Zamknij

niedziela, 29.04, godz. 18.00

Gorlice, Rynek

"4 Strony Karpat" to dwudniowe wydarzenie, podczas którego artyści folkowi prezentują się na jednej scenie, wykonując wspólnie koncert muzyki etnicznej typowej dla ich regionów oraz dla regionu karpackiego. Podczas 4 Stron Karpat w 2018 roku wystąpiły zespoły z nurtu world i folk prezentujący w atrakcyjny sposób tradycje muzyczne łuku Karpat oraz innych regionów.

 

 

Program:

start godz. 18.00

  • SARAKINA BALKAN BAND
  • CHŁOPCY KONTRA BASIA
  • SOKÓŁ ORKESTAR

 

Sarakina Balkan Band

To polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tupan, tambura. Grupa koncertuje od 1999 roku. Oficjalna strona zespołu

Chłopcy Kontra Basia

Chłopcy kontra Basia starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. Chłopcy kontra Basia bowiem szczególnie upodobali sobie formułę piosenki-opowieści. Snują więc swoje historie z morałem, dziejące się w krajobrazach dawnej wsi, zaczarowanego miasta, bajkowego „za górami, za lasami", nadając starym ludowym motywom nowe życie i sensy. Chłopcy kontra Basia wydali dotychczas EP i dwie płyty („Oj tak!" i „O") obydwie nominowane do nagrody muzycznej Fryderyk. Obecnie przygotowują trzeci album pt. „Legendy miejskie".

Są autorami i wykonawcami muzyki do spektakli Eweliny Marciniak: „Morfina" w Teatrze Śląskim, „Portret Damy" w Teatrze Wybrzeże i „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem" w Teatrze Śląskim w reżyserii Roberta Talarczyka. Mają na koncie 8 lat wspólnego grania, mnóstwo koncertów i spektakli i dużo - z tytułu ich wszystkich – radości.

Grają w składzie:

Basia Derlak - śpiew

Mateusz Modrzejewski - bębny

Marcin Nenko - kontrabas

Tomasz Waldowski - elektronika, gitary

Więcej o zespole na Facebooku

Sokół Orkestar

zespół będący unikatem na polskiej scenie muzycznej. Potężna dawka słowiańskiej energii, niepowtarzalny styl grania, oryginalny repertuar oraz wirtuozeria, a wszystko to uderza z piorunującą silą instrumentów dętych blaszanych.

Krakowską grupę tworzą: Przemek Sokół, Piotr Bednarczyk, Jarosław Meus, Jakub Mietła , Krzysztof Wyrwa i Grzegorz Bauer. Muzyka Sokół Orkestar opiera się na brzmieniu instrumentów dętych blaszanych o zabarwieniu bałkańskim. Piszą o sobie: „Bałkańska odpowiedź na rock’n’rolla!”. I rzeczywiście, ich twórczość działa równie elektryzująco na publiczność.

Swoją muzyką Sokół Orkestar sięga po motywy etniczne, głównie z okolic bałkańskich, ale także do folkloru polskiego, nawet z czasów przedchrześcijańskich. Swoim graniem próbują uchwycić pewną dzikość i pierwotność słowiańskiej duszy. Na swojej stronie na Facebooku piszą: „Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna «dzikość serca» sprawiają, że tę muzykę, graną z pasją i niezwykle zmysłową, bardziej się czuje niż słyszy”.

Slavic soul - to pierwszy album wydany w czerwcu 2011 który odzwierciedla fascynację Przemka Sokoła muzyką etniczną. Dlatego też na repertuar zespołu składają się zarówno utwory pełne nieokiełznanej bałkańskiej energii melodie w zaskakujących aranżacjach oraz pełne ciekawych historii piosenki, zapadające słuchaczom głęboko w pamięć. W listopadzie 2013 zespół wystąpił w radiowej Trójce jako laureat II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Twórców „Piosenkarnia” , otrzymał wtedy także nagrodę dla najlepszego wykonawcy. W 2014r. jako pierwszy w historii zespół spoza Bałkanów otrzymali nagrodę (II) na Guča Festiwal – największym festiwalu trębaczy na świecie. W 2016 r ukazała się ich druga płyta „Wariacka miłość”, nie brak na niej elementów zarówno humorystycznych, jak i powagi, a nowoczesne aranżacje często sięgają do tradycji. Oficjalna strona zespołu 

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018