Zamknij
REKLAMA

Taki był rok 2017 w Gorlicach i okolicy. Przeżyjmy to jeszcze raz

22:57, 30.12.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Za nami kolejne dwanaście miesięcy. Jaki był ten rok dla każdego z nas możemy sobie odpowiedzieć indywidualnie, czy był on lepszy od poprzednich czy gorszy. My postanowiliśmy streścić ten rok w oparciu o wydarzenia, jakie dla państwa relacjonowaliśmy, więc będzie o tym, co się działo, czym żyła nasza lokalna społeczność i o czym już mogliśmy dawno zapomnieć (klikając w niebieskie części tekstu przejdziesz do konkretnego artykułu z naszego archiwum) PRZEŻYJMY TO RAZ JESZCZE!

STYCZEŃ

Już w pierwszym dniu 2017 roku podaliśmy radosną informację, że Gorlice będą miały kino. Zgodnie z naszą zapowiedzią niespełna dwa tygodnie później, a dokładnie 10 stycznia swoją działalność rozpoczęło prywatne Kino „Kolory”

Zaledwie trzeciego dnia nowego roku pisaliśmy o tym, że już wkrótce nastąpi uroczyste otwarcie cyfrowego kina „Farys” w Bieczu.

Pierwsze dni nowego roku wpłynęły także na postawę zastępcy burmistrza Gorlic Łukasza Bałajewicza, który zechciał udzielić nam wyczerpującej odpowiedzi w temacie unieważnionego przetargu na administrowanie budynkami należącymi do Miasta Gorlice. Niestety, jak pokazały kolejne tygodnie i miesiące 2017 roku nasz huraoptymizm, co do postawy wiceburmistrza był zbyt na wyrost, bowiem powrócił on do swojej wcześniej retoryki i lekceważącego podejścia do naszego portalu, a nawet w dopuścił się (w mijających 12 miesiącach) kilku mało kulturalnych ataków i osobistych „wycieczek” do autora tych słów. Cóż widać "taka jego uroda". 

Gorlickie pogotowie wzbogaciło się o nową karetkę, którą oficjalnie przekazał Józef Pilch (wtedy jeszcze) wojewoda Małopolski.

Swoje 10 urodziny obchodził Dom Polsko-Słowacki w Gorlicach.

Przytomność umysłu i właściwe zachowanie jednego z pracowników prywatnej odlewni funkcjonującej na terenie miasta pozwoliły uratować zakład pracy od zniszczenia go przez ogień.

Mieliśmy wątpliwą przyjemność skorzystać z usług sauny znajdującej się na terenie krytej pływalni „Fala”. Po naszym materiale pokazującym kiepski stan utrzymania obiektu dyrekcja OSiR obiecała poprawę niedociągnięć. Niemal rok później, bo w grudniu br. zauważono też konieczność remontu basenu odkrytego, który przez ponad 40 lat swojej działalności w zasadzie nie przechodził poważniejszych remontów.

Koniec stycznia przyniósł na naszych łamach wzruszającą opowieść o Karolince, która zmarła w chwilę po urodzeniu. Rodzice dziewczynki winą za całe zdarzenie obarczyli personel medyczny gorlickiego szpitala. Sprawa stała się na tyle głośna w kraju, że telewizja TVN poświęciła jej jeden ze swoich odcinków programu interwencyjnego UWAGA.

W ostatnim dniu tego miesiąca udało nam się podać statystyki związane z motoryzacją na terenie naszego powiatu. Wśród wielu liczb zatrważającą zapewne był wynik 538 zatrzymanych w 2016 roku za jazdę po alkoholu praw jazdy.

Na zasłużoną emeryturę odszedł st. bryg. Dariusz Grygowicz – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, a na jego miejsce powołano pochodzącego z Krakowa mł. bryg. Krzysztofa Gładysza

LUTY

Zmiany nastąpiły także u innych z gorlickich służb mundurowych. Z pierwszym dniem tego miesiąca na stanowisko I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Gorlicach powołana została nadkom. Dorota Tokarz

Wielu mieszkańców Gorlic długo będzie wspominać to, co wydarzyło się w pierwszej dekadzie lutego 2017, kiedy to nasz portal, jako pierwszy poinformował o tym, że woda w miejskim wodociągu jest nieprzydatna do spożycia. Przez kilka kolejnych godzin po naszej publikacji w Urzędzie Miejskim panował kompletny chaos i dezinformacja w tej kwestii. Kiedy w końcu informację o skażeniu wody w miejskim wodociągu podaje w swoich wiadomościach nawet stacja RMF FM burmistrz Rafał Kukla robi to, co umie najlepiej tzn. nagrywa filmik, w których odczytuje mieszkańcom treść komunikatu „Sanepidu”, który to na naszej stronie pojawił się już wcześnie rano. W efekcie paniki i całkowitej dezinformacji ze strony władz miasta ze sklepowych półek znikają wszelkie zapasy wód mineralnych. Po kilku godzinach na ulicach miast wreszcie pojawiają się beczkowozy. Niepewność trwała kolejne kilkadziesiąt godzin, kiedy to „Sanepid” wydał komunikat stwierdzający, że woda w kranach jest zdatna do spożycia, a winnym całego zamieszania jest laboratorium z Tarnowa, które podało złe wyniki próbek wody. Ten – na szczęście fałszywy – alarm pokazał, że Miasto Gorlice kompletnie nie jest przygotowane na takie wydarzenia.

Nie lada zagadkę mieli głównie zmotoryzowani mieszkańcy Gorlic, którzy przez kilka dni poddawani byli próbom na refleks w czasie przejazdu przez ulice Mickiewicza i Stróżowską w Gorlicach gdzie, co kilka dni raz pojawiały się słupki wyróżniające wybrzuszoną kostkę brukową, a raz znikały. Ciekawe jak prace poprawkowe zostały wykonane, ale tego dowiemy się wiosną 2018 roku.

Kolejny raz na pierwsze strony mediów trafia burmistrz i jego najbliższa ekipa. Otóż nasza Redakcja doszukała się, że w regulaminie zamówień w wydatkach na zakup kwiatów, usługi cateringowe benzynę „schowano” koszty związane z obsługą prawną Urzędu. Jak się okazało zewnętrzny radca prawny inkasuje od UM do swojej kieszeni miesięcznie 9 tysięcy złotych ( jest to w zasadzie najdroższa obsługa prawna samorządu w regionie). Pikanterii dodaje fakt, że nowego radcę prawnego zatrudnił wiceburmistrz Bałajewicz, który tuż przed objęciem funkcji w Urzędzie Miejskim był pracownikiem prywatnej kancelarii wspomnianego radcy.

MARZEC

Posłanka PiS Barbara Bartuś została wybrana na stanowisko szefowej polskiej delegacji OBWE.

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował się na przekazanie 2 223 937,43 zł na remont gorlickiego Parku Miejskiego.

A w gorlickim szpitalu skandal goni skandal. TVN realizuje na żywo swój program interwencyjny „Uwaga” poświęcony śmieci małej Karolinki, a my jako pierwsi zapowiadamy upublicznienie sprawy łapówki, jaką miał przyjąć od pacjentki jeden z lekarzy. Pozostałe media podjęły ten temat w kilka tygodni po naszej publikacji.

Tegoroczny „Dzień Kobiet” dla mieszkańców okolic ulicy Norwida rozpoczął się bardzo wcześnie, a wszystko za sprawą pilarzy, którzy wycięli rosnące przy tej ulicy jesiony. Z informacji, jakie otrzymaliśmy wynika, że zdrowe i ładne drzewa wycięto w pełni świadomie w związku z planowaną w tym miejscu inwestycją, jaką będzie wybrukowanie jezdni i stworzenie w tym miejscu ruchu dwukierunkowego (obecnie ulica Norwida na znacznej długości jest jednokierunkowa). Jak na razie rok 2017 dobiega końca, a ulica Norwida nie tylko, że nie jest jednokierunkowa, a w całości wyłączona jest z ruchu z powodu prowadzonych (w ślimaczym tempie) prac remontowych.

Z informacji, do jakich dotarła nasza Redakcja wynikało, że jesienią tego roku powiat gorlicki miał odwiedzić prezes PiS Jarosław Kaczyński, a celem jego wizyty miał być udział w uroczystościach nadania ZSCKR w Bystrej imienia Lecha Aleksandra Kaczyńskiego. Po naszej publikacji sprawa trafiła też na łamy innych mediów i …. wszyscy nagle nabrali wody w usta. Dożynki gminne jednak odbyły się w sierpniu, prezes Kaczyński do powiatu gorlickiego nie przybył, a patronem szkoły nadal jest Stanisława Groblewska.

W środowy poranek 15 marca znów, jako pierwsi podajemy (wtedy jeszcze nieoficjalną) informację, że w Urzędzie Miejskim w Gorlicach szykuje się roszada personalna. Swoje stanowisko ma stracić sekretarz Katarzyna Walczy, a zastąpić ją ma Daniel Janeczek. Późnym popołudniem nasze słowa znalazły potwierdzenie w faktach i UM wydał lakoniczny komunikat o zmianie na wspomnianym stanowisku.

Słowo ciałem się stało i wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys oficjalnie podpisał umowę na sfinansowanie w kilkudziesięciu procentach prac remontowych w gorlickim Parku Miejskim.

Kolejny już raz nasz portal, jako pierwszy podaje „nieoficjalne” aczkolwiek bardzo ważne wiadomości. Oto 19 marca dotarliśmy do informacji, że w gorlickim „Sanepidzie” szykuje się zmiana na stanowisku dyrektora. Nasi informatorzy donoszą, że nowym dyrektorem zostanie kilkukrotna kandydatka na burmistrza Gorlice, była radna miejska, a obecnie powiatowa Jadwiga Wójtowicz. Nasze wiadomości stają się faktem w dniu 4 maja, gdzie na Jadwiga Wójtowicz faktycznie obejmuje wspomnianą funkcję.

Sala 206 w budynku gorlickiego Ratusza zmieniła się nie do poznania. Niezorientowanym podpowiadamy, że w sali o tym numerze odbywają się wszystkie sesje Rady Miasta Gorlice. W nowym ustawieniu sali zarówno goście, jak i media zostały „wyprowadzone” na balkon. Dzięki temu zabiegowi obecne tam osoby nie mogą niestety bezpośrednio przyglądać się pracy burmistrza oraz towarzyszących mu osób, gdyż po przemeblowaniu ich miejsca znajdują się pod balkonem.

Wydział Komunikacji definitywnie zniknie z ulicy Słonecznej! Uchwały Rady Powiatu Gorlickiego i Rady Miasta Gorlice zaowocowały korzystną dla obu samorządów zamianą budynków i lokalu.

Ostatniego dnia marca odbył się w całej Polsce strajk pracowników oświaty. Nauczyciele przyszli do szkół, ale nie pracowali. Do akcji włączyli się również nauczyciele gorlickich szkół.   

KWIECIEŃ

Pierwszy dzień miesiąca to nie tylko przysłowiowy „Prima Aprilis”, ale bardzo poważna zmiana dla naszego portalu. Od tego dnia stajemy się częścią Sieci Portali wydawanych przez Viva Media sp. z o.o. z siedzibą we Włocławku. Od tego dnia zyskujemy nie tylko nową szatę graficzną, ale przede wszystkim zyskujemy ogromny skok technologiczny. Od tej pory nad prawidłowym funkcjonowaniem portalu oraz jego rozwojem czuwa blisko 40 osobowy sztab ludzi z działów IT, administracyjnego, prawnego itp. Po prawie dwóch latach prowadzenia portalu przez inne osoby do redagowania większości treści powraca, jego pomysłodawca w osobie Jarosława Rozpłochowskiego (dziennikarza z 25-letnim doświadczeniem wypracowanym w różnych mediach na terenie całego kraju).

W pierwszym tygodniu kwietnia w Gorlicach na zaproszenie burmistrza Kukli zagościli pracownicy Politechniki Krakowskiej, którzy w kilkunastu miejscach zrewitalizowanej starówki dokonali odkrywek i pobrania próbek w celu wydania fachowej ekspertyzy. Jej wyniki mieliśmy poznać w okolicach wakacji 2017. Tymczasem rok 2017 dobiega końca, a nikt nie poznał zapisów tajemniczej ekspertyzy, za którą Rafał Kukla z budżetu miasta zapłacił ponad 60 tysięcy złotych.

Kilkanaście zastępów strażaków walczyło z nocnym pożarem jednej z hal należących do firmy EMPOL. Na szczęście ogień udało się skutecznie zneutralizować, ale wtedy jeszcze nikt nie wiedział o tym, co wydarzy się w tym samym miejscu kilka tygodni później.

Rutynowa kontrola „Sanepidu” na gorlickiej krytej pływalni przyniosła zaskakujące wyniki. W wodzie na obiekcie stwierdzono pałeczki „legionelli”.

Korupcja w gorlickim szpitalu stała się faktem, a sprawą poza naszą Redakcją zainteresowała się także prokuratura.

Po 18 latach funkcjonowania w budynku przy ul. Jagiełły 10 nowego miejsca musi sobie szukać zakład protetyki. Władze miasta zdecydowały bowiem, że w tym miejscu mają być świadczone usługi rehabilitacyjne.

Palący temat spalarni śmieci w naszym mieście rozgrzał atmosferę w czasie kwietniowego spotkania bardzo wąskiej grupy mieszkańców z przedstawicielem inwestora oraz burmistrza Kukli, który to sam obsadził się w roli moderatora, choć słuchając jego wypowiedzi na spotkaniu bardziej trafnym byłoby stwierdzenie, że zachowywał się, jak rasowy lobbysta!

Blisko 100 tysięcy złotych zainwestowało gorlickie MPGK w nowoczesny filtr uzdatniania wody. Po alarmie, który w lutym tego roku zelektryzował mieszkańców naszego miasta taka inwestycja jest jak najbardziej uzasadniona.

Gorlicki bluesman Piotr Nowak wraz ze swoim zespołem zaprezentował mieszkańcom Gorlic materiał, który ukazał się na jego najnowszej płycie.

70-letni Pan Bronisław z Gorlic to mega farciarz! Na jednej z gorlickich stacji paliw kupił paliwo za 50 zł, zgłosił swój paragon do loterii organizowanej przez Ministerstwo Finansów i …. wygrał nowiutkiego Opla Insignia.

Król Disco Polo po raz pierwszy zawitał do Gorlic. Zenek Martyniuk i przyjaciele rozgrzali swoimi hitami widzów zgromadzonych na hali OSiR.

Klub Kukiz’15 bez stracił poseł Borowską, ale zyskał poseł Zielińską. Nieco zapomniana przez gorliczan posłanka z naszego regionu zmieniła stan cywilny.

Powiat gorlicki ma króla! Pierwszym w historii królem gorlickiego Strzeleckiego Bractwa Kurkowego został Jerzy Wojnarski

Kiedy inne lokalne media pisały peany pod adresem inwestycji nazywanej szumnie „Galeria Gorlicka” my poważnie studziliśmy entuzjazm związany z tym przedsięwzięciem, szczególnie w kwestii planowanej lokalizacji. W kwietniu br. minęło siedem miesięcy od pierwszych publikacji na temat galerii, a my powiedzieliśmy „sprawdzam”

MAJ

Początek Maja to „zestaw” tradycyjnych uroczystości w naszym mieście i okolicach. W Sękowej tradycyjnie odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. Nasze miasto natomiast świętowało swoje imieniny. W tym roku muzycznie serca gorliczan podbili LemOn oraz artyści nurtu Disco Polo.

Gorlicom przybył kolejny Honorowy Obywatel, a został nim światowej sławy muzyk Adzik Sendecki

Wojewoda Małopolski publicznie ostro skrytykował pracę burmistrza Kukli, a dyrektor „Empolu” zamilkł pod naporem konkretnych argumentów przemawiających na niekorzyść budowy spalarni śmieci. Tak w telegraficznym skrócie można zrecenzować majowe spotkanie w GCK poświęcone inwestycji, do jakiej przymierza się firma „Empol”.

Nie, bo nie! Jako argument dobry na wszystko! Nieliczna, za to niezwykle głośna grupa kilku osób praktycznie uniemożliwiła przebieg spotkania mieszkańców Gorlic z lekarzem weterynarii Danielem Cieślą, który występował w roli inwestora spalarni zwłok zwierząt domowych, która miałaby powstać w Gorlicach.

Zaledwie pół roku od wyboru Grzegorz Brudziński na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Delegatów został odwołany z funkcji prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego. W przekazach medialnych członkowie Zarządu PZZ mówili o utracie zaufania wobec Brudzińskiego.

Tego samego dnia – 19 maja – EMPOL na naszych łamach pojawił się dwukrotnie. Rano w informacji mówiącej o uruchomieniu przez tą firmę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz wieczorem, gdy nad miastem widać była ogromny słup dymu i łunę od ognia, kiedy to kolejny raz w zakładzie tym wybuchł pożar.

Anna Kowalczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorlicach w tym roku pisała swój egzamin maturalny. Wśród tysięcy maturzystów była jednak wyjątkowa!

Burmistrz Biecza to ewidentnie człowiek wybiegający myślami mocno do przodu! Aby wzbogacić ofertę turystyczno-kulturalną swojej gminy zdecydował się na budowę kina 7D!

CZERWIEC

Gorlice mają bezpośrednie połączenie z morzem! A wszystko to za sprawą naszego lokalnego przewoźnika, czyli firmy Voyager, która uruchomiła dwie regularne linie autobusowe z przystankami końcowymi nad Bałtykiem.

Jury w składzie, którego kolejny już raz miał przyjemność zasiadać członek Redakcji gorlice24.pl oceniło 15 finalistów prezentujących swoje talenty wokalne, taneczne i muzyczne. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Szymon Zimowski.

Wszystkie parkingi na terenie Gorlic zostały dopasowane do obowiązujących od dwóch lat przepisów. Miejsca dla osób niepełnosprawnych wzorem innych miast oznaczono niebieską farbą.

Bobowa podobnie, jak Gorlice zainwestowała w nowoczesny system uzdatniania wody dostarczanej do domów.

W Kwiatonowicach odbył się kolejny Festyn Rodzinny. Tradycją stało się, że w charakterze gwiazdy imprezy występują artyści muzyki tanecznej. Tym razem zawitała tam legenda Disco Polo Marcin Miller (Boys).

Gorlicki fighter Marcin Kret w Rimini zdobywa Puchar Świata!

Ewa Wachowicz wraz z telewizyjną ekipą w powiecie gorlickim realizowała jeden z odcinków swojego programu kulinarnego, który emitowany jest na antenie TV Polsat

LIPIEC

Miesiąc zaczął się od dość kiepskiej informacji. Kilka minut po godzinie 6 błogą ciszę sobotniego poranka pierwszego dnia lipca przerwał dźwięk syren strażackich wozów bojowych, które pędziły na ulicę Konopnickiej w Gorlicach, gdzie w jednym z bloków na klatce schodowej szalał pożar. W tym zdarzeniu mogło zginąć nawet kilkadziesiąt osób!

Śmierć jest nieodzownym elementem naszego życia. Każdy z nas chciałby, aby jego najbliżsi spoczęli w jak najbardziej godnych warunkach. Tymczasem na gorlickiej nekropoli w najlepsze trwa „zagęszczanie” miejsc grzebalnych, a nowego cmentarza jak nie było tak nie ma.

W Gorlicach powstała Grupa Zamiejscowa Placówki Straży Granicznej w Tarnowie. 3 lipca odbyło się uroczyste otwarcie jej siedziby, która mieści się w budynku Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Wakacje w pełni, lato trwa w najlepsze, a tymczasem na ważnym fragmencie gorlickiej promenady piesi stracili „monopol” na bezproblemowe korzystanie z całości ulicy.

Imieniny Biecza to stosunkowo świeża impreza na mapie wydarzeń kulturalnych naszego powiatu. W tym roku na scenie wystąpili Bayer Full oraz Piersi.

Nie mięły jeszcze dwa tygodnie od utworzenia Grupy Zamiejscowej PSG Tarnów w Gorlicach, a jej funkcjonariusze już zaczęli potwierdzać słuszność jej utworzenia. Po okresie organizacyjno – zapoznawczym, funkcjonariusze GZ wyjechali w teren i zaczęli osiągać pierwsze „wyniki”.

Portal Brightside.me wybrał 20 najpiękniejszych murali na świecie. Wyróżnione zostały dwa polskie dzieła. Jedno znajduje się w Łodzi, drugie natomiast w Bobowej.

Kilkadziesiąt osób działaczy i sympatyków KOD w Gorlicach podobnie, jak w wielu miejscach w kraju przez kilka dni prowadziło pikietę będącą społecznym sprzeciwem wobec ustawy o sądownictwie w Polsce.

W Zdyni, jak co roku zapłonęła „Łemkowska Watra”

Poseł Kukiz odwiedził Gorlice, jednak nie politycznie, a muzycznie. Wszystko w ramach akcji charytatywnej dla jednej z mieszkanek naszego miasta.

Każde porządne miasto musi mieć swoją aferę :D … Gorlice nie gorsze, mają też swoją własną, gdzie w spór z władzami miasta wszedł jeden z bardziej znanych lokalnych biznesmenów.

Gorlice mają swoją walutę! Z okazji 600-lecia lokacji miasta wybity został okolicznościowy talar. Ręka w górę, komu z Was udało się go zdobyć, lub choćby zobaczyć.

Aura na koniec lipca dała wielu osobom nieźle we znaki. Słupki termometrów poszybowały ostro w górę pokazując w cieniu blisko 40 stopni Celsjusza.

Pomimo iście afrykańskiej pogody saletyn Bartosz Seruga oraz Szymon Dąbrowski i Jan Wacek wyruszyli w niecodzienną podróż - rowerową pielgrzymkę z Kobylanki do Gdańska. W ciągu 7 dni maja pokonali 777 km.

SIERPIEŃ

Bez zbędnych fanfar, przecinania wstęgi, oklasków i poklepywania się po plecach i błysku fleszy otwarto dla kierowców zamkniętą od kilku tygodni z powodu remontu ulicę Węgierską. 

Od samego rana w naszym mieście gości ekipa reporterska kanału TVN24. Marta Gordziewicz próbuje dowiedzieć się coś więcej w sprawie, o której zrobiło się głośno miesiąc temu, kiedy na terenie byłej rafinerii GLIMAR znaleziono beczki niewiadomego pochodzenia z nieznanymi substancjami. 

Minęły 4 miesiące, od kiedy na gorlickim Rynku pojawili się pracownicy Politechniki Krakowskiej, którzy przeprowadzali badania nawierzchni rewitalizowanej Starówki.  Celem tych badań było wykonanie ekspertyzy technicznej, która określi przyczyny powstałych uszkodzeń. Zakreślony termin na wydanie ekspertyzy minął, a o niej samej nic nie słychać. Stan ten utrzymuje się niestety do dziś tj. 30 grudnia 2017.

Kilkanaście tysięcy osób kolejny raz odwiedziło tereny rekreacyjne w Libuszy, gdzie po raz 6 odbywał się wielki Piknik Wakacyjny. W tym roku scena należała do mężczyzn. Swoje koncerty dali Mateusz Mijal i prekursor polskiej sceny dance Stachursky.

Zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców Gorlic pojawiło się w samo południe na Rynku by wziąć udział w oficjalnym rozpoczęciu jubileuszu 600-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przez dwa dni, 5 i 6 sierpnia odbywał się w naszym mieście Turniej Rycerski o mincę Dersława Karwacjana.

Nasz biegający policjant sierżant Szymon Kulka zdobył trzy złote medale na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles. Policjant, który na co dzień pełni służbę w Posterunku Policji w Uściu Gorlickim, należał do 9-osobowej kadry polskiej Policji.

Mówią, że 13 jest pechowym dniem. Wprawdzie nie był to piątek, a niedziela jednak od tego dnia rozpoczął się trwający nadal serial pod tytułem „toksyczne skażenie Gorlic”

Kiedy wszystkie okoliczne miejscowości celebrowały kościelne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz organizowały imprezy dożynkowe burmistrz Gorlic postanowił dla mieszkańców miasta zorganizować hinduistyczne święto Holi Holi

To była naprawdę bardzo społeczno-obywatelska akcja. Zaczęło się niewinnie od filmiku, a skończyło na blokadzie tajemniczej cysterny przez kilkadziesiąt osób. Mieszkańcy Gorlic biorą w swoje ręce sprawę trujących odpadów znajdujących się w nieustalonej ilości na terenie dawnej rafinerii. Całość transmitowana jest na żywo za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook. Kiedy grupa mieszkańców ryzykując własnym zdrowiem uniemożliwia ucieczkę cysternie „studio filmowe UM Gorlice” produkuje kolejny filmik z udziałem jednego aktora burmistrza Rafała Kukli, który bagatelizuje społeczną akcję i mówi, że „nic złego na terenie miasta się nie dzieje”. Mieszkańcy nie dają się jednak zwieść i nie przerywają blokady. Burmistrz ze swym zastępcą pojawiają się na miejscu akcji po zmierzchu, kiedy zakończono transmisję na żywo.

Spontaniczna akcja blokowania cysterny przerodziła się w poważną pikietę „Skażenie nie dla Gorlic”, która odbyła się na gorlickim Rynku. Poza sporą grupą zbulwersowanych, ale przede wszystkim przerażonych sytuacją mieszkańców na pikiecie pojawiły się też wszystkie ogólnopolskie media.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zyskała nowego dyrektora w osobie Joanny Kalisz-Dziki.

Brawo Sękowa! Brawo wójt Małgorzata Małuch. Po pewnych perturbacjach z dotacją celową na remont wyciągu narciarskiego w Małastowie udało się zdobyć dofinansowanie inwestycji w kwocie blisko 2 milionów złotych.

Poranek 31 sierpnia na naszych łamach przyniósł kolejną nieoficjalną informację związaną z powołaniem nowego Skarbnika Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Nasze poranne przypuszczenia zostały potwierdzone kilka godzin później, a nowym Skarbnikiem została Edyta Szilder.

Do strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropie trafił lekki samochód rozpoznawczo-operacyjny o wartości blisko 180 tys zł.

WRZESIEŃ

W ramach odbywającego się w Krynicy XXVII Forum Ekonomicznego spółce NiUW Glinik przyznano Nagrodę Specjalną „Ukryty Czempion”. Jest ona przyznawana firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które z powodzeniem prowadzą ekspansję na rynkach zagranicznych i jednocześnie są aktywnie zaangażowane w inicjatywy społeczne w swoich miastach i regionach. Nagrodę z rąk Premier RP Pani Beaty Szydło odebrał Adam Toborek, Prezes Zarządu NiUW Glinik. 

Nasz powiat - POWIAT GORLICKI - obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia swojego istnienia. Powstał w 1867 roku. Jego pierwszym starostą był Juliusz Błoński,a pierwszym marszałkiem Wydziału Powiatowego Jan Płocki.

Rejestracja obrazu i dźwięku, a każdy zabierający głos musiał przedstawić się z imienia i nazwiska oraz podać nr działki, której dotyczy sprawa. Nad wszystkim górowało mnóstwo emocji. Tak najkrócej można opisać kolejną odsłonę dyskusji na temat budowy w Gorlicach zachodniej „obwodnicy” miasta. To już kolejny temat, gdzie spora liczba mieszkańców ma zdecydowanie odrębne zdanie od tego, które forsuje duet Kukla & Bałajewicz.

Prokurator w asyście Policji, Straży Pożarnej pracowników WIOŚ z Tarnowa, Krakowa i Nowego Sącza, Urzędu Miejskiego w Gorlicach i Starostwa Powiatowego w Gorlicach weszli na teren po byłej rafinerii nafty „Glimar”.

Więckiewicz, Robert Więckiewicz – popularny i lubiany aktor uświetnił swoją osobą trzecią edycję Festiwalu im. Zygmunta Haupta. W sobotni wieczór w sali teatralnej GCK można było zatopić się w opowiadaniach Haupta w interpretacji Więckiewicza.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu do dyspozycji kuracjuszy przyjeżdżających do Wapiennego będą m.in. nowa tężnia solankowa, scena plenerowa, place zabaw i miejsca wypoczynkowe wyposażone w stojaki rowerowe. Co jeszcze? Dzięki specjalnym ścieżkom edukacyjnym będzie można odkrywać piękno Magurskiego Parku Narodowego.  

W czasie sejmowej debaty za sprawą poseł Barbary Bartuś do dyskusji wywołany został temat toksycznych odpadów znalezionych na terenie byłej rafinerii. Wypowiedź wiceministra wygłoszona z sejmowej mównicy rozmija się w istotnej kwestii z opinią burmistrza Gorlic, który podpiera się pertraktacjami z osobą, która jak się okazuje nie ma prawa nikogo w tej sprawie reprezentować!

PAŹDZIERNIK

Prawie bezszelestnie na tory na stacji Gorlice-Zagórzany wjechał nowoczesny pociąg Newag Impuls serii EN79 z napisem Małopolska. Zainaugurowano w ten sposób nowe połączenie kolejowe Kraków-Gorlice-Biecz-Jasło i z powrotem.

Bobowa ma, a Gorlice niestety nie… co? A miasteczko rowerowe i to takie z prawdziwego zdarzenia!

Józef G. teoretycznie odpowiedzialny za składowanie w Gorlicach toksycznych odpadów został zatrzymany w swoim domu w Gliwicach i przewieziony na przesłuchanie do Gorlic. Po przedstawieniu mu zarzutów został wypuszczony po wpłaceniu kaucji w wysokości…. 20 tysięcy złotych.

Właściciel „MultiBest” na wolności, a tymczasem w dzierżawionych przez niego od spółki ISAD silosach dochodzi do kolejnego rozszczelnienia i wycieku kwasu.

Redakcja naszego portalu weszła w posiadanie dokumentów, z których jednoznacznie wynika, że Wiesław Strózik z dniem 28 marca 2017 roku przestał pełnić funkcję prezesa spółki ISAD. Jak to, więc możliwe, że człowiek ten po tym okresie na oficjalnych posiedzeniach sztabu kryzysowego oraz branżowych komisjach Rady Miasta składał deklaracje i obietnice związane z toksycznymi śmieciami?

Gorlice i nasz trujący śmieciowy problem kolejny raz stały się tematem wejść na żywo na antenie TVN24

Doktor Adam P. z zarzutami przyjęcia łapówki, ale nie przyznaje się do winy

Kolejne „papierowe zamieszanie” w temacie rafinerii. W trakcie naszego dziennikarskiego śledztwa odnajdujemy kolejne dokumenty, powiązania i próbę rozmycia odpowiedzialności za nielegalne przywiezienie i składowanie w Gorlicach setek tysięcy ton toksycznych śmieci.

Minister Mariusz Błaszczak przez kilka godzin gościł w Gorlicach.

Tor pumptrack, mini plac rowerowy, siłownia plenerowa, 4 parkingi, remont ulicy, wiata śmietnikowa, oświetlenie uliczne, urządzenia terenowo-rekreacyjne, odwodnienie placu zabaw – to zadania, które decyzją mieszkańców burmistrz Gorlic ujmie w projekcie budżetu na 2018 rok - taka informacja została podana do oficjalnej wiadomości przez Urząd Miejski.

Rezydenci medyczni z gorlickiego szpitala solidarni ze swoimi kolegami w kraju włączyli się do protestu.

Najstarszy w mieście portal informacyjny gorlice24.pl rozpoczął swój 13 rok działalności.

W czasie 40 zwyczajnej Sesji Rady Miasta burmistrz Kukla wygłosił oświadczenie, w którym stwierdził, że „kolejna próba doprowadzenia do publicznego omawiania merytorycznych działań podejmowanych w tej sprawie przez burmistrza może być działanie, które może zaszkodzić miastu i jego mieszkańcom” 

Nasza lokalna AFERA znalazła swój finał. Miasto przegrało z kretesem, a przedsiębiorca cieszy się z wygranej z urzędniczą machiną.

LISTOPAD

Gorlicki Hufiec ZHP ma nowe władze

Niespodziewanie dla wszystkich do Parku Miejskiego wjechał ciężki sprzęt budowlany, który w kilka godzin z krajobrazu usunął obiekt dawnej siłowni.

Posłanki Bartuś i Zielińska dotarły do połowy swojej kadencji. A tak oceniliście ich pracę.

Minął termin zakreślony przez władze miasta dla firmy MultiBest na wywiezienie z terenu po byłej rafinerii kwasów nielegalnie zgromadzonych w zbiornikach. Niestety kwas, jak był tak jest nadal na terenie miasta

Czad znów zebrał swoje śmiertelne żniwo!

W parlamencie w czasie 52 posiedzenie Sejmu RP. w trakcie obrad na mównicy pojawiały się obie posłanki reprezentujące nasz region. Dzięki nim kraj usłyszał o niechęci lokalnej społeczności do budowy w mieście spalarni śmieci oraz o nadal zalegających na terenie byłej rafinerii toksycznych odpadach. 

Od stycznia 2018 roku w portfelach gorliczan zostanie mniej pieniędzy w związku z zatwierdzoną podwyżką cen wywozu śmieci. Przykładowo czteroosobowa rodzina rocznie zapłaci więcej od 96 zł (przy opcji segregacji śmieci) do 192 zł (przy opcji niesegregowanych śmieci).

16 czujników monitoruje jakość powietrza w mieście. Jest nam niezmierni miło poinformować, że na mocy zawartego porozumienia pomiędzy krakowską spółką Airly Sp. z o.o., a Siecią Portali (Viva Media Sp. z o.o.), do której należy gorlice24.pl nasi czytelnicy mogą ze strony głównej serwisu dowiedzieć się aktualnych informacji na temat jakości powietrza w mieście.

Rakotwórczy nikiel, równie niebezpieczny kadm, czy niezwykle groźny ołów i toluen. To wszystko znajduje się na terenie byłego „Glimaru” nielegalnie zgromadzone i składowane tam od miesięcy. Gorlicka prokuratura nareszcie otrzymała od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wyniki z próbek pobranych na terenach po byłej rafinerii. Oczywiście tylko wybitnie naiwny człowiek mógł łudzić się dotychczas, że to, co tam nielegalnie zwieziono i składowano nie stanowi zagrożenia zdrowia i życia dla ludzi. Jednak prawda i fakty o tym zabójczym śmietnisku przeraża!

Grupa radnych Rady Miasta Gorlice złożyła wniosek do burmistrza Kukli o pilne rozwiązanie zatorów komunikacyjnych na skrzyżowaniu na Zawodziu. Najmniej kosztownym i najprostszym w realizacji (wśród innych koncepcji) rozwiązaniem byłoby zbudowanie ronda.

Nie będzie tam restauracji, kawiarni czy małego hoteliku, jak dawniej. W budynku po byłej „Parkowej” według pomysłu burmistrza ma znaleźć się ośrodek wsparcia osób starszych.

GRUDZIEŃ

Już wkrótce w Moszczenicy będzie można dokonywać zakupów na nowoczesnym targowisku.

Po wielu miesiącach wymuszonego objazdu przez Nowy Sącz droga do Krynicy z Gorlic znów wiedzie przez Grybów.

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Gorlicach akt oskarżenia przeciwko lekarzowi Adamowi P., kierownikowi jednego z Oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach. Lekarz miał przyjąć dwie łapówki po 1000 zł za ustalenie wcześniejszego terminu operacji.

Na prośbę mieszkańców Gorlic poruszyliśmy temat nieczynnych choć odremontowanych za kwotę 200 tysięcy złotych publicznych toalet w Parku Miejskim. Nasz artykuł tak bardzo poruszył sumieniami burmistrzowskiego duetu Kukla & Bałajewicz, że w tej sprawie postanowili zwołać nawet specjalną „konferencję” wprawdzie więcej w niej było ataków na nasz portal niż opowieści o przedmiotowej inwestycji, jednak najważniejsze zostało osiągnięte. Toalety zostały uruchomione, ale pamiętajcie, że po godzinie 16 ewentualne pójście za potrzebą tylko w krzakach!

Dobre noty gorlickiego Szpitala Specjalistycznego w ogólnopolskim rankingu

200 dzieci w gminie Sękowa będzie mogło korzystać z opieki placówek wsparcia dziennego

Piłkarska drużyna seniorów GKS Glinik ma nowego trenera

Centralne Biuro Antykorupcyjne w domu senatora Stanisława Koguta. Syn senatora trafia do aresztu, a sam senator zrzeka się mandatu. Śledczy zapowiadają postawienie parlamentarzyście zarzutów oraz aresztowanie go za przyjmowanie korzyści majątkowych.

Zaledwie 10 letnia służbowa Toyota, mając na liczniku przejechane od nowości 270 tysięcy kilometrów nie jest zdaniem burmistrza dobrym samochodem dlatego z budżetu miasta trzeba było „wyjąć” 104 tysiące złotych na nową Skodę Superb.

Były wiceburmistrz, a obecnie kierownik Wydziału Inwestycji i Rozwoju UM w Gorlicach Janusz Fugiel został zwolniony przez burmistrza Kuklę, który ten fakt postanowił obwieścić światu poprzez specjalnie na tę okoliczność nagrany filmik.

Komenda Powiatowa Policji w Gorlicach od 1 stycznia 2018 będzie funkcjonować po nowemu.

Jaki będzie nadchodzący 2018 rok? 

Na swój sposób będzie to rok wyjątkowy, a być może wręcz przełomowy. Jesienią pójdziemy do lokali wyborczych by wybrać nowe władze samorządowe burmistrzów, wójtów i radnych. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez PiS tym razem władze samorządowe będę sprawować swój mandat o jeden rok dłużej tj. przez pięć kolejnych lat dlatego warto bardzo mocno zastanowić się nad tym kogo obdarujemy zaufaniem tym razem.

A co nas czeka jeszcze? To się okaże na bieżąco, wszak historia dzieje się każdego dnia. Niemniej jednak już dziś życzymy Państwu, aby ten Nowy Rok nie był gorszy od mijającego i by spełniły się Wasze plany i marzenia. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

WacławWacław

24 8

Bałajewicz to, Bałajewicz tamto. Kukla występuje w tych wiadomościach incydentalnie w zasadzie więc kto do cholery tak naprawdę rządzi w tym mieście? 09:28, 31.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GorliczaninGorliczanin

4 8

Panie Wacławie RZądzi Kukla jako burmistrz a jako zastępca Bałajewicz i wszystko jest OK. 11:20, 31.12.2017


gorliczanin.gorliczanin.

9 2

Modernizacja ul Węgierskiej ok , ale nie całkowicie, bo np.
- jadący z ul. Łokietka po przejściu dla pieszych zakręcają w ul. Konarskiego
celowe było by wstawienie słupków uniemożliwiające takie manewry samochodem
- ul. Węgierska od świateł do delikatesów centrum powinna mieć ograniczenie prędkości
do 40 km/h (szkoły , kościół, szpital, skrzyżowania ) mało powodów ?
12:57, 31.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gorliczanin.gorliczanin.

5 1

sprostowanie ul. Krzewickiego 13:20, 31.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

adam1adam1

1 5

No właśnie, dlaczego nie mogę skręcić w ul. Krzewickiego tylko muszę wjechać na Węgierską powodując dodatkowe zwiększenie ruchu na tej ulicy, następnie zawrócić i wjechać na Krzewickiego. To jest bez sensu, właśnie w ten sposób robią się korki. 22:23, 31.12.2017


REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone