyły się 12 listopada 2006 roku. Przewodniczącym Rady Powiatu został Marek Bugno, a starostą Mirosław Wędrychowicz.

Dzięki środkom unijnym i europejskim w latach 2007 – 2010 samorząd powiatowy przeznaczył na inwestycje aż 119,2 mln zł, a powiat korzystał z 12 różnych źródeł finansowania.

Priorytety:

- modernizacja szpitalnych oddziałów i zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego ze środków norweskich,
- na drogach powiatowych: modernizacja dróg do uzdrowisk Wysowa i Wapienne, mała obwodnica Gorlic, budowa nowych mostów w Ropie, Brunarach, Mszance, Bystrej, Śnietnicy i Banicy, a także stabilizacja osuwisk: w Bystrej, Sitnicy i Hańczowej,
- dalsza termomodernizacja obiektów szkolnych.
  
    Zarząd Powiatu Gorlickiego we współpracy z Zarządem Województwa Małopolskiego doprowadził do utworzenia w Gorlicach „Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów” oraz remontu kasztelu w Szymbarku, gdzie powstał Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku.
    W maju 2009 roku, na 10-lecie istnienia powiatu gorlickiego, w Starostwie Powiatowym w Gorlicach odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Władysława Długosza.

IV kadencja 2011 – 2014

21 listopada 2010 roku odbyły się czwarte wybory samorządowe 23-osobowej Rady Powiatu Gorlickiego. Jej przewodniczącym został ponownie Marek Bugno, a starostą Mirosław Wędrychowicz.

W IV kadencji samorząd powiatowy przeznaczył na inwestycje 89,1 mln zł. Był to czas bardzo wielu projektów z udziałem środków unijnych oraz szeregu zadań innowacyjnych z zakresu edukacji, geodezji, czy ekologii.

Najważniejsze inwestycje to: 

- Rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem gorlickim, jasielskim i bardejowskim
- nowe mosty i przepusty w Stróżnej, Wilczyskach, Szalowej, Stawiszy, Uściu Gorlickim, Śnietnicy, Kwiatoniu,
- oddano do użytku nowy blok operacyjny i zmodernizowano kolejne oddziały oraz oddano do użytku nowe lądowisko dla helikopterów ratowniczych,
- przeprowadzono gruntowną modernizację Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach,
- do użytku oddano nową halę sportową przy Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach oraz nowo wybudowane skrzydło Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymbarku.

V kadencja 2014 – 2018

Na półmetku kadencji

16 listopada 2014 roku mieszkańcy powiatu wybrali radnych Rady Powiatu Gorlickiego na V kadencję. Przewodniczącym Rady po raz trzeci został Marek Bugno, a starostą Karol Górski.

   Najważniejsze inwestycje:

- budowa północnego obejścia Gorlic,
- nowy most na rzecze Biała w Jankowej,
- nowa sala audiowizualna w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Gorlicach,
- gruntownie zmodernizowano prawie 100-letni budynek „Starego Szpitala”,
- na szpitalnym dachu pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne,
- ponadto w szpitalu: rozbudowano Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, przeprowadzono remont na oddziale endokrynologicznym, przebudowano IV p. w budynku głównego, zakupiono urządzenia do gastroskopii i kolonoskopii oraz 4 ambulanse sanitarne. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%