Zamknij

Jak rozliczyć PIT za osobę zmarłą

00:00, 22.11.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Bywa, że umiera nam bliska osoba. Mamy wtedy do uregulowania wiele spraw formalnych. Jedną z nich jest konieczność dopilnowania wszelkiej dokumentacji. Podatnicy mogą zastanawiać się co zrobić z urzędem skarbowym oraz czy i jak rozliczyć PIT za osobę zmarłą. Administracja podatkowa stara się ułatwić to zadanie.

Ułatwienia dla małżonków zmarłego

Organy podatkowe umożliwiają między innymi dalsze rozliczenie wspólnie z małżonkiem. Jeżeli mąż lub żona odeszli w trakcie trwania roku podatkowego, nadal mamy możliwość skorzystania ze wspólnego zeznania podatkowego. Jest to szczególnie ważne dla osób, które w ten sposób mogą w znaczący sposób obniżyć zobowiązanie podatkowe. Z tej preferencji można więc legalnie skorzystać w kwietniu 2018 roku, jeżeli ktoś z naszych bliskich zmarł między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku.

Wypełnienie deklaracji nie różni się w zasadzie niczym od normalnego sposobu wypełnienia formularza. Można skorzystać również z elektronicznej e-deklaracji. Pamiętać jednak należy o złożeniu zeznania w terminie oraz o spełnieniu wszelkich innych przesłanek umożliwiających wspólne rozliczenie (m.in. ustrój wspólności majątkowej). Ewentualne przekroczenie terminu może skutkować brakiem możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia, pomimo spełniania innych wymogów.

Pomoc urzędów dla najbliższych

PIT za zmarłego wstępnie wypełni odpowiedni organ fiskusa. Będzie to deklaracja uzupełniona na podstawie informacji uzyskanych od pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak nie wszystkie informacje są znane organom podatkowym. Oznacza to, że aby skorzystać na przykład ze specjalnych ulg podatkowych będzie potrzebna dodatkowa informacja od najbliższych zmarłego. Na przesłanie takiego uzupełnienia przewidziano termin 30-dniowy.

Obowiązki i prawa podatkowe

Generalnie prawa i obowiązki, które były nałożone na podatnika, przechodzą na jego spadkobierców. Prawo spadkowe i ewentualny wynik postępowania spadkowego będą decydować kto i w jakiej wysokości ma prawo do przyjęcia nadpłaty podatku lub spłaty długów (w tym zobowiązań podatkowych) zmarłego. Każdy jednak ma prawo do tak zwanego odrzucenia spadku – w ciągu pół roku od dowiedzenia się o śmierci bliskiego należy złożyć odpowiednie oświadczenie w formie notarialnej lub w sądzie. Należy jednak pamiętać, że przy odrzuceniu spadku obowiązki przechodzą na kolejnych spadkobierców np. nasze dzieci, w imieniu których również należy spadek odrzucić.

Informacja dla najbliższych

W przypadku śmierci podatnika urząd musi zdecydować co dzieje się z prawem do zwrotu lub kwotą zobowiązania podatku. Organ podatkowy poinformuje najbliższych o zobowiązaniach lub prawach podatkowych w formie specjalnej decyzji. Od niej biegnie termin na dokonanie ewentualnej zapłaty, najczęściej jest to dodatkowe 14 dni.

Pełnomocnictwa do składania zeznań

Zdarzają się sytuacje, w których osoby najbliższe udzielają sobie nawzajem pełnomocnictwa aby złożyć druki księgowe, w tym e-deklaracje. Należy jednak pamiętać, że działają one tylko do momentu śmierci mocodawcy, z chwilą śmierci pełnomocnictwo traci moc. Nieprawidłowe jest więc złożenie deklaracji za osobę zmarłą na podstawie pełnomocnictwa, które podatnik wystawił przed śmiercią.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%