Zamknij
REKLAMA

Gorlice. Powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej

15:18, 14.05.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Starosta Karol Górski i wicestarosta Jerzy Nalepka oraz Rafał Bugno właściciel firmy ELBUB II z Gorlic podpisali umowę na realizację zadania pn.: Przebudowa części parteru i I piętra wraz z montażem windy wewnętrznej w budynku Powiatu Gorlickiego zlokalizowanego w Gorlicach przy ul. Słonecznej, na potrzeby Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, RPO Województwa Małopolskiego pn.: „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej”.  Wartość robót wyniesie 1,117 mln zł.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Po wyprowadzce Wydziału Komunikacji oraz Powiatowego Zarządu Drogowego do nowej siedziby przy ul. Michalusa 18 w Gorlicach możemy przystąpić do tworzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK)  Będzie niósł pomoc natychmiastową w sytuacjach kryzysowych i roztaczał opiekuńcze skrzydła nad ofiarami przemocy i osobami w kryzysie z powiatu gorlickiego. Będzie się znajdował w budynku przy ul. Słonecznej 7 – mówił starosta Karol Górski.

Od wielu lat Gorlice odczuwały brak takiej instytucji i a mieszkańcy miasta i powiaty zmuszeni byli korzystać z usług OIK w Nowym Sączu. W sądeckim OIK w 2017 roku 12 osób skorzystało ze schronienia w hostelu, a 156 mieszkańców naszego powiatu z różnego typu porad. Natychmiastowej pomocy psychologicznej udzielono 36 osobom, poradnictwa prawnego 4 osobom, poradnictwa socjalnego 8 osobom, a 5 osób skorzystało z innej pomocy specjalistycznej. Zorganizowano także 9 spotkań nadzorowanych w tzw. przyjaznym pokoju.

Zarząd Powiatu Gorlickiego, starając się wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu lokalnej społeczności, aby mieszkańcy naszego powiatu mogli na miejscu uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych, gdy jest ona potrzeba tu i teraz, natychmiast, podjął wyzwanie organizacji Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorlicach. Stąd poszukiwania odpowiedniej lokalizacji oraz środków finansowych na realizację tego zadania. 

Starania rozpoczęły się w 2016 roku od złożenia wniosku o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Projekt pn.: „Wsparcie w kryzysie – Gorlicki Ośrodek Interwencji Kryzysowej” został bardzo wysoko oceniony i decyzją Zarząd Województwa Małopolskiego w 2017 roku uzyskał dofinansowanie w niebagatelnej wysokości 3,5 mln zł. Wartość całego projektu to około 3,8 mln zł.

Teraz czas na część inwestycyjną projektu o wartości 1,117 mln zł, ze wsparciem Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości. Roboty budowlane w budynku przy ul. Słonecznej prowadzić będzie firma ELBUD II z Gorlic. Będzie to gruntowna przebudowa części parteru i I piętra, czyli prace zaczną się od wyburzeń, a następnie budowy nowych ścianek działowych, przebudowy wewnętrznych instalacji, wykonania podwieszanych sufitów i nowych posadzek, wstawienia nowych drzwi, instalacji monitoringu. Pomieszczenia będą przygotowane także pod potrzeby osób niepełnosprawnych, stąd m.in. montaż wewnętrznej windy. Ośrodek będzie miał powierzchnię 360 m kw. i dysponował 9 miejscami noclegowymi.

To bardzo ważne, że powstanie Ośrodek, który będzie realizował ważne zadania z zakresu pomocy społecznej tu na miejscu w naszym powiecie, a więc ta pomoc będzie przychodzić szybciej . Do tej pory korzystaliśmy z Ośrodka w Nowym Sączy przeznaczając na ten cel ok. 45 tys. zł rocznie – mówił wicestarosta Jerzy Nalepka

Ośrodek Interwencji Kryzysowej będzie podlegał Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach. Będzie zajmował się pomocą doraźną, natychmiastową. Będzie udzielał wsparcia osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej, kobietom i dzieciom, lub osobom znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej. W razie potrzeby będzie udzielał całodobowego schronienia. Ponadto będzie prowadził konsultacje psychologiczne, pedagogiczne oraz udzielał porad prawnych i pomocy socjalnej, a także prowadził terapie indywidualna i rodzinną. Każda z form pomocy ma służyć wsparciu emocjonalnemu osoby w kryzysie, aby lepiej radziła sobie w sytuacjach trudnych, we własnym środowisku i mogła odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

JolaJola

20 5

A co w takim razie będzie robił MOPS? Kolejni urzędnicy od nic nie robienia. 17:19, 14.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

zochazocha

0 2

A co ma z tym wspólnego mops? 07:20, 16.05.2018


bogusbogus

22 1

kolejne miejsca pracy dla znajomych nierobow 20:40, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

niktnikt

16 0

O boze ELBUD II MASAKRA 21:43, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

13 1

Ponad 1 mln zł na remont? Kolejne marnowanie pieniędzy. 07:54, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maxermaxer

11 0

ELBUD II ???!!!! Ludzie masakra, porażka ... . Nie ma innych specjalistycznych firm? kto w ogóle do tego dopuścił następny bubel będzie. Widzę że kolega "nikt" tez wie co ta firma NIE potrafi 09:13, 15.05.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

6 4

Dobre bo Polskie. PIS kazał, sługa musi... 10:11, 15.05.2018


niktnikt

3 0

Skoro powstali to niech biorą się za Glimar i za Empol. 07:54, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

firmafirma

2 2

do nikt i maxer ludzie załóżcie sobie firmę najlepiej obaj i startujcie do przetargów a nie oczerniajcie innych swoją drogą twój nik (nikt) mówi wszystko pozdrawiam. 11:51, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

betti betti

4 1

Tam powinien znowu być żłobek jak 30 lat temu z tego co wiem to w mieście nie ma publicznego złobka dla dzieci do 3 lat taki ośrodek to fikcja nowi urzędnicy znajdą pracę i będą siedzieć na fb i czekać MOPS też już podobnie jak posredniak świeci pustkami 13:34, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RR

1 1

Gorlice przeznaczały rocznie 45 tyś zł na korzystanie z Ośrodka w Nowym Sączu jak wynika z wyżej dołączonego materiału. A teraz chcą przeznaczyć na ten cel 3,8 mln bo w Gorlicach.

Gdzie tu kalkulacja i gospodarowanie pieniędzmi.
Na tzw chłopski rozum, więcej to będziemy płacić rocznie za utrzymanie tego Ośrodka i obsługę go niż to co wydawaliśmy rocznie w poczet Nowego Sącza z którego korzystało tak nie wiele osób.
Z czego tu się cieszyć i czym się szczycić.
Takim gospodarowaniem pieniędzy.
Tylko nowe miejsca pracy dla urzędników powstaną a gdzie dla zwykłego tzw zjadacza chleba powstają w Gorlicach które są Państwowymi a nie prywatnymi miejscami pracy.
Po co w takim razie jest PCPR w Gorlicach i MOPS skoro już i tak tam można zaobserwować pustki na korytarzach i urzędników zajmujących się swoimi sprawami niż konkretnym pomaganiem osób zgłaszających się a nie ich tylko ich prze kierunkowaniem między urzędników i instytucje.
Takie jest zapotrzebowanie tych instytucji, że urzędnicy niektórzy tylko siedzą prywatnie na internetowych stronach takich jak FB lub chodzą między pokojami bezcelowo i się szukają jak w ciuciu babkę aby coś poplotkować.
Lepiej pomagać bezpośrednio osobą potrzebującym a nie je oddelegowywać bezcelowo między pracownikami tych instytucji niż szykować nowe stołki pracy i iść w koszta ich utrzymania.

Czy się nie okaże to wielką klapą i z tego ośrodka będą musieli korzystać osoby z poza Gorlic, albo tak odciążymy urzędników od swoich obowiązków, że już nic nie będą robić, tylko będzie się liczyło że są w pracy i podpisali listę obecności.

Jak tak dużo mamy pieniędzy w Powiecie i UM to niech zniesie się wszędzie w Gorlicach opłaty parkingowe a bardziej to przysłuży zwykłym obywatelom.
Urzędników PCPR i MOPS to trzeba ostro zmobilizować do działania, bo za dużo mają i tak już wolnego czasu i dołożyć im obowiązki a nie budować Nowej Instytucji, która już i tak istnieje tylko pod innymi nazwami. 16:54, 17.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone