Zamknij
REKLAMA

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jak działa?

13:04, 02.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Ekologia nie ogranicza się jedynie do właściwego jedzenia, recyklingu odpadków i wybieranie tylko właściwych ubrań. Przede wszystkim ekologia to styl życia, który sięga wszystkich sfer życia, dzięki czemu stajemy się mile widzianym gościem na Ziemi. Właśnie takie podejście sprawia, że coraz więcej osób myśli o środowisku także podczas budowy domu i wybiera np. ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat, by podjąć świadomą decyzję, która przyniesie korzyści nie tylko środowisku, ale też wszystkim domownikom.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co to jest?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są zakładane w gminach, które mają rozproszoną budowę i nie opłaca się budować zbiorczą kanalizację sanitarną. Dlatego w takich przypadkach najczęściej jest to przymus. Jednak trzeba zwrócić uwagę na fakt, że przydomowa oczyszczalnia ścieków to przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie. Dodatkowym atutem są również ekonomiczne zalety, które wiążą się z niskimi kosztami użytkowanie. W ciągu roku będą one osiągały maksymalnie 400 zł i w większości przypadków oczyszczalnia nie wymaga obsługi. Dzięki wszystkim tym pozytywnym aspektom ta inwestycja zwraca się bardzo szybko.

Zasady działania przydomowej oczyszczalni ścieków

Oczyszczania ścieków składa się z dwóch etapów, które opierają się na naturalnych procesach biologicznych. W konsekwencji dochodzi do rozłożenia ścieków na proste związki mineralne. Dzięki temu nie wpływają one negatywne na środowisko przyrodnicze. Po tym procesie ścieki mogą być odprowadzone do gruntów, rowu lub rzeki. Niezwykle istotne jest to, że prawidłowo przeprowadzony proces nie naraża środowiska na skażenie, ale wpływa pozytywnie na jego dalszy rozwój. Ważne jest jednak to, by oczyszczanie odbywało się we właściwych warunkach. Zatem konieczne jest to, by korzystać tylko ze zbiornika oraz całego wyposażenia, które jest wykonane z najlepszych materiałów. Zatem warto ufać tylko sprawdzonym dostawcą jak np. oczyszczalnie24.eu.

Pierwszy etap oczyszczania

Odbywa się w osadniku, który w zależności od rodzaju składa się z jednej lub większej ilości komór. Pierwszy etap oczyszczania ścieków charakteryzuje się przede wszystkim procesami biochemicznymi, które są spowodowane przez zjawiska fizyczne oraz bakterie beztlenowe. Na skutek tego działania dochodzi do fermentacji stałej części ścieków. Wtedy uzyskuje się tzw. szarą wodę, która składa się z dwóch elementów, czyli soli mineralnych oraz rozpuszczalnych związków.

Drugi etap oczyszczania

Warto zauważyć, że drugi etap oczyszczania ścieków rozpoczyna się po tym, jak płynna część trafia do studzienki rozdzielczej. Wtedy dochodzi do dalszego etapu oczyszczania jednak już z wykorzystaniem warunków tlenowych. W konsekwencji ścieki są neutralizowane, ale też rozkładane, co odpowiada za brak zagrożenia dla środowiska przyrodniczego po ich wylaniu do rowu melioracyjnego lub rzeki.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone