Zamknij

Makijaż - od starożytności po dzień dzisiejszy

10:24, 28.06.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:26, 28.06.2018
Skomentuj

Jeżeli myślisz, że historia makijażu sięga czasów najnowszych, jesteś w poważnym błędzie. Makijaż, piwo i wojny są tak stare, jak historia człowieka. Nie wierzysz? W takim razie zapraszamy cię na krótką opowieść o tysiącach lat historii makijażu.

Makijaż starożytnych – Egipt i Japonia

Bardzo wiele współcześnie wykorzystywanych wynalazków i patentów swój rodowód ma na Bliskim Wschodzie lub krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego. Nie inaczej jest w przypadku makijażu. O historii tego zabiegu kosmetycznego możemy się dużo dowiedzieć z popiersia Nefretete, czyli żony egipskiego faraona Amenhotepa IV. Żyła ona w XII wieku przed naszą erą i, co może zaskakiwać, malowała się. Nefretete była uznawana za ideał kobiecego piękna, które podkreślała używając kosmetyków. W okolicach oczu malowała kreski czarną kredką, przy pomocy mieszaniny sadzy, oliwy i białka przyciemniała rzęsy, paznokcie i policzki zaś zabarwiano liśćmi henny. Skąd to wiemy? Ponieważ na papirusach spisywano przepisy na maseczki ziołowe, które miały pomóc w zachowaniu pięknego wyglądu, zaś część pism przetrwała do dnia dzisiejszego. Jednak kosmetyka w Egipcie nie mogła się równać z tą, jaką stosowano w Japonii. Na Dalekim Wschodzie do perfekcji opanowano sztukę makijażu, co możemy dostrzec w kulturze tego kraju. Jest to słynne malowanie całej twarzy na biało. Jasne kolory dominowały przede wszystkim w starożytnej Grecji. Tamtejsze kobiety rozjaśniały swoje twarze przy pomocy środków wybielających, pudrów oraz róży.

Średniowieczna asceza i odejście od higieny

To, co dla starożytnych było najważniejsze, w średniowieczu przestało odgrywać dominującą rolę. Uroda, piękno i wygląd fizyczny nie były najważniejsze. Większą wagę przykładano, za sprawą rozwoju religii, do spraw duchowych. Makijaż i kosmetyki były oznaką próżności. Mimo to kobiety w zakamarkach swoich chałup nie odeszły od sztuki makijażu. Malowano usta, nakładano maseczki, w tym także te oczyszczające. Z kolei w czasach baroku nastąpił wielki powrót do stosowania kosmetyków. Niestety, wraz z nim nastąpił odwrót od higieny, co powodowało, że choć ludzie byli piękni i zadbani, najczęściej wydzielali bardzo nieprzyjemny zapach.

Makijaż dziś

Historia makijażu przypomina sinusoidę, raz od niego odchodzono, później wracano. Dziś wygląda on zupełnie inaczej niż setki lat temu. Nie musimy zabijać węży, by ich krwią malować usta – wystarczy iść do drogerii. A jeżeli zależy nam na trwałym efekcie, udać się do kosmetyczki. Sprawdź na tej stronie, jak wygląda profesjonalny makijaż w gabinecie kosmetycznym. Dziś makijaż nie jest atrybutem podkreślającym przynależność do arystokracji czy innego wysokiego stanu. Praktycznie każda z nas go stosuje po to, by wyrazić siebie, zakryć niedoskonałości czy po prostu poczuć się pewniej. Każdego dnia poświęcamy kilkanaście minut, by kreski były równe a puder niezbyt widoczny. Mamy tę przewagę nad naszymi babkami, że w naszych czasach kosmetyki i usługi kosmetyczne są na wyciągnięcie ręki w każdym mieście. Coś o czym przodkowie mogli tylko pomarzyć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%