Zamknij
REKLAMA

Czym są pasjanse?

10:21, 11.05.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Gry karciane różnego rodzaju są popularne na całym świecie. Do jednych z najpopularniejszych należy poker. W Stanach Zjednoczonych rok rocznie odbywają się prestiżowe turnieje, w czasie których można zawalczyć o naprawdę wysokie nagrody pieniężne. Jednak do gry w pokera potrzeba kilku przeciwników. Co można zrobić, gdy jest się samemu? W takiej sytuacji warto rozegrać samodzielnie partię pasjansa. Czym właściwie jest pasjans i jakie rodzaje pasjansów będą najlepsze dla początkujących pasjonatów tej karcianej gry?

Co to jest pasjans?

Pasjans to jedna z gier karcianych, w jaką może grać jedna osoba. Początki pasjansa sięgają siedemnastowiecznej Francji. Nazwa tej gry wywodzi się z języka francuskiego i oznacza cierpliwość. Pasjanse można układać z jednej lub z dwóch talii kart. Głównym celem gry jest ułożenie kart w określonej sekwencji lub zebranie ich wszystkich ze stołu do stosu.

Początkowo pasjans był rozrywką zarezerwowaną jedynie dla arystokratów. Z czasem pasjanse „opuściły” salony i stały się popularne wśród mieszczaństwa. W XIX wieku wraz z wojskami napoleońskimi pasjanse trafiły do innych części Europy. W tym czasie powstała seria pasjansów, które mają zbiorczą nazwę pasjansów napoleońskich.

Od jakich pasjansów zacząć?

Na początek warto wybierać proste pasjanse, które mają jasne, nieskomplikowane zasady. Jednym z ciekawszych pomysłów jest klasyczny pasjans, gdzie na górze stołu układa się cztery kolory kart w kolejności od asa do króla. Na stole wykłada się 7 niewielkich stosów zakrytych kart. Odkryte karty można układać naprzemiennie kolorami od największej do najmniejszej.

Innym ciekawym pasjansem dla początkujących jest pasjans tripeaks pasjans tripeaks. W tym pasjansie część kard układa się w trzy piramidki. Na dole zostają karty w stosie. Pierwszą kartę odwraca się i dobiera do niej karty z piramidek. Karty muszą być o jedno oczko mniejsze lub większe niż karta odsłonięta ze stosu. Pasjans się udaje w momencie, gdy wszystkie karty z piramidek zostaną zdjęte. Dużym ułatwieniem dla początkujących graczy jest skorzystanie z pasjansów online. Wówczas nie trzeba samodzielnie rozkładać kart, dzięki czemu od razu można skupić się na grze i szybko rozpocząć nową, gdy pasjans się nie uda.

 

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone