Zamknij

Uroczyste obchody 75 rocznicy likwidacji bieckiego getta

15:06, 21.08.2017 J.R
Skomentuj

75 lat temu 18 sierpnia 1942 r. nastąpiła likwidacja getta w Bieczu. Z tej okazji zorganizowane zostały kilkudniowe uroczyste obchody. Wydarzeniem otwierającym wydarzenie było otwarcie wystawy w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu (dawnej synagodze) pt. „Wszystkie drogi… historie Żydów ocalałych z Zagłady”.

Wystawa poświęcona jest ocalałym z Zagłady Żydom, ich życiu przed wojną i w okresie powojennym. Następnie odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman, autorką książki biograficznej o swojej rodzinie pt. „Fałszerze pieprzu”, za którą W 2017 została nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Rozmowa, którą poprowadził dr Jacek Lech dotyczyła wspomnianej książki oraz historii jej rodziny.  Autorka przytacza w niej losy, które od stuleci toczyły się obok siebie, o dwóch rodzinach – polskiej i żydowskiej. 

Ważnym punktem obchodów rocznicowych była uroczystość religijna na cmentarzu żydowskim w Bieczu w dniu 18 sierpnia br. W modlitwie prowadzonej przez rabina Pinkasa Pompa uczestniczyli licznie zebrani goście z Izraela, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Na uroczystości do Biecza przybył także Pan Ira Goetz, niegdyś mieszkaniec Biecza ocalały z Holocaustu. Następnie zebrani goście w Marszu Pamięci udali się  na biecki rynek gdzie odczytany został Apel Pamięci.  Dalsza część uroczystości miała miejsce w bieckiej bibliotece, gdzie Pan Łukasz Połomski – dyrektor i założyciel Sądeckiego Sztetlu wręczył statuetkę Honorowego Ambasadora Sądeckiego Sztetlu Panu Irze Goetzowi. Statuetka jest wręczana osobom i instytucjom zaangażowanym w dialog międzyreligijny i zasłużonym w dbaniu o dziedzictwo historyczne mniejszości narodowych.

Okoliczne przemówienie wygłosiła Pani poseł Barbara Bartuś oraz Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, który ponadto wręczył podziękowania p. Irze Goetzowi, p. Jadwidze Wędrychowicz reprezentującej rodzinę Marii i Józefa Pruchniewiczów uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przedstawicielce rodziny Joanny i Alfonsa Setlików uhonorowanych medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, p. Krzysztofowi Przybyłowiczowi autorowi książki pt. „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada” oraz  p. Rafałowi Tyborowi.

Spotkanie zakończyły wystąpienia, nt.: „Sprawiedliwi wśród narodów świata” p. Ira Goetz, „Wielki pożar Biecza 1903 w relacjach prasowych”; p. Damian Nowak, „Zagłada Żydów Biecza w relacjach ocalałych” p. Krzysztof Przybyłowicz. 

Po zakończonym spotkaniu, zebrani goście mieli możliwość spaceru po Bieczu z p. Krzysztofem Przybyłowiczem śladem Bieckich Żydów. Spacer odbył się także w dniu następnym.

W sobotę 19 sierpnia br. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbył się niezwykły koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu p. Urszuli Makosz z zespołem, który zamknął trwające od kliku dni uroczystości upamiętniające 75 rocznicę likwidacji bieckiego getta.

źródło: UM Biecz

[ZT]5411[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%