Zamknij

ZAWÓD KOSMETYCZKA ? rozmowa z praktykiem, egzaminatorem OKE Maciejem Przybycień

18:07, 05.09.2017 Agencja Reklamy GORLICE24

Został kosmetyczką przez tradycje rodzinne, bo w domu pachniało kosmetykami – lakierami do paznokci i do włosów, kremami do twarzy i do dłoni. Mama, siostra, a także on pokochali ten zawód. Dlaczego? Jeśli interesuje Was taka kariera posłuchajcie jego rad. Maciej Przybycień z powodzeniem wykonuje i naucza w zawodzie już ok. 9 lat.

Jakie cechy powinna mieć dobra kosmetyczka? Co jest istotne by odnieść sukces w branży?

Cechy – uczciwa (chyba nie muszę odpowiadać dlaczego), odpowiedzialna – bo w jej rękach jest czyjaś skóra, którą można przez nieodpowiednie kosmetyki – podrażnić. Powinna mieć dużą wiedze teoretyczną i praktyczną - zdobywaną w salonie, w szkole czy na kursach, praktykach. Cierpliwa, powinna posiadać umiejętność nawiązywania przyjaznego kontaktu z klientem, wzbudzać zaufanie i może na koniec chyba jedna z najważniejszych cech – kosmetyczka powinna być dyskretna...

Czyli dobra kosmetyczka powinna w sobie mieć coś z psychologa... A od czego należy zacząć by wykonywać ten zawód?

Pierwszy krok to dobra wiedza i podstawy wyniesione ze szkoły kosmetycznej. Dyplomy z kwalifikacji A.61 i A.62 – uprawniają do wykonywania zawodu. Ważna jest też chęć dalszej nauki i zdobywania wiedzy np. z kosmetologii, dermatologii, podologii czy fizykoterapii. Kosmetyczka powinna mieć wiedze nie tylko z kosmetyki, ale też z innych dziedzin życia np. powinna znać się na elektryce i elektronice ( J ). Może najistotniejsze jest właśnie samozaparcie

Poza praktyką zawodową uczy Pan także w szkole TEB Edukacja już od kilku lat. Co w nauczaniu jest dla Pana najtrudniejsze?

Najtrudniejsze są pierwsze zajęcia i pierwsza godzina z I semestrem, ponieważ uczennice, które przychodzą do szkoły spodziewają się mieć zajęcia z pracowni kosmetycznej z Panią – kosmetyczką, a okazuje się ze mają z Panem – kosmetyczką, ale bardzo szybko przyzwyczają się do mnie ze względu na to, że po prostu umiem wykonywać ten zawód i pracuję w salonie kosmetycznym dzień w dzień od lat. W nauczaniu kładę nacisk na stronę praktyczną oraz na wiedzę, która pozwala zdać egzamin OKE z kwalifikacji zawodowych. Staram się jak najlepiej przygotować uczennice gdyż praktycznie wykonuję zawód kosmetyczki ,a ponadto jestem egzaminatorem OKE. Na zajęciach staram się odpowiadać na wszystkie pytania uczennic, a jest ich ……. z 1000 różnych.

A co przynosi Panu satysfakcje z nauczania właśnie?

Kiedy moje uczennice kończą szkołę kosmetyczną, zdają egzamin z klasyfikacji zawodowych i zostają dyplomowanymi kosmetyczkami, a później ... cieszę się z ich życiowych sukcesów.

Pytanie: Jakie zabiegi są aktualnie najbardziej popularne wśród klientek i jakie są najtrudniejsze w opanowaniu?

Tak naprawdę, to nie ma zabiegów trudnych czy łatwych w opanowaniu, jeżeli kosmetyczka ma uprawnienia, szkolenia, kursy na np. aparaturę kosmetyczną oraz wiedzę teoretyczną wykona każdy zabieg kosmetyczny. Owszem kosmetyczka może się czasem „czuć źle” przy wykonywaniu np. oczyszczenia twarzy lub przy robieniu pedicure, bo przychodzą Panie młode i starsze z różnymi problemami na skórze, ale to kwestia podejścia. Koniec końców ktoś przychodzi do nas z problemem, a my pomagamy.

Czy po latach pracy wciąż poleca Pan ten zawód?

Jak w każdym zawodzie trzeba mieć powołanie. Może nie po latach, pracuje około 9 lat jako kosmetyczka, ale……. tak polecam ten zawód… daje bardzo dużo satysfakcji, cały czas można poznawać dużo ludzi z Polski i Europy - kobiet i mężczyzn, bo zmieniają się czasy i coraz więcej mężczyzn przychodzi do salonu kosmetycznego. Nie można też zapominać, że ten zawód jest bardzo odpowiedzialny i aby go wykonywać należy mieć solidne podstawy teoretyczne i praktyczne wyniesione ze szkoły kosmetycznej.

Krótka notka biograficzna

Maciej Przybycień - Zawód kosmetyczka ( jeden z zawodów ) Pracuje w zawodzie od 2008 r. Prowadzi salon kosmetyczny w Bieczu. Laureat nagród :Pierwsze miejsce w kategorii „Najpopularniejszy zakład kosmetyczny – mistrzowie urody Małopolski – Gazeta Gorlicka – 2015”. Od około 8 lat uczy w szkole policealnej TEB Edukacja w Nowym Sączu na kierunku Technik usług kosmetycznych - wellness & spa. Wykształcił już kilka roczników zadowolonych i pracujących w zawodzie kosmetyczek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%