REKLAMA

CIT-8 darowizny

15:35, 30.11.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Niektórzy przedsiębiorcy są w stanie przekazywać darowizny na ważne cele charytatywne, społeczne, kulturalne itp. Jest to godna pochwały działalność, którą w pewnym zakresie postanowiło wspierać państwo. Przejawia się to między innymi specjalnymi zwolnieniami oraz ulgami dla określonych podmiotów oraz ich darczyńców.

CIT-8 darowizna w koszty?

Podmioty, które składać będą CIT-8 z założenia obowiązuje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jej artykułem 16 darowizna nie stanowi kosztu uzyskania przychodu (ustawa przewiduje wyjątki np. dokonywanie darowizn pomiędzy spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową lub tych na rzecz Polskiej Organizacji Turystycznej). Skoro więc darowizna generalnie nie będzie kosztem, to w jaki sposób wprowadzić ją do druków księgowych, tak aby skorzystać ze wsparcia państwa i zmniejszyć zobowiązanie podatkowe? Odpowiedzią będą specjalne odliczenia.

CIT-8 odliczenie darowizny

Zgodnie z ustawą o CIT darowizny można odliczyć pod kilkoma warunkami, w tym między innymi:

  • darowizna musi być przekazana na cel wpisujący się w założenia ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariatu,
  • darowizna musi zostać przekazana wyłącznie do odpowiednich organizacji pożytku publicznego,
  • maksymalne odliczenie nie może przekroczyć wysokości 10% dochodu danego przedsiębiorstwa.

Wówczas przy zachowaniu innych zasad podatkowych darowizna wpłynie bezpośrednio na podstawę opodatkowania.

Darowizna a podstawa opodatkowania

W praktyce, aby przekazać odpowiednie darowizny na określone cele organizacji pożytku publicznego podatnik, który chciałby skorzystać z odliczenia z tytułu darowizny powinien postępować zgodnie ze wskazówkami artykułu 18 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z nim w formularzu CIT-8 podstawę opodatkowania określa się jako dochód, po stosownych pomniejszeniach, w tym odliczeniach wszelkich darowizn przekazywanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy lub równoważnym.

Wyłączenia ustawowe

Ustawodawca przewiduje również katalog negatywny podmiotów, do których przekazanie darowizny nie wpłynie na odliczenia podstawy opodatkowania. Należy więc pamiętać, że nie wszystkie podmioty spełniają warunki do przekazania darowizny. Wykluczeniu podlegają między innymi darowizny przekazywane do:

  • osób fizycznych;
  • innych podmiotów, jeżeli ich działalność gospodarcza polega na wytwarzaniu lub handlu określonymi wyrobami – przemysłu elektrycznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali.

CIT – 8/0

W przypadku odliczenia od dochodu lub podatku dochodów wolnych i zwolnionych należy do deklaracji CIT-8 dołączyć specjalny załącznik CIT-8/0. Jest to dokument obowiązkowy do przedłożenia w sytuacji, jeżeli w dotyczącym zeznania roku podatkowym podmiot na przykład odlicza od dochodu darowizny.

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017