Zamknij

Problem z oddawaniem moczu może być objawem poważnej choroby! Sprawdź objawy prostaty i nie daj się zaskoczyć

09:39, 04.12.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Wielu mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń prostaty. Niestety tylko niewielka część z nich decyduje się na szukanie profesjonalnej pomocy. W wielu przypadkach stan dyskomfortu czy bólu trwa bardzo długo i dopiero, gdy sytuacja staje się „podbramkowa” mężczyźni decydują się na wykonanie badań.

Objawy prostaty nie tylko uprzykrzają życie, ale są też sygnałem, że prostata nie działa prawidłowo. Może to być wynikiem zapalenia prostaty lub przerostu, który może mieć formę łagodną (będąca oznaką starzenia się mężczyzny) lub złośliwą - prowadzącą do raka prostaty.

Warto przełamać wstyd, bo w każdym z tych przypadków konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykluczenie rozwoju ciężkiej choroby nowotworowej.

Objawy prostaty, którym trzeba się dokładnie przyjrzeć

Problemy z prostatą przejawiają się głównie jako problemy z oddawaniem moczu. Objawy mogą być czasem ledwo zauważalne jak np. uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza czy problem z rozpoczęciem oddawania moczu.

Utrwalił się również stereotyp, że na funkcje układu moczowego może wpływać stres - i o ile przedłużające się napięcie i stres mogą powodować zaburzenie funkcji seksualnych (np. erekcji), to na pewno nie powodują problemu z oddawaniem moczu. Więc kiedy zaczynasz odczuwać tego typu objawy prostaty, koniecznie sprawdź czy ich powodem nie jest zbytni przerost.

Na co zwrócić uwagę?

  • kiedyś strumień moczu był intensywny, nieprzerywany - teraz oddajesz mocz z przerwami, strumień jest przerywany i słabszy
  • masz wrażenie, że trudniej Ci „zacząć” oddawać mocz, musisz się szczególnie skupić
  • coraz częściej musisz wstawać w nocy aby oddać mocz
  • mimo, że oddajesz mocz dłużej nadal masz uczucie, że coś jeszcze w zostało pęcherzu
  • zdarza Ci się odczuwać ból w okolicy krocza, jąder
  • nawracające infekcje pęcherza

To jedne z najczęstszych symptomów, które mogą powodować zapalenie lub przerost prostaty.

Rak prostaty - czasem nie daje objawów! Jak uniknąć choroby

Należy pamiętać, że prostata nie zawsze daje charakterystyczne objawy. Bardzo często zdarza się, że w pierwszych etapach choroby np. gdy rozwija się rak prostaty - proces może przebiegać bezobjawowo. Jest to sytuacja najbardziej niebezpieczna, ponieważ nie ma podstaw aby sądzić, że z organizmem dzieje się coś złego.

Przez brak badań profilaktycznych każdego roku wielu mężczyzn słyszy diagnozę, która brzmi jak wyrok „ma Pan raka prostaty”. Niestety choroba często wykrywana jest w późnym stadium, które najtrudniej wyleczyć.

Dzieje się tak na skutek kilku czynników, z których jeden jest szczególnie ważny - dla mężczyzn prostata nadal pozostaje tematem tabu. Również wiedza na temat badania prostaty jest niewielka.

Test PSA - gdzie wykonam test na prostatę?

Badanie prostaty to nie tylko badanie per rectum przez odbyt, lecz również systematyczna kontrola poziomu PSA (antygen gruczołu krokowego) we krwi. Jeżeli PSA rośnie ponad normę możemy mieć do czynienia z zapaleniem prostaty, przerostem łagodnym lub rakiem prostaty.

Badanie PSA jest mało inwazyjne, ponieważ wykonuje się je z krwi. Aby je wykonać można udać się laboratorium medycznego na prywatne badanie. Na wynik czeka się zazwyczaj około 2 dni.

Alternatywnie można wykonać badanie samodzielnie w domu - przy użyciu testu PROSTA-Check LabHome dostępnego w aptece. Test PSA mierzy poziom TSH przekraczający normę. Charakteryzuje się prostym wykonaniem, wysoką wiarygodnością oraz dyskrecją i krótkim czasem oczekiwania na wynik.

Zastosowanie takich testów od lat cieszy się dużą popularnością w krajach zachodnich, w których odsetek wczesnego wykrywania nieprawidłowości prostaty jest dużo wyższy niż w Polsce. Samokontrola zdrowia to ważny element profilaktyki.

Kiedy wynik PSA jest nieprawidłowy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Profilaktyka prostaty jest najlepszym sposobem na kontrolę własnego zdrowia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%