Zamknij

SKPL Cargo obsłuży połączenie kolejowe Gorlice-Jasło?

11:51, 18.07.2017 J.R
Skomentuj foto: K. Jesion / Gazeta Bieszczadzka foto: K. Jesion / Gazeta Bieszczadzka

Początek wakacji przyniósł doniesienie o działaniach samorządu jasielskiego w celu uruchomienia regularnych kolejowych przewozów pasażerskich między Jasłem a Gorlicami. Trwają również rozmowy nad uruchomieniem połączeń transgranicznych – ze Stróż lub Gorlic do Chyrowa na Ukrainie. 

Powiat jasielski analizuje możliwość uruchomienia przez prywatnego operatora połączenia kolejowego między Jasłem, a Gorlicami. Według wstępnych kalkulacji oferta ma być korzystniejsza finansowo od tej, którą na dzień dzisiejszy oferuje przewoźnik regionalny. Jednak do pełnej rentowności przedsięwzięcia koniecznym będzie wsparcie finansowe lokalnych samorządów wzdłuż których biegnie przedmiotowy szlak komunikacyjny.

Starosta jasielski poinformował o rozmowach prowadzonych przez samorząd powiatowy, a wyspecjalizowaną w przewozach pasażerskich prywatną spółką SKPL Cargo spod wielkopolskiego Kalisza w sprawie pomysłu uruchomienia połączenia kolejowego między Jasłem, a Gorlicami. Prywatny przewoźnik miałby do tego celu wykorzystać istniejącą infrastrukturę łączącą obydwa miasta.

Jest to mały operator kolejowy, który może nam pomóc złamać monopol na przewozy lokalne, a oni specjalizują się właśnie w takich przewozach. Uczestniczyliśmy z wicestarostą Tadeuszem Gorgoszem w takim przejeździe na Ukrainę przez Krościenko. Ta firma ma takie małe pociągi produkcji czeskiej, które zabierają 55 osób. Od 31 lipca uruchomią regularne połączenie Sanok-Medzilaborce. Jest nadzieja, że mogą również uruchomić takie połączenia w naszym powiecie, a nawet między powiatami. Mówiłem z nimi o połączeniu Gorlice-Jasło. – powiedział Adam Pawluś.

Nowy szlak, który łączyłby województwo podkarpackie z małopolskim, miałby biec po istniejącej już linii kolejowej nr 108, którą obecnie zarządzają Polskie Linie Kolejowe. W tym celu koniecznym będzie dostosowanie taboru przez potencjalnego operatora.

Oni prowadzą rozmowy w celu zakupienia używanego sprzętu na trakcję elektryczną, bo taka jest pomiędzy Gorlicami, a Jasłem. Uruchomienie takiej linii byłoby możliwe i kosztowałoby to o około dwadzieścia procent mniej niż przy trakcji spalinowej. Cena, jaką oni oferują, to jest około dwanaście złotych za kilometr. Gdy porównamy to z ceną, którą oferuje przewoźnik regionalny, to jest dwadzieścia siedem złotych. Mogłoby to wpłynąć na znaczne obniżenie kosztów. – wyjaśnia starosta jasielski.

Dodał on, że: – Rozmawialiśmy też o ewentualnym uruchomieniu połączenia albo z Gorlic do Chyrowa albo ze Stróż do Chyrowa. Jeżeli minister zaakceptuje takie połączenie to wtedy on dofinansuje takie połączenie ponadregionalne. Nie obciążałoby to środków, które są w budżecie marszałka województwa podkarpackiego.

Samorządowiec poinformował ponadto, że w najbliższym czasie zostaną uruchomione weekendowe połączenia studenckie z Krakowa do Jasła i z powrotem. Na sfinansowanie takiego projektu zgodziły się już samorządy Małopolski i Podkarpacia. Realizatorem przewozów na przedmiotowym odcinku ma być kolejowy przewoźnik regionalny z sąsiedniego województwa.

Wiemy, że te przewozy regionalne, które są, to – mogę w prost powiedzieć – są bardzo nieprzyjazne dla południowej części województwa podkarpackiego. Rozmawialiśmy z marszałkiem województwa małopolskiego i on powiedział, że inaczej się rozmawia ze swoją jednostką, czyli kolejami Małopolskimi. W tej chwili mamy już prawie pewność, że taka kolej z Jasła do Krakowa zostanie uruchomiona. Pociąg będzie przyjeżdżał w piątek wieczorem do Jasła i w niedzielę wieczorem będzie wyjeżdżał do Krakowa. Głównie tworzone jest to pod studentów. Koleje Małopolskie mają bardzo wygodne pociągi. Trwają też rozmowy, by w czasie tego postoju uruchomić też połączenie do Krynicy. Nie wiem czy to się uda, bo marszałek jest zdecydowanie przeciw. Nie widzi sensu ekonomicznego tego połączenia. A na to połączenie studenckie na pewno będzie duże obłożenie, ponieważ te pociągi są bardzo wygodne, jest WI-FI, a bilety są stosunkowo tanie. Studenci mogą korzystać z biletów ulgowych. To jest dobra wiadomość. – dodał Adam Pawluś.

źródło: terazjaslo.pl, foto: Gazeta Bieszczadzka

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

tralalatralala

11 3

Pomysł bardzo dobry. Ale trzeba najpierw wyremontować tory na odcinku z Gorlic do Jasła, bo zamiast torów, to jest kartoflisko. Obecnie dopuszczalna prędkość wynosi tam od 30 do 70 km/h z licznymi zwolnieniami do 20 km/h. Przy tym prędkość 70 km/h jest dopuszczona tylko na 4 km trasy między Skołyszynem a Przysiekami. Dzięki temu szynobus z Rzeszowa pokonuje 30 km trasy Jasło-Gorlice w 47 minut. A po wyremontowanych torach z Rzeszowa do Jasła ten sam szynobus 30 km pokona w pół godziny.
Ale na razie samorządy to dużo mówią, a o remontach cicho. 12:20, 18.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

czytelnikczytelnik

11 6

Jeżeli ma to być ekonomicznie opłacalne, to dlaczego ja Kowalski mam do tego dopłacać z podatków? Poza tym przewozy autobusowa są tańsze . Ludzie z tego regionu już zostali w wystarczający sposób (skutecznie) odstraszeni od usług PKP i nie szybko zechcą , albo wogóle nie zechcą wrócić do współpracy z PKP w zakresie przewozu. Jedynie opłacalne jest przymusowy - urzędowy przewóz TIR-ów - wtedy i ja Kowalski będę się cieszył . 15:21, 18.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GorliczanGorliczan

1 2

Ludzie chcą pociągów żeby oko nacieszyć a nie żeby podróżować. Te tory Gorlice - Zagórzany - Jasło wyglądają tak samo jak dawna rafineria i fabryka maszyn. Niby jest... A tak na boku to fajne rozwiązanie dla samobójców... "Jak do cholery można wpaść pod pociąg ?!" 10:34, 22.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnglikAnglik

1 0

Drodzy Gorliczanie umiecie tylko krytykowac. Jest pociag zle. Nie ma to tez zle. Wam to nigdy nie dogodzi i bedziecie odcieci od swiata. Pomalu remonty torow sie zaczynaja od strony Szalowej Polnej wiec i do Gorlic dojda.A w dzisiejszym swiecie kolej to podstawa , zobaczcie jak to wyglada w sasiednim Bardejovie..... busy sa niebezpieczne na dzisiejszych ruchliwych drogach. Kokej bezbieczna i omija korki. 14:46, 31.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%