Zamknij

Spółdzielnia ?Osiedle Młodych? dba o bezpieczeństwo lokatorów

14:10, 28.02.2018 J.R Aktualizacja: 08:59, 01.03.2018
Skomentuj

Czad – tlenek węgla nazywany cichym zabójcą to zagrożenie, z którym potencjalnie może spotkać się wielu gorliczan. Statystyki są nieubłagane – według danych Państwowej Straży Pożarnej w latach 2010-17 doszło do 29255 zdarzeń związanych z występowaniem czadu, w których poszkodowanych zostało 15.725 a śmierć poniosło 541 osób. Jedyną skuteczną metodą wykrywania czadu jest instalacja specjalnych czujników.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Zagrożenie ze strony tlenku węgla to relny problem, który może wystąpić wszędzie tam, gdzie do ogrzewania lub podgrzewania wody wykorzystujemy piece z otwartą komorą spalania czyli popularne piecyki „junkersy. Dlatego też w 2016 podjęliśmy decyzję o wyposażeniu mieszkań w czujniki tlenku węgla i do końca 2016 roku zainstalowane zostało ponad 700 takich czujników. Między innymi dzięki zainstalowanym czujnikom ani w sezonie 2016/17 ani też w obecnym sezonie, w żadnym z mieszkań w naszej Spółdzielni nie doszło do zatrucia tlenkiem węgla, które wymagałoby interwencji pogotowia ratunkowego ” - mówi Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych” Andrzej Rąpała.          

Zainstalowane czujniki tlenku węgla to model firmy Kidde 10LLDCO – są to czujniki przewidziane na 10-letni okres pracy, wyposażone we wbudowaną baterię zapewniającą zasilanie w całym okresie pracy.

Budynki zostały uszczelnione poprzez docieplenia, wymiany bram wejściowych, w większości przypadków wymianę okien i drzwi w mieszkaniach, co z jednej strony przynosi oszczędności w zużyciu ciepła ale z drugiej może doprowadzać do zaburzeń w pracy zarówno wentylacji jak i piecyków gazowych. Również nieprawidłowa eksploatacja a w szczególności nie stosowanie się do instrukcji obsługi piecyków przez ich właścicieli, w szczególności polegająca na braku czyszczenia piecyków, kontroli działania czujników cofania spalin jest potencjalnym źródłem problemów.

Popularny junkers potrzebuje do spalenia 1m3 gazu około 11m3 powietrza, które musi być dostarczone do mieszkania niezależnie od powietrza niezbędnego dla potrzeb wentylacji.

Jednak czujniki tlenku węgla to nie koniec działania w celu wyeliminowania tego zagrożenia. Tak naprawdę najskuteczniejszym jest całkowite wyeliminowanie z mieszkań piecyków gazowych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” przystąpiła, jako pierwsza w mieście do likwidacji piecyków gazowych. W dwóch budynkach -przy ulicy Konopnickiej 15 oraz 17 - zamieszkiwanych łącznie przez 191 rodzin centralnie ciepła woda podłączona zostanie, co najmniej do 133 mieszkań.

Proces likwidacji piecyków obejmuje kilka etapów. Pierwszy z nich obejmował przeprowadzenie ankiet wśród mieszkańców, kolejnym był etap uzgodnień z dostawcą energii cieplnej oraz etap projektowania .

Prezes spółdzielni "Osiedle Młodych" za naszym pośrednictwem pragnie oficjalnie podziękować Prezesowi Zarządu Elektrociepłowni Gorlice Ryszardowi Haluchowi, Prezesowi Zarządu MPGK Januszowi Ząbek oraz kierownikowi Zakładu Ciepłowniczego Markowi Siepietowskiemu oraz Pracowni Projektowej AGMAR z Nowego Sącza. Wielokrotnie odbywane spotkania, prowadzone rozmowy, wsparcie merytoryczne pozwalają sądzić, że inwestycja jest dobrze zaprojektowana i będzie bezawaryjnie funkcjonować przez wiele lat.

W ramach realizacji tego zadania MPGK wybudowało w tych budynkach nowe wymiennikownie ciepła, doprowadziło sieć zasilającą te budynki w ciepło wytwarzane w Elektrociepłowni. Kolejnym etapem było wyłonienie wykonawców robót. Okazało się, że nie jest to proste zadanie. Na każdy z budynków konieczne było ogłoszenie dwóch przetargów. Ostatecznie wykonawcami robót zostały firmy Oneris z Z.U.H. Oneris z Zagórzan oraz firma KES PLUS z Nowego Sącza.

Prace instalacyjne na budynkach podzielone są na etapy. W pierwszym wykonywana jest główna instalacja pozioma i pionowa centralnie ciepłej oraz zimnej wody (w ramach prowadzonych prac wymieniana jest również instalacja zimnej wody) . Drugi etap obejmie podłączanie ciepłej wody do mieszkań z likwidacją piecyków gazowych oraz usunięciem zbędnej instalacji gazowej.

Mieszkańcy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów wykonania tej instalacji, poza wnoszonymi opłatami na fundusz remontowy. Prace finansowane są ze środków funduszu remontowego oraz wewnętrznych pożyczek w Spółdzielni.

Szacujemy, w oparciu o aktualnie obowiązujące taryfy dla ciepła, że wysokość kosztów z tytułu ciepłej wody wynosić będzie 13zł/mieszkanie/miesięcznie opłaty stałej natomiast zaliczkowa opłata z tytułu podgrzania 1m3 cwu ustalona została na 17zł/m3. Średnie zużycie ciepłej wody, wynikające z archiwalnych rozliczeń w innych budynkach to około 1,5m3 na osobę lub około 3,5m3/mieszkanie.  Opłaty te podlegają rozliczeniu, co oznacza, że w przypadku niższego kosztu podgrzania, różnica podlega zwrotowi. Ponadto wszystkie mieszkania wyposażone zostają w liczniki wody wyposażone w nakładki radiowe, dzięki czemu możliwy będzie zdalny, bez konieczności wchodzenia do mieszkań, odczyt wodomierzy. Oprócz tego wodomierze te rejestrują ewentualne nieprawidłowości w pracy instalacji (np. wycieki) jak również ewentualne próby ingerencji – wyjaśnia Andrzej Rąpała

Programy likwidacji piecyków funkcjonują w wielu miastach Polski. W Krakowie program taki funkcjonuje już od wielu lat i zlikwidowano tam już ponad 20 tys. piecyków gazowych. Instalacja centralnie ciepłej wody posiada wiele zalet :

Bezpieczeństwo

Co roku w Polsce kilkadziesiąt osób umiera wskutek zatrucia tlenkiem węgla (popularnie zwanym czadem), a ponad 2000 doznaje trwałych uszkodzeń organizmu. Słyszymy, co jakiś czas o tragediach związanych z korzystaniem z „junkersów” i drżymy o życie swoje i swoich dzieci, szczególnie w sytuacji problemów z prawidłową wentylacją nawiewną.

Niezawodność pracy instalacji ciepłej wody

Z „junkersami” bywa różnie. Im starszy, tym częściej się psuje, tym więcej spala gazu, tym większe ryzyko zaczadzenia. O stan instalacji ciepłej wody nie trzeba się martwić, gdyż zajmie się tym Spółdzielnia, a sama instalacja wykonywana jest w trwałej i niezawodnej technologii.

Koszty eksploatacji

Każdy piecyk powinien być corocznie poddawany przeglądowi i czyszczeniu. Również żywotności piecyka to 10-15 lat. Koszt eksploatacji to około 100zł za przegląd natomiast koszt nowego piecyka to około 1500zł  co daje łącznie ok. 200zł rocznie dodatkowych kosztów poza rachunkami za gaz.

[ZT]5664[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(18)

pawełpaweł

17 16

I to jest pozytywne myślenie brawo panie Prezesie teraz kolej na SM Małopolska 19:41, 28.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


m.m.

13 10

Nie wiedziałem o tym, a to świetna wiadomość. Proszę o informację, czy w pozostałych blokach spółdzielni również będą likwidowane piecyki gazowe, a jeśli tak, to w jakim terminie. 21:53, 28.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FilipFilip

9 11

Kiedy sm Małopolska będzie likwidować piecyki gazowe? 04:55, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lazienkalazienka

3 9

Sprawa fajna, bo piecyki przeszkadzają i zajmują dużo miejsca w i tak małych łazienkach na blokach, ale jak ktoś ma wyremontowaną łazienkę i płytki za kilkaset złotych to niezbyt ciekawa perspektywa rozkuwania, bo przecież jakoś trzeba się do kranu czy prysznica wpiąć :) Już o wycinaniu rur gazowych nie wspomnę bo po prostu pozostaną po tym dziury. 09:40, 01.03.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

do łazienkado łazienka

4 6

Nie trzeba rozkuwać - wodę podłącza się w miejscu junkersa i już tą instalacją która już jest w domu woda płynie do kranu.
A po wyciętej rurce gazowej zostaje jedna dziura w rogu i to mała.
Jeśli już to jak nie ma płytek za junkersem to tam jest "dziura".
A nawet jeśli by ktoś chciał wkuwać - jeśli da się takie same płytki kupić to te 3-4 płytki w razie czego to raczej nie jest majątek. A przeważnie zostawia się po remoncie kilka płytek na zapas. 10:18, 01.03.2018


lazienkalazienka

4 3

Ale w miejsce junkersa przecież jakoś trzeba rurą ciepłej wody dojść? Nie myślisz chyba, że jak masz pochowane wszystkie rury to jedną puścisz sobie na przykład przez całą łazienkę po wierzchu bo akurat pion idzie z drugiej strony? Z tymi płytkami to niby racja, że się zostawia ale czasami różnie to może być zwłaszcza jak się ma bardzo duże i drogie płytki. 09:56, 02.03.2018


~~~~ja~~~~ja

5 3

Jak nie prezes ustala cenę wody to niech nie mówi że o kogoś dba, no chyba że tak można nazwać likwidację małego sklepu w którym było taniej i postawienie większego w którym jest drożej. 09:44, 03.03.2018


MieszkaniecMieszkaniec

10 11

SM Małopolska uważa że czujniki czadu to zbędne koszty. Mieszkańcy nie są ważni. Ważniejsze swoje własne interesy. Osiedle Młodych najlepsza społdzielnia w mieście. Brawo. Małopolska powinna od Was uczyć się zarządzania i gospodarności. 09:45, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nienie

16 3

Niech prezes zagwarantuje stałą cenę za c.c.w.na poziomie nie wyższym niż ogrzanie wody junkersem 09:47, 01.03.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

joniecjoniec

6 2

nikt takiej gwarancji ci nie da wode dostarcza cieplownia i ona ustala cenę podgrzania wody nie prezes 09:58, 01.03.2018


felixfelix

0 0

Likwidować to mogą tam gdzie instalacje ciepłej wody z EC mają reszta jest pragnieniem .tam gdzie junkersy zlikwidują mają kuchnie węglowe na Pet Butelki lub wodorowe budować i podkowy montować. Czujniki będą czuły czad czy odór bo to wodór. 15:52, 04.04.2018


mieszkaniecmieszkaniec

16 2

szkoda że miasto i MPGK nie myślą o zdobyciu środków zewnętrznych na takie inwestycje, jak to ma miejsce w Krakowie czy Nowym Sączu. Jestem jak najbardziej za takimi inwestycjami, tylko nie rozumiem dlaczego już się zaczyna pluć że ta spółdzielnia lepsza, ta gorsza. Ludzie to wszystko jest robione za naszą kasę, idźcie na zebranie zawnioskujcie o takie prace i na pewno spółdzielnie będą za. A nie mądrujcie tutaj na portalu. 10:38, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

filipfilip

10 0

dodaj jeszcze że Tarnów, Jasło i Rzeszów od dawna likwidują piecyki gazowe 10:44, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pawełpaweł

12 6

wystarczy przeprowadzić ankietę wśród mieszkańców sm Małopolska i będzie wiadomo ilu mieszkańców jest zainteresowanych takim projektem 10:49, 01.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

~~~~ja~~~~ja

12 5

No cóż spółdzielnia łaskę zrobiła wymuszając na mieszkańcach instalację czujnika oczywiście na ich koszt zresztą większy niż czujnik kosztuje w sklepie. Brawo, czym jeszcze uszczęśliwicie mieszkańców?
Owszem może i czujnik potrzebny i pal licho te parę groszy ale co może proponuję w przyszłym roku wymianę grzejników (na koszt mieszkańców) i chwalenie się jak to spółdzielnia o nich dba. 09:37, 03.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adam1adam1

5 1

Każdy kto posiada mieszkanie własnościowe sam powinien decydować odnośnie instalacji czujników, wymiany piecyków itp. I oczywiście sam powinien za to płacić. 15:09, 10.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JjjjJjjj

0 0

Na ul. Hallera cena za podgrzanie 1m3 ciepłej wody to 33 zł. 05:10, 11.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%