Zamknij
REKLAMA

Rodzaje aparatów ortodontycznych

19:13, 06.05.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Krzywy zgryz to może być ogromny problem. Nie tylko bardzo szpeci, ale może też przyczyniać się do kłopotów z przeżuwaniem. Czasami wada zgryzu może prowadzić to poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego warto zadbać o to, aby go wyleczyć. Dzięki temu nie tylko będziemy lepiej wyglądać, ale też poprawi się nasze samopoczucie oraz zdrowie. Obecnie jest ogromny wybór aparatów ortodontycznych, a ich wyboru najlepiej dokonać przy konsultacji ze specjalistą, np. z ortolingwa.pl. Jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Aparaty tradycyjne

Aparaty tradycyjne to nadal najczęściej stosowane rozwiązanie w przypadku leczenia wad zgryzu. Występuje ich kilka odmian, najpopularniejsze to zamki metalowe, szafirowe oraz ceramiczne. Chociaż jest to najstarsze rozwiązanie, to wielu ortodontów nadal je preferuje ze względu na wysoką skuteczność. W aparacie tradycyjnym zamki przykleja się na poszczególnych zębach, a przyłączony do nich łuk wywiera siłę przemieszczającą. W czasie leczenia jest on zastępowany grubszym i silniej działającym. Młodzież najczęściej decyduje się na zamki ceramiczne, które są przeźroczyste lub półprzeźroczyste, dzięki czemu są mniej widoczne. Natomiast, szafirowe są bardzo przeźroczyste, a do tego wytrzymałe i nie powodują przebarwień. Jednak nie sprawdzą się u osoby, która ma zęby w żółtawym odcieniu, bo wtedy są bardzo widoczne.

Aparaty o przeźroczystych nakładkach

Aparaty o przeźroczystych nakładkach to jeden z najpopularniejszych modeli. Wiele osób chciało poprawić wygląd i stan swoich zębów, ale obawiały się, że metalowe druciki będą je szpecić. Teraz już nie trzeba się tym martwić. Można wyprostować zęby, a aparat będzie niewidoczny. Te o przeźroczystych nakładkach stały się popularne w ubiegłym dziesięcioleci. Do prostowania zębów stosuje się wykonane na miarę "plastikowe płytki", które wymienia się co ok. 4 tygodnie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób z mało nasilonymi wadami zgryzu.

Aparaty lingwalne (językowe)

Aparaty lingwalne to kolejny sposób na leczenie wady zgryzu bez widocznych metalowych drucików. Wszystko dlatego, że mocowane są na tylnej powierzchni zębów. Dzięki temu nikt nie widzi naszego aparatu, więc nie musimy się martwić nieestetycznym uśmiechem w czasie leczenia. Niestety to rozwiązanie może mieć pewne wady. Niektóre osoby narzekają, że aparaty językowe utrudniają mówienie bardziej niż te tradycyjne. Na szczęście jest to niewielki odsetek, pozostali są zadowoleni z takiego rozwiązania.

Jak widać, wybór aparatów ortodontycznych jest coraz większy, a poszczególne modele są przystosowane do różnych potrzeb. Dlatego ich wybór należy skonsultować ze specjalistą, który będzie doskonale wiedział, jaki najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku. Trzeba pamiętać, że to nie chodzi tylko o nasze indywidualne preferencje. Ważny jest też stan naszych zębów, ich kolor, a przede wszystkim stopień wady zgryzu. W końcu nie każdy aparat może wyleczyć nasz problem, a przecież to jest najważniejsze. Dlatego warto postępować zgodnie ze wskazówkami specjalisty.

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone