Zamknij
REKLAMA

Pełnoletni koronkowy festiwal

20:33, 07.09.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W uroczystej inauguracji festiwalu uczestniczyli m.in.: senator RP Stanisław Kogut, starosta Karol Górski,  członek Zarządu Powiatu Adam Urbanek, radni Rady Powiatu Gorlickiego Zygmunt Fryczek i Krzysztof Flądro oraz gospodarz festiwalu burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Wśród gości obecna była najstarsza bobowska koronkczarka Józefa Myśłiwiec, która uroczyście zdmuchnęła świeczki z urodzinowego tortu 18-letniego festiwalu.   

Tłumy zebranych gości powitał m.in. Bogdan Krok, prezes Stowarzyszenia Twórczości Regionalnej w Bobowej, które stawia sobie za główny cel kultywowanie i polularyzację koronki klockowej, a przez nią także Bobowej, w Polsce i na świecie. Prezes Krok dziękował instytucjom, w tym Starostwu Powiatowemu w Gorlicach, oraz organizacjom i firmom za wsparcie w organizacji festiwalu.

Koronka klockowa z Bobowej i ten festiwal przysparzają nam wielu przyjaciół na całym świecie i rozsławiają Bobową i nasz powiat Witam serdecznie gości z różnych części Europy, a nawet z Indii oraz nasze rodzime koronczarki i z podziwem patrzę na wasze wspaniałe dzieła. Życzę udanego pobytu i zapraszam do odwiedzania powiatu gorlickiego – mówił starosta Karol Górski.   

Podziękowania i gratulacje dla organizatorów przekazali senator Stanisław Kogut i radny Zygmunt Fryczek, którzy ponadto sugerowali, by w Zespole Szkół Zawodowych w Bobowej wprowadzić kształcenie w zawodzie rękodzielniczym, aby wykorzystać potencjał tkwiący w koronce klockowej.   

Następnie odbył się pokaz mody, w którym główną rolę grała koronka klockowa. Kreacje zaprojektowane przez koronczarki z Czech i Indii z wdziękiem i gracją zaprezentowały na wybiegu uczennice Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej. Natomiast uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej zrzeszeni w zespole muzyczno-wokalnym brawurowo wykonali kilka utworów opisujących piękno powiatu gorlickiego i Beskidu Niskiego.

Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej organizowany jest w Bobowej od 2000 roku. W tym roku od 7-10 września koronka jest prezentowana na festiwalu na wystawach, pokazach mody, warsztatach i stoiskach rozłożonych głównie w hali sportowej ul. Bohaterów Bobowej 6, ale także w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej oraz dworze obronnym w Wilczyskach – Jeżowie. Koronki bobowskie sąsiadują z wyrobami niemal z całego świata, w tym z odległych Indii i trochę bliższych państw jak Belgia, Holandia, Francja czy Czechy.
Święto koronki klockowej obfituje także w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i liczne koncerty,  a gwiazdą będzie zespół Brathanki, który wystąpi w niedzielę 10 września o godz. 20-tej na bobowskim rynku. Wcześniej od godz. 9.00-18.00 na rynku odbędą się Ogólnopolskie Targi Rękodzieła i będzie można zakupić koronkowe cudeńka.

Program XVIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej:

8.09.2017 (piątek) hala sportowa – ul. Bohaterów Bobowej 6
10:00-17.00 Stoiska festiwalowe dostępne dla zwiedzających
10:00-13:00 Warsztaty koronki klockowej dla początkujących
11.00 Pokaz mody projektantek z Czech i Indii
11:30 Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Koronki Klockowej
15:00-17:00 Warsztaty koronki klockowej dla początkujących
17:30 Wernisaż wystawy śląskiego koła koronki klockowej „Śląsk w koronce” zajęcia prowadzone przez Małgorzatę Połubok – Dwór w Jeżowie

9.09.2017 (sobota) hala sportowa – ul. Bohaterów Bobowej 6
10:00-18.00 Stoiska festiwalowe dostępne dla zwiedzających
10:00-13:00 Warsztaty koronki klockowej dla początkujących
14:00 Pokaz mody z Czech i Indii
14:00-16:00 Warsztaty koronki klockowej dla początkujących

10.09.2017 (niedziela) hala sportowa – ul. Bohaterów Bobowej 6
8:30 Msza św. dziękczynna z okazji XVIII Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej - kościół parafialny
10:00-18.00 Stoiska festiwalowe dostępne dla zwiedzających
11.00 Pokaz mody projektantek z Czech i Indii

Rynek
9:00-18:00Ogólnopolskie Targi Rękodzieła – Rynek w Bobowej
18:00 Koncert zespołu Con Amore
20:00 Gwiazda wieczoru BRATHANKI

Wystawy czynne w dniach 7 – 10.09.2017 w godzinach od 10:00 do 17:00
- Sala widowiskowa „Koronka” w Bobowej „Soľnobanská čipka” (Słowacja)
- Dwór obronny w Wilczyskach – Jeżowie - wystawa śląskiego koła koronki klockowej „Śląsk w koronce”
Zapewniamy darmowy transport spod hali sportowej do Jeżowa na wernisaż wystawy w piątek (8.09) wyjazd godz. 17:15

Koronka klockowa przyszła do Polski z Genui, Mediolanu i Brugii. W Bobowej jest obecna od XVI wieku. O jej znaczeniu mówi przyśpiewka:
„Oj, żeby nie ta koronka klockowa,
to by nikt nie wiedział gdzie nasza Bobowa.”


Już 1899 roku Bobowa „porwała się” na zorganizowanie Krajowej Szkoły Koronkarskiej, której uczennice zdobyły w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a w roku 1905 złoty medal w San Francisco. W ten sposób chałupnictwo nabrało cech kształcenia i wytwarzania zawodowego.

Od roku 1949 - rozwojem koronki klockowej, jej wytwarzaniem i sprzedażą zajmowała się Spółdzielnia Pracy RLiA „Koronka-Bobowa”, obecnie z siedzibą w Jankowej.

W roku 1995 w Bobowej powstało Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej, które jako główny cel w statucie przyjęło ochronę przed zaginięciem unikalnej koronki klockowej i zapewnienie kontaktu z twórcami na terenie gminy Bobowa i szeroko poza nią. Środowisko bobowskich koronczarek utrzymuje kontakty zagraniczne z wieloma ośrodkami wytwarzania koronki klockowej na świecie.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone