Zamknij
REKLAMA

Pierwsze kroki do zostania profesjonalnym kierowcą rajdowym

12:08, 03.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Rajdy samochodowe to niewątpliwie bardzo emocjonujący sport, który kochają przede wszystkim miłośnicy adrenaliny i szybkich pojazdów. Starty zawodników są niezwykle widowiskowe, ale czy trudno zostać zawodowym kierowcą rajdowym?

Pierwszy samochód

Podstawą przygotowywania się do rajdów jest posiadanie odpowiedniego pojazdu. Jak się okazuje pierwszy samochód nie musi kosztować wiele i z powodzeniem wystarczy sportowa wersja takich marek jak BMW serii 3, Toyota, Honda, Citroen czy Renault za około 10 tys. zł. Taki model posiada wiele dodatków takich jak: wytrzymałe zawieszenie czy usztywnione nadwozie. Poza tym, warto zdecydować się na model znanego producenta, bo w razie potrzeby, daje to możliwość bezproblemowego kupienia części zamiennych.

Wyposażenie samochodu i akcesoria dla zawodnika

Początkujący rajdowiec musi zaopatrzyć się przede wszystkim w kask. Wraz z rozwojem umiejętności i startami w amatorskich zawodach, może zaopatrywać się w kolejne elementy wyposażenia. Akcesoria takie jak: rękawice, buty i kombinezon, z pewnością poprawią komfort jazdy. Poza tym, z biegiem czasu zwykły kask będzie trzeba wymienić na taki z interkomem, który jest niezbędny do komunikowania się z pilotem. Cały osprzęt można znaleźć na: https://inter-rally.pl/pol_m_Kaski-i-interkomy_Interkomy-zestawy-742.html. Ponad to, po okresie wstępnym i pierwszych treningach trzeba będzie dokonać modyfikacji samochodu. Pierwotną wersję należy udoskonalić i zamontować m.in. główny włącznik prądu, sportową kierownicę, klatkę bezpieczeństwa i kubełkowe fotele.

Miejsca na trening

W Polsce wzrasta liczba torów treningowych dla samochodów rajdowych. Obecnie można brać udział w otwartych treningach na takich obiektach jak: Silesia Ring, Tor Łódź czy Pixers Ring. Poza tym, organizowanych jest wiele imprez dla amatorów np. Szturmowy Puchar Toru Słomczyn, Królewski Winter Cup, albo KJS Monte Calvaria. Do kosztów związanych z byciem kierowcą rajdowym trzeba doliczyć jeszcze wpisowe w zawodach, które wynosi zazwyczaj minimum 1000 zł. Dla amatorów jedną z bardziej prestiżowych imprez samochodowych jest KJS – Konkursowa Jazda Samochodowa. Jest ona przeznaczona dla wszystkich chętnych, którzy nie posiadają jeszcze licencji kierowcy rajdowego. Podstawowymi wymaganiami, które trzeba spełnić, by wziąć udział w zawodach jest posiadanie ważnego prawa jazdy, kasku i samochodu z homologacją drogową i ważnym przeglądem technicznym. Po uzyskaniu licencji (w Polsce stopnia R), można brać udział m.in.: w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

Nie da się ukryć, że rajdy samochodowe są wymagającą pasją zarówno pod względem finansowym, jak i fizycznym. Uczestnik musi wykazać się niezwykłą sprawnością, koordynacją i refleksem. Droga do zostania profesjonalnym rajdowcem jest długa i potrzeba ogromnej motywacji i chęci, by piąć się coraz wyżej i zdobywać coraz to nowe umiejętności.  

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone