Zamknij

Wycena gruntów - jak to zrobić?

11:16, 10.08.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:03, 10.08.2018
Skomentuj

Sprzedajesz dom, mieszkanie, a może działkę? Chciałbyś dostać za nią jak najlepszą cenę, ale jednocześnie nie zostać oszukanym. Potrzebna jest ci profesjonalna wycena. W poniższym tekście dowiesz się, jak dokonać wyceny gruntu.

Wycena gruntów – kiedy jest potrzebna?

Jeżeli chodzi o wycenę gruntu, czy nieruchomości, przydaje się ona nie tylko w momencie, gdy chcemy sprzedać naszą własność. Wycena gruntów potrzebna jest również w celach podatkowych. Gdy otrzymamy „kawałek” ziemi w spadku np. po rodzicach lub w przypadku darowizny. Również warto jej dokonać, gdy ubiegamy się o kredyt i chcemy w dodatkowy sposób zabezpieczyć zaciągnięty w banku dług. Wreszcie, swoje grunty muszą wycenić wszystkie osoby, które chcą wejść w świat polityki lub pracują w urzędach (gminy, miasta, itp.). Grunt zostaje wpisany w zeznanie majątkowe, co oznacza, że musi być „zamieniony” na pieniądze.

Samodzielna wycena gruntów

Czy można wycenić nasz grunt samemu? Owszem, jednak nie w każdym przypadku. Sami możemy to zrobić tylko i wyłącznie, gdy chcemy go sprzedać innej osobie czy podmiotowi gospodarczemu. Jednak w przypadku darowizny, spadku i sporządzania zeznania majątkowego musimy posiłkować się ekspertami. Powód jest prosty – podatki. Jeżeli zaniżymy wartość naszej działki, urząd skarbowy może po latach domagać się dopłaty lub ściągnie na nas inne nieprzyjemności.

Jak więc samemu dokonać wyceny gruntu? Przyda się wiedza z wielu dziedzin. Przede wszystkim cena zależy od tego, czy jest to nieużytek rolny, działka budowlana czy grunt ma inny charakter. Jeżeli nadaje się do uprawy zbóż to jaki jest to rodzaj ziemi. Czy nasza działka znajduje się w centrum, czy na obrzeżach miasta, itp., itd. Czynników jest naprawdę sporo, co oznacza, że trzeba spędzić dużo czasu nad rzetelną wyceną gruntu. Ale można to zrobić prościej.

Wycena gruntów u eksperta

Jeżeli nie mamy czasu i wiedzy, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wycena gruntów to nie łatwe zadanie, głównie z uwagi na fakt, że jest tutaj wiele czynników mających wpływ na ostateczną cenę. Możemy się pomylić, nie uwzględnić ważnej zależnej i przez to dokonać złej wyceny. A w przypadku np. pola o wielkości kilkudziesięciu hektarów ma to kolosalne znaczenie. Zlecając to zadanie rzeczoznawcy ryzyko pomyłki spada niemal do zera, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że wycena naszego gruntu została wykonana w sposób profesjonalny i nie budzący zastrzeżeń. Zaś koszt pracy rzeczoznawcy jest niewspółmierny do ewentualnych strat, wynikających z naszej błędnej wyceny gruntu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%