REKLAMA

Świadomość finansowa młodych Polaków

18:39, 29.11.2017 | Materiały partnera
REKLAMA
Skomentuj

Coraz większa liczba młodych Polaków popada w problemy finansowe. W przypadku niektórych są to zwykle przejściowe kłopoty związane z utratą płynności finansowej, jednak niektórzy mnożą swoje zobowiązania, wpadając w spiralę zadłużenia. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niska świadomość ekonomiczna i brak odpowiedniej edukacji w zakresie zarządzania własnymi finansami.

Przygotowany przez rejestr dłużników BIG InfoMonitor raport jasno pokazuje, że w naszym kraju żyje spora grupa osób w wieku 18-34 lata, którzy zadłużyli się przy podejmowaniu pierwszych samodzielnych decyzji ekonomicznych. Jej liczebność oceniana jest na ponad 500 tysięcy. Zakupy na raty, pożyczki, kredyty – brak odpowiedniej wiedzy i fachowego doradztwa na temat poszczególnych produktów finansowych sprawia, że niektórzy młodzi Polacy swoje finanse osobiste traktują dość lekkomyślnie, powtarzając błędy starszych pokoleń. Efektem tego są często narastające długi i wpadanie w tzw. spiralę zadłużenia.

Dlaczego młodzi się zadłużają?

Jedną z przyczyn, dla których młodzi Polacy tak często wpadają w tarapaty finansowe, jest przecenianie własnych możliwości. Niezapłacony rachunek za prąd, telefon czy internet, płatności odłożone „na później” kosztem wydawania pieniędzy na nowe gadżety, ubrania czy rozrywki. Z pozoru zaczyna się niewinnie. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zaleganie z rachunkiem to tylko początek problemów. Prawdziwe kłopoty zaczynają się w momencie umieszczenia naszego nazwiska w jednym rejestrów osób zadłużonych, co nawet na kilkanaście lat może pozbawić nas prawa do kredytu, uniemożliwić zakupy na raty czy drastycznie obniżyć naszą zdolność kredytową.

Finanse osobiste – skorzystaj z usług doradcy

Kolejną przyczyną, dla której młodzi Polacy mają problemy finansowe, jest brak odpowiedniej edukacji ekonomicznej oraz fakt, że bardzo niewiele osób w młodym wieku korzysta z usług profesjonalnych doradców finansowych. W szkołach nie uczy się rozsądnego zarządzania domowym budżetem, dlatego młodzi ludzie nie mają świadomości, jak dużym ryzykiem jest kupowanie na kredyt i coraz większe zadłużanie się. Problemem jest także przeświadczenie o własnej zaradności, które skutkuje podejściem w stylu: „Inni się zadłużają, ale mnie to nie grozi”. Skorzystanie z usług profesjonalnych doradców finansowych, takich jak Financer Polska, pozwala młodym ludziom znacznie sprawniej i bardziej świadomie poruszać się na rynku produktów i usług oferowanych przez instytucje finansowe.

Niestety, młodzi ludzie często bezrefleksyjnie powtarzają błędy swoich rodziców i starszych pokoleń. Należy mieć świadomość, że rynek finansowy zmienia się w sposób niezwykle dynamiczny, dlatego niezbędne jest uzupełnienie swojej wiedzy oraz bieżące monitorowanie ofert i produktów finansowych. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam wejść w dorosłe życie bez długów. 

(Materiały partnera)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017