Zamknij

Niekonwencjonalne spotkanie czytelnicze

08:29, 24.05.2017 J.R
Skomentuj

Statystyczny Polak sięga po książkę bardzo rzadko, a młody Polak, robi to jeszcze rzadziej. Co zatem możemy zrobić, żeby każdy uczeń polubił czytanie? Z pewnością wiele i takim przykładem jest inicjatywa podjęta przez Zespół Szkół Technicznych im.Wincetego Pola w Gorlicach we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką  w Nowym Sączu-  Filia w Gorlicach, które przygotowały wspólnie czytelniczy projekt „Kwiaty we włosach potargał wiatr”.

Było to pierwsze z wielu działań, jakie ZST w Gorlicach będzie realizować w ramach otrzymanego grantu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Na ten cel placówka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 15 tys. złotych, z czego  3 tys.  to wkład własny z budżetu Powiatu Gorlickiego.

         Inauguracyjny projekt „Kwiaty we włosach potargał wiatr” został zaprezentowany 23 maja 2017 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach w obecności m.in. starosty  Karola Górskiego, przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Gorlickiego Zofii Kamińskiej oraz kierownika Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM Gorlice Aleksandra Augustyna. Gratulowali oni Bibliotece i ZST tej ciekawej inicjatywy popularyzującej w niekonwencjonalny sposób czytelnictwo wśród młodzieży, a równocześnie promującej Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach.
Pierwszoplanowymi gośćmi spotkania była jednak młodzież szkół gimnazjalnych wraz z opiekunami, licznie przybyła na spotkanie, gdyż to do nich skierowana była ta ciekawa propozycja promowania czytelnictwa.

Wszystkich zebranych powitała kierownik Biblioteki Pedagogicznej Maria Cieśla oraz  dyrektor ZST Renata Stępień, która w swoim wystąpieniu nawiązała również do tej współczesnej, atrakcyjniejszej formy książki (e-booki,  audiobooki) czytanej lub słuchanej w zasadzie wszędzie – wystarczy smartfon, podstawowy atrybut obecnego nastolatka.

W pierwszej części spotkania Renata Rybczyk, nauczycielka języka polskiego ZST, wystąpiła z wykładem „Piękne kobiety renesansu w literaturze i sztuce”.

Następnie rozpoczął się barwny korowód postaci literackich z lektur gimnazjalnych połączony z konkursem „W krainie postaci literackich”. W korowodzie tym młodzież Zespołu Szkół Technicznych pod kierunkiem Joanny Sochy i Ewy Przesławskiej prezentowała fryzury i stroje postaci literackich na przestrzeni epok. Młodzież gimnazjalna z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem uczestniczyła w zorganizowanym konkursie oraz chętnie i trafnie odgadywała pojawiających się bohaterów z lektur szkolnych, a także  wykazywała się dobrą znajomością ich treści.

W drugiej części programu uczestnicy mogli zmienić swoje uczesanie w specjalnie zaaranżowanym mini saloniku fryzjerskim, w którym swoje umiejętności prezentowali tegoroczni już absolwenci ZST, laureaci wielu konkursów fryzjerskich – Weronika Rutana i Sławomir Pabis.

Wydarzenie pokazuje, że mimo wszystko młodzież interesuje się literaturą, czyta książki oraz chętnie bierze udział w wydarzeniach związanych z książką w szerokim tego słowa znaczeniu. Z zapowiedzi organizatorów wynika, że jeszcze nie raz będziemy mogli uczestniczyć  w nietypowych lekcjach bibliotecznych, warsztatach i spotkaniach promujących czytelnictwo nie tylko wśród młodzieży ale i dorosłych .

źródło informacji: Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%