Zamknij

SKANSENOWA i nasz skansen jest jak nowy!

18:38, 26.10.2017 J.R
Skomentuj

To precedens, historyczny moment, jak uczta u Wierzynka i my w tej uczcie bierzemy udział – mówi dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl. Ta uczta to projekt SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu. „Gośćmi” - partnerami projektu są m.in. oddziały muzeum, czyli Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku i Zagroda Maziarska w Łosiu.

W obu tych miejscach wykonywane są po raz pierwszy od wielu lat bardzo istotne, gruntowne prace remontowe. Za ponad 800 tys. zł w latach 2017-2018 w skansenie wykonujemy kamienne ścieżki do poszczególnych obiektów, wymienimy 360 metrów ogrodzenia na stylowy płot od strony drogi gminnej i nową siatkę wzdłuż trasy rowerowej do ogrodzenia kościoła parafialnego. Ponadto wymienimy sześć strzech na pogórzańskich chałupach oraz wykonamy impregnację gontów na dachach czterech obiektów. W tym roku już wymieniliśmy wiekowy gont drewniany na dworku mieszczańskim. Natomiast w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu zaimpregnowano już gonty drewniane na wszystkich trzech obiektach oddziału tj. stodole, chałupie i spichlerzu. Ponadto do końca br. Zagroda wzbogaci się o nowy obiekt – chałupę łemkowską z Bartnego. Na wiosnę przyszłego roku planowane jest ukończenie całkowitej adaptacji chałupy na ośrodek edukacyjno-wystawienniczy. Chcemy stworzyć tam salę o powierzchni 70 m kw., gdzie będą odbywały się zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w dobrych warunkach lokalowych – mówił dyrektor Zdzisław Tohl podczas spotkania Grupy Sterującej Projektu.

W skali Małopolski projekt pn. SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu zakłada kompleksową rewitalizację zachowanie zabytków architektury drewnianej (w tym sakralnej) oraz zapewnienie ochrony i opieki konserwatorskiej obiektom drewnianym, a także ich zabezpieczenie przed pożarem i klęskami żywiołowymi. Projekt realizowany w formule partnerstwa przy udziale finansowym środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Liderem projektu jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu (instytucja kultury województwa małopolskiego), a Partnerami w projekcie są: Gmina Dobczyce; Skansen w Sidzinie – Muzeum Sztuki Ludowej oraz 5 instytucji kultury województwa małopolskiego (Muzeum Okręgowe w Tarnowie; Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec; Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej; Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów; Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Projekt jest ujęty w Małopolskim Planie Inwestycyjnym na lata 2015-2023 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Małopolskiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

FelekFelek

2 2

Brawo Samorząd Wojewódzki 22:16, 27.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KFKF

3 0

Dobre i tanie jedzonko tam było... 14:00, 28.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%