Zamknij

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu

14:44, 31.10.2017 artykuł sponsorowany
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Sytuacja ekonomiczna Polaków coraz częściej pozwala im na zakup nowych samochodów prosto z salonu. Jednak wciąż wiele osób bardziej zainteresowanych jest pojazdami używanymi. Dlaczego? Nie ma co ukrywać - zazwyczaj kluczową rolę odgrywają w tym względzie finanse. Samochody używane są znacznie tańsze niż auta z salonu. Na zakup niewielkiego samochodu wystarczy kilka tysięcy złotych.

Wartość handlowa pojazdu

O tym, że samochód traci nawet kilkanaście procent swojej wartości zaraz po wyjeździe z salonu przekonali się chyba wszyscy właściciele, którzy po niedługim czasie użytkowania pojazdu zdecydowali się na podpisanie dobrowolnego ubezpieczenia AC. Jednak nie jest to jedyny przypadek, w którym samochód traci na wartości. Wartość samochodu drastycznie spada także po każdym roku jego użytkowania. Wartość dziesięcioletniego auta to zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu procent jego fabrycznej wartości. Jest jeszcze jeden przypadek, w którym samochód traci swoją wartość. Chodzi mianowicie o stłuczki oraz wypadki drogowe. Auta, które brały udział w kolizjach drogowych, są wyceniane o wiele niżej, niż auta bezstłuczkowe. Nawet w przypadku, gdy szkoda została zupełnie usunięta i nie ma po niej najmniejszego śladu. Sytuacja taka może prowadzić do frustracji właściciela auta, który traci możliwość uzyskania większej kwoty gotówki chcąc sprzedać samochód.

Odszkodowanie za utratę wartości handlowej a przepisy prawa

Sąd Najwyższy swoim orzeczeniem sprzed kilku lat, jasno określił iż odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu nie są sprzeczne z literą prawa. Przed tym wyrokiem, wiele firm ubezpieczeniowych niechętnie przystawało na wypłatę tego rodzaju świadczeń zasłaniając się twierdzeniem, iż w momencie podpisywania umowy ubezpieczeniowej samochód był przeznaczony do użytkowania a nie do sprzedaży. Sąd Najwyższy uznał takie podejście za anachronizm.

Ustalenie kwoty odszkodowania

Składając wniosek o wypłatę odszkodowania za utratę wartości pojazdu należy przede wszystkim ustalić różnicę pomiędzy wartością samochodu przed wypadkiem, a po nim. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy znać wartość przedwypadkową pojazdu, która jest ustalana na podstawie średniej wartości samochodów tej samej marki i rocznika. W drugiej kolejności należy obliczyć wartość auta po wypadku. W tym celu konieczne będą takie dane jak: marka samochodu, rozmiar szkód, kosztorys napraw. Po ustaleniu wartości pojazdu przed i po wypadku należy wyliczyć różnicę, która będzie podstawą do wypłaty odszkodowania.

Kiedy wypłata odszkodowania się nie należy?

Jak możemy wyczytać na portalu odszkodowaniazoc.pl zasadniczo, wyróżnia się tylko jeden przypadek, w którym Ubezpieczyciel z całą pewnością może odmówić wypłaty odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy koszty naprawy samochodu uszkodzonego w wypadku przekraczają jego całkowitą wartość - występuje wówczas tak zwana szkoda całkowita.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%