Zamknij

Zacieśnianie współpracy z Ukrainą

09:34, 24.10.2017 J.R
Skomentuj

We wrześniu tego roku Biecz gościł delegację z Ukrainy na czele z Panem Anatolijem Boldaszewem Burmistrzem miasta Novodniestrovsk, P.Wiktorią Plytus, sekretarzem Miasta oraz Panem Eduardem Buraszem Prezesem Stowarzyszenia „FEMAN” w Koszycach, Pełnomocnikiem ds. współpracy transgranicznej Ukrainą na Słowacji. Celem wizyty było omówienie współpracy partnerskiej pomiędzy miastami. Wymiernym efektem współpracy było zaproszenie władz Biecza do udziału w „Dniach Słowacji  na Ukrainie”, które odbywały się w dniach 20-22 października br. w Novodniestrovsku, a połączone były z  międzynarodową konferencją dotyczącą współpracy transgranicznej między krajami: Ukrainą, Polską i Słowacją. 

Konferencja obejmowała panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie międzynarodowej współpracy oraz pozyskanymi środkami finansowymi na działania transgraniczne. Swoje wystąpienie miała także p. Renata Gołębiowska, która w imieniu Burmistrza Biecza przedstawiła  prezentację obejmującą zasoby Gminy Biecz w dziedzinie turystyki, kultury, oświaty i działalności społecznej oraz zakres wykonanych inwestycji przez gminę w ostatnich latach, ze zwróceniem uwagi na projekty wymiany transgranicznej. Istotnym elementem prezentacji było sprecyzowanie oczekiwań gminy Biecz dotyczących współpracy pomiędzy miastami partnerskimi.

Ważny panel konferencji dotyczył  energii, efektywności energetycznej i parków przemysłowych. W tym zakresie Novodniestrovsk ma silną pozycję w kraju, gdyż w mieście znajduje się Dniestrzańska Elektrownia Wodna produkująca energię elektryczną na szeroką skalę. Uczestnicy konferencji mieli okazję do zapoznania się z pracą elektrowni, podczas wizyty w tym obiekcie.

Nawiązano również znajomość z szefem Euroregionu DNIESTR oraz  z zespołem projektowym Novodniestrovska w celu omówienia zasad naboru do programów, o które Gmina Biecz będzie się ubiegać w ramach podpisanej umowy partnerskiej.

Niezwykle ważnym efektem wizyty były intencyjne porozumienia o współpracy partnerskiej z nowymi miastami Gelnica na Słowacji i Rohatyniem na Ukrainie. W najbliższym czasie Burmistrzowie miast omówią szczegóły i spotkają się  Bieczu. Wizyta była także owocna pod kątem zawarcia nowych znajomości z osobami z różnych obszarów działalności. M.in.  delegacja z Biecza została zaproszona do odwiedzenia Żłobka RADOŚĆ w Novodiestrovsku, obiektu przeznaczonego dla 200 dzieci. Doszło do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń w zakresie wychowania i organizacji pracy dla najmłodszych dzieci. Nawiązano kontakt dyrektorem żłobka i opiekunką. Nie ulega wątpliwości, że zaprezentowany obiekt BIECKIEJ AKADEMII MALUCHA zrobił ogromne wrażenie na gościach konferencji. Nowoczesne sale i innowacyjne podejście do kształcenia najmłodszego pokolenia wzbudziły niemały podziw.

Wizyta miała także charakter promocyjny. Każdy z uczestników otrzymał materiały promocyjne Gminy Biecz oraz miał okazję skosztować smaku naszego piernika „Bieckiego Kasztelana”. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

belferbelfer

11 3

ORLĘTA LWOWSKIE - rocznica
Mianem Orląt Lwowskich określa się młodych mieszkańców Lwowa, którzy wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów wojskowych Wojska Polskiego, w LISTOPADZIE 1918 ochotniczo walczyli o miasto z oddziałami wojsk ukraińskich. Młodzi ochotnicy walczyli też na przedpolu miasta z Armią Czerwoną w czasie wojny polsko bolszewickiej latem 1920 roku. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta.

W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 nie przekroczyło 25 roku życia, najmłodszy miał 9 lat. Zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni. Jeden z nich, 13-letni Antoś Petrykiewicz został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.
10:27, 24.10.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

uzupełnieniem wierszuzupełnieniem wiersz

7 0

Orlątko

O mamo, otrzyj oczy,
Z uśmiechem do mnie mów -
Ta krew, co z piersi broczy,
Ta krew - to za nasz Lwów!
Ja biłem się tak samo
Jak starsi - mamo, chwal! ...
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal! ...

Z prawdziwym karabinem
U pierwszych stałem czat ...
O, nie płacz nad swym synem,
Że za Ojczyznę padł! ...

Z krwawą na kurtce plamą
Odchodzę dumny w dal ...
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal! ...

Mamo, czy jesteś ze mną?
Nie słyszę twoich słów ...
W oczach mi trochę ciemno ...
Obroniliśmy Lwów! ...
Zostaniesz biedna samą ...
Baczność! Za Lwów! Cel! Pal!
Tylko mi ciebie, mamo,
Tylko mi Polski żal! ...

Artur Oppman
13:15, 24.10.2017


reo

KFKF

2 1

Bład ukraina nie rozliczyla sie z nami z przeszlosci jak mozna budowac przyszłosc,na filarach upa???? 14:02, 28.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%