Zamknij
REKLAMA

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

11:17, 11.05.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

W Tygodniu Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach odbyło się spotkanie z okazji ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. W uroczystości uczestniczył m.in.: wicestarosta powiatu Jerzy Nalepka, który składal zyczenia oraz wręczył dyplomy  wyróżniającym się bibliotekarzom.

Okolicznościowe dyplomy i nagrody książkowe oraz podziękowania za pracę i życzenia od wicestarosty Jerzego Nalepki i naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach Tadeusza Mikruta odebrali:

Elżbieta Knapik - od 2000 roku dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieczu, starszy kustosz. Dzięki jej staraniom w 2016 r. biblioteka otrzymała dotacje na modernizacje i rozbudowę biblioteki w wysokości prawie 2 mln zł w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Nowa biblioteka ma być oddana do użytku w 2018 roku. Realizowała także projekt „Na szlaku żydowskiego dziedzictwa”

Halina Wałęga - pracownik Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy od 1995 roku. Zaangażowana, pracowita. Organizuje lekcje edukacji czytelniczej i medialnej. Prowadzi zajęcia dla dzieci w czasie ferii i wakacji. Dzięki jej aktywności biblioteka wzięła udział w projekcie „Czytam sobie... w bibliotece” dla dzieci uczących się czytać oraz wzbogaciła się w grę „Oil City – galicyjska gorączka złota” wykorzystywana w trakcie zajęć z młodzieżą gimnazjalną.

Daniel Sokołowski - jest członkiem 5-osobowego zespołu instruktorskiego w MBP w Gorlicach, który jest odpowiedzialny za kontakty z bibliotekami w terenie. Jako informatyk jest  zaangażowany we wprowadzanie nowych technologii w bibliotekach powiatu gorlickiego oraz pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów informatycznych i technicznych.

Dyplom i nagrodę pieniężną Katarzynie Marchwicy  z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach wręczył wraz z życzeniami burmistrz Gorlic Rafał Kukla wraz z kierownikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM Gorlice Aleksandrem Augustynem.

Okolicznościowe spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, z udziałem bibliotekarzy z terenu powiatu gorlickiego, prowadziła dyrektor MBP w Gorlicach Joanna Kalisz-Dziki, która przedstawiła także rezultaty Debat Lokalnych.

W trakcie spotkania Urszula Karasińska z MBP w Gorlicach przybliżyła założenia i pierwsze rezultaty projektu pn. Świadkowie lokalnej historii. Są one już prezentowane na stronie gorlickiej bibliotekitutaj Zawierają m.in. wywiady, pamiętniki, zdjęcia.

Urszula Karasińska jak i dyrektor biblioteki zachęcają do zapoznania się z tym materiałem oraz aktywnego udziału w projekcie, poprzez udostępnianie: kontaktów do ludzi – świadków historii, dokumentów i zdjęć z przeszłości, bo przecież:
„Świadek historii to każdy z nas, to ten, który pamięta i opowiada o tym, co widział, co przeżył. Wspomnienia to prawdziwa podróż w czasie. Dzięki nim przeszłość ożywa na nowo i ukazuje różnorodność ludzkich doświadczeń. Subiektywny charakter opowieści umożliwia spojrzenie na przeszłość z różnych, często odmiennych perspektyw. Zapisywanie tych historii nie ma służyć budowaniu pomników, ale zachowaniu tego, co jest bardzo ulotne, czyli pamięci"

źródło informacji & foto: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

olaola

5 3

zespół instruktorski? gdzie, kiedy i co robi - śmieszne 10:24, 12.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone