Zamknij
REKLAMA

Żadna z kilkuset beczek nie została wywieziona

11:48, 20.09.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Sprawdziliśmy to dziś osobiście. Pomimo upływu blisko trzech miesięcy od chwili ujawnienia na terenie byłej rafinerii beczek z chemicznymi odpadami, pomimo wielu deklaracji o ich usunięciu do dziś tkwią one na otwartym terenie, kilkadziesiąt metrów od domów ludzi mieszkających przy ulicy Wincentego Pola!

Środowe przedpołudnie zaczęło się ważną informacją „Prokurator w asyście Policji, Straży Pożarnej pracowników WIOŚ z Tarnowa, Krakowa i Nowego Sącza, Urzędu Miejskiego w Gorlicach i Starostwa Powiatowego w Gorlicach weszli na teren po byłej rafinerii nafty „Glimar”.

Na terenie zakładu trwają przeszukania innych miejsc, gdzie mogą (i wiele na to wskazuje, że są) schowane (zakopane) pojemniki z groźnymi dla zdrowia i życia ludzi substancjami toksycznymi. Pracownicy WIOŚ tym razem przygotowali się do akcji profesjonalnie. Na teren byłej rafinerii wjechało mobilne laboratorium oraz specjalna wiertnica zamontowana na samochodzie terenowym.

Przypomnijmy, że afera rozpętała się pod koniec czerwca br., kiedy to na podstawie anonimowego zgłoszenia ujawnione zostały beczki z niezbadanymi substancjami chemicznymi. Wtedy to rozpoczął się cykl zdarzeń, które obnażały skalę niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są mieszkańcy Gorlic i okolic.

Niestety pomimo upływu już prawie trzech miesięcy od chwili ujawnienia tajemniczych beczek i pomimo kilku deklaracji ich wywiezienie stoją one tam nadal. Dziś sprawdziliśmy to osobiście. Stare, często przerdzewiałe beczki, wystawione na działanie warunków atmosferycznych, pełne najprawdopodobniej wysokotoksycznymi substancjami jak gdyby nigdy nic nadal stoją sobie tam gdzie je wyładowano. Od najbliższych domów dzieli je tylko rafineryjne ogrodzenie i szerokość jezdni. Kilkaset metrów dalej znajdują się też bloki mieszkalne przy u. Wyszyńskiego.

Zastanawiające jest to, że władze miasta dysponują narzędziem prawnym, które pozwala w takich okolicznościach wydać decyzję o natychmiastowym usunięciu tego typu rzeczy z terenu miasta. Niestety do dziś taka decyzja nie została wydana! A włodarze Gorlic cierpliwie przyjmują do wiadomości deklaracje właścicieli terenu i dzierżawców, że beczki z Gorlic znikną. Takich deklaracji padło już kilka i żadna z nich nie została zrealizowana.

W miniony poniedziałek na wniosek gorlickiej prokuratury policjanci weszli do kilkunastu firm i jednostek w kraju. Jak na razie gorlicka prokuratura jeszcze nie otrzymała dokumentacji zabezpieczonej podczas akcji policji w czterech województwach - małopolskim, podkarpackim, mazowieckim i śląskim. Akcja ta miała ścisły związek z nielegalnym składowaniem niebezpiecznych odpadów chemicznych na terenie nieczynnej rafinerii Glimar w Gorlicach.

Wprawdzie do Gorlic nie dotarły jeszcze szczegółowe raporty i dokumentu z poniedziałkowych działań prowadzonych na terenie Polski, ale już dziś wiadomo, że część z kontrolowanych firm, a zaangażowanych w proceder związany z chemicznymi śmieciami to tzw. „firmy słupy” Do tej pory nie było jednak żadnych zatrzymań. Policjanci przesłuchiwali osoby, które miały wiedzę na temat będący w kręgu prokuratorskiego postępowania.

MATERIAŁ BĘDZIE W CIĄGU DNIA AKTUALIZOWANY O NOWE USTALENIA

[ZT]5398[/ZT]

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

MarekMarek

30 3

Najlepiej było by to wywieźć pod dom osoby ktora zgodziła się na składowanie tej ekologicznej bomby, jak to taki dobry interes niech trzyma to sobiepod domem. 12:35, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tralalatralala

24 3

"A włodarze Gorlic cierpliwie przyjmują do wiadomości deklaracje właścicieli terenu i dzierżawców, że beczki z Gorlic znikną."

Właściciele terenu i dzierżawcy przez ten czas przygotowują sobie miękkie lądowanie. A za jakiś czas przed wyborami znów tutaj przyjadą loklani parlamentarzyści obiecywać rozruch Rafinerii. 12:40, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jonaszjonasz

28 7

Redaktorze Jarosławie, nie rogrzewaj się tak bardzo. Decyzja administracyjna Burmistrza Gorlic wobec faktu, że przekręciarze i tak mają wszystko gdzieś - niewiele da. I na dodatek byłaby bezskuteczna, gdyby wydano ja z pominięciem wszystkich k o n i e c z n y c h procedur administracyjnych i zbadania próbek odpadów. A teraz ci, co powinni odpowiadać za ten stan rzeczy na terenie Glimaru - zostaną ewentualnie przymknięci ale na pewno nie wywiozą stąd całego syfu. I tyle na dzis dzień wypadałoby powiedzieć. Nic więcej poza czekaniem aż całą byłą rafinerię weźmie w końcu na swój garb Skarb Państwa (wszak przepadek mienia w stosunku do właścicieli byłego Glimaru byłby tutaj jedynym rozwiązaniem. A wtedy Dobra Zmiana wyłoży gigantyczną kasę na oczyszczenie i rekultywację tego terenu. Taka bajka mi się niewinna wymyśliła...:). 12:59, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LachimLachim

15 2

Taaa wywiozą u mnie azbest z dachu poskładany na paletach zabezpieczony ostreczowany czeka drugi lub trzeci rok na wywiezienie, to beczki wywiozą powodzenia, mimo składania pism i ciągłego odwlekania sprawy zapraszania na spotkania palety jak leżały tak leżą... 14:39, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibol kibol

5 5

a jest ich troche i trujace ale musza je wywiesc 15:03, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


kibolkibol

7 11

albo kukla na plecach wyniesie 16:31, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibol kibol

5 7

kto jest za tym ten jest wielki 17:00, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RopexRopex

20 4

Zwiedzanie GLIMARU. Proszę wycieczki: - z przodu beczki, z tyłu beczki, wszędzie szame beczki. 17:39, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibolkibol

7 7

tam ptaszki padaja sam widzialem 18:56, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

robolrobol

22 2

kibol nie tylko ptaszki sarenki czy rybki też pracownicy ledwie zipią
tam od dawna kwitnie wolontariat wypłaty czasami są w ratach 20:43, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zoozoo

6 1

Wyjdzie na to że Gorliczanie zapłacą za wywiezienie i utylizacje tego syfu...
23:53, 20.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PawełPaweł

7 2

A dzisiaj spore opady deszczu i ciekawe czy te chemikalia w beczkach są zabezpieczone przed dostaniem się do gruntu... 08:56, 21.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kibolkibol

2 2

masz racje i z wyptatami tez z tego co wiem dorobili sie i uciekli bosowie 09:13, 21.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

9 3

Nic tak nie mobilizuje jak sroga kara pieniężna i więzienie ( na co czekają jeszcze służby porządkowe miasta ?) 12:40, 21.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

10 2

Panie Redaktorze, czy byla odpowiedz Pani Premier Beaty Szydlo na list Pana Burmistrza Kukli w tej sprawie? Jesli tak to prosze opublikowac. Bardzo niepokojacy dla mnie jest tez fakt, ze sluzby w ta sprawe zaangazowane (WIOS, Straz Pozarna, Sztab Kryzysowy, Policja, Burmistrz Maiasta etc.), zezwalaja juz trzeci miesiac na skladowanie materialow chemicznych nieznanego pochodzenia i nielegalnie skladowanych w bezposrednim sasiedztwie zabudowan mieszkalnych. Zdrowy rozum nakazywalby wszystkim tym ludziom pracowac 24/7 zeby usunac zagrozenie, jesli jest. Jesli nie ma to oglosic, ze niema. "Na chwile obecna nie ma zagrozenia..." co tojest? . To tak jak "Moja zona jest troche w ciazy".
Apel do wszystkich sluzb w to zaangazowanych: Zabierzcie sie za robote albo oddajcie podatnikom zarabiane pieniadze i wynocha z miasta! 15:17, 21.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone