Zamknij

Jak urządzić oczko wodne?

06:21, 28.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 06:22, 28.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Ogród powinien być przede wszystkim azylem, do którego można uciec od codziennych problemów. Jednak pełen relaks nie będzie możliwy, jeżeli nie poświęcimy większej ilości czasu na urządzenie tej przestrzeni. Warto także zwrócić uwagę na to, że doskonałym uzupełnieniem każdego ogrodu jest nawet najdrobniejszy zbiornik wodny. Ważne jest jednak to, by zwrócić uwagę na parę kwestii, dzięki którym oczko wodne będzie stanowiło ozdobę ogrodu, a nie chwilowy kaprys.

O czym należy zawsze pamiętać?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje parę aspektów, na które zawsze trzeba zwrócić uwagę przed budową oraz w trakcie urządzania oczka wodnego. Dzięki temu wszystkie decyzje będą przemyślane i w przyszłości nie będziemy musieli przejmować się przykrymi konsekwencjami.

Zaplanuj lokalizację

Przede wszystkim pamiętać o tym, że oczko wodne to spora zmiana w krajobrazie ogrodu. Dlatego bardzo ważne jest to, by go odpowiednio dopasować. Dzięki temu będzie uzupełniał całość, a nie przyćmiewał. Zatem pierwszym krokiem powinna być decyzja, gdzie ma znajdować się zbiornik z wodą. Warto pamiętać o tym, że zbyt duża bliskość drzew może nie być korzystna. Przede wszystkim ze względu na spadające liście, które mogą gnić w wodzie. Najlepiej również, by oczko nie było przez cały dzień nasłonecznione. W ten sposób nie będziemy musieli przejmować się glonami.

Przygotuj teren

Kolejnym krokiem powinno być wytyczenie odpowiedniego terenu. Można to zrobić za pomocą nitki lub namalować na trawie. Jeżeli tę kwestię mamy już załatwioną, to możemy przystąpić do kopania dołu. Warto jednak pamiętać o tym, by dziura była nieco większa od rzeczywistej głębokości oczka wodnego. Nie można też zapomnieć o tym, że dół musi być równy. Dzięki temu, gdy już włożymy specjalny zbiornik, to nie będziemy musieli przejmować się wylewającą wodą. Niezwykle istotne jest także przygotowanie terenu wokół dołu. Bezwzględnie powinniśmy pamiętać o tym, by wykopać mały rowek wokół zbiornika, a później wypełnić go żwirem. W ten sposób woda z oczka nie przedostanie się do gruntu.

Montowanie

Jeżeli mamy już przygotowany teren wokół zbiornika, to powinniśmy pamiętać o zamontowaniu pompy oraz wszystkich koniecznych przewodów. Dlatego bardzo ważne jest to, by wcześniej zastanowić się nad tym, jakie dodatki chcielibyśmy mieć w naszym oczku wodnym. Niezwykle istotne jest również to, by zbiornik zabezpieczyć folią uszczelniającą. Należy o tym pamiętać nawet wtedy, gdy stosujemy specjalne plastikowe oczko wodne. Dzięki temu będziemy całkowicie pewni, że nawet w przypadku uszkodzenia, woda nie przedostanie się do gruntu.

Dekoracje

Ostatnim, ale jednym z ważniejszych punktów jest urządzenie oczka wodnego. Warto przede wszystkim zastanowić się nad roślinnością oraz tym, czy w zbiorniku mają znajdować się ryby. Na tym etapie dodajemy również pozostałe ozdoby, czyli np. kaskady lub fontanny. Niezwykle istotne jest również to, by zadbać o teren wokół oczka wodnego. Dzięki temu będzie się dobrze komponował z cały ogrodem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%