Zamknij
REKLAMA

Burmistrz Gorlic z absolutorium, ale nie jednogłośnie

12:08, 22.06.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Dziś tj. w czwartek 22 czerwca w gorlickim Urzędzie Miejskim odbywa się XXXVII zwyczajna Sesja Rady Miasta Gorlice. W jej trakcie radni głosowali nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi Gorlic za wykonanie budżetu w roku ubiegłym. 

Absolutorium to akceptacja wykonania budżetu udzielana przez organ kolegialny organowi wykonawczemu. Na szczeblu gminy miejskiej Gorlice absolutorium udziela Rada Miejska burmistrzowi. Roczne sprawozdanie z wykonania budżetu gminy burmistrz jest zobowiązany przedstawić Radzie w terminie do 31 marca następnego roku. Jednocześnie sprawozdanie przedkładane jest Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która wydaje opinię na temat sprawozdania. Następnie sprawozdanie rozpatrują pozostałe komisje Rady Miejskiej i wreszcie cała Rada na sesji absolutoryjnej, która winna się odbyć w terminie do 30 czerwca. W trakcie sesji, przed podjęciem uchwały, Rada Miejska zapoznaje się z wnioskiem Komisji Rewizyjnej oraz opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o tymże wniosku. Uchwałę w sprawie absolutorium Rada podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady, czyli w wypadku RM Gorlice jest to minimum 11 głosów.

Taka sytuacja miała miejsce również na dzisiejszej sesji Rady Miasta Gorlice.

Budżet roku 2016 został zrealizowany - dochody na poziomie 96 mln zł., natomiast wydatki na poziomie 91 mln zł. Wysoka kwota wydatków wynika m.in. z realizacji programu Rodzina 500+. Nadwyżka wyniosła 5 mln zł. Jeżeli chodzi o wydatki na inwestycje były najniższe od wielu lat i wyniosły 9 mln zł. Przypomnijmy że w grudniu 2015 roku uchwalono omawiany budżet w którym wydatki inwestycyjne zaplanowano na kwote prawie 14 mln. Również dochody pozyskane z zewnątrz na inwestycje wyniosły zaledwie 5 mln zł, i były najniższe od wielu lat.

Główne zarzuty jakie zostały sformułowane wobec burmistrza Rafała Kukli to m.in:

  • niskie pozyskanie środków zewnętrznych (krajowych i unijnych),
  • kolejny rok brak sprzedaży działek w strefie aktywności gospodarczej,
  • niska kwota na inwestycje, zmniejszenie wartości majątku trwałego miasta,
  • bardzo słaba realizacja Programu Rodzina 500+, ( miasto Gorlice pod względem szybkości rozpatrywania wniosków znalazło się na drugim miejscu od końca w woj. Małopolskim)

Zarzuty do wykonania budżetu kierowali Radni Adam Piechowicz i Michał Diduch.

Ostatecznie Radni przegłosowali absolutorium dla Burmistrza stosunkiem głosów 12 za 4 przeciw i 4 wstrzymujących.

Przeciw byli Radni: Diduch, Ludwin, Migdar i Piechowicz. Wstrzymali się Radni: Chmura, Miękisz-Muller, Piecuch i Przewodniczący Wroński.

Wynik tegorocznego głosowania jest dalece gorszy od poprzedniego roku, kiedy to wstrzymało się pięciu Radnych, zaś szesnastu było "za". Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Mariola Migdar swój sprzeciw wobec absolutorium argumentowała brakiem akceptacji dla stylu sprawowania władzy przez burmistrza Kukle.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (9)

alojzyalojzy

33 52

No to trzeba pogratulować wymienionej z nazwiska pani radnej głębokiej świadomości tego co robi. Linki są tu be, więc się pochwalę że zrobiłem tak: w najpopularniejszą chyba wyszukiwarkę wpisałem "udzielenie absolutorium burmistrzowi" i w pierwszym artykule który się pojawił (na takim portalu co ma "samorząd" w nazwie, oczy moje zaatakował taki tekst:
Jedną ze zgrabniejszych definicji absolutorium zawiera uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu z dnia 2 czerwca 2004 r. (LEX nr 127241). Cyt. ?Instytucja absolutorium stanowi ustawowo określony sposób kontroli organu stanowiącego nad wykonywaniem budżetu przez organ wykonawczy i jest wyrazem końcowej oceny działalności organu wykonawczego w tym zakresie. Nie może być efektem niezadowolenia rady z całokształtu działalności organu wykonawczego, ale musi ściśle odnosić się do wykonywania budżetu gminy. W procesie udzielenia absolutorium konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak wykonano planowany budżet, jakie są przyczyny rozbieżności pomiędzy stanem planowanym a rzeczywistym, czy winą za owe rozbieżności można obciążyć organ wykonawczy, czy też były one wynikiem obiektywnych uwarunkowań.?.
Jeżeli rządzeniem zajmuje się osoba, która już ileś lat w samorządzie działa i nie wie tego, co można znaleźć w 5 minut w necie i jeszcze publicznie się tym chwali, to ja zdrowia życzę całym Gorlicom. 17:25, 23.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

22 54

No Pani Mariolu, wstyd i hańba. Tak się podłożyć.
Można nie lubić burmistrza ... pan Jarek też Go nie lubi, ale żeby przepisów nie znać to kompromitacja. Pasuje zrezygnować. Ja chętnie zastąpię :) 07:23, 24.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GorliczaninGorliczanin

59 25

Brawo pani Mariolu, tylko KOBIETA może mieć w tym mieście jaja. Trzeba to trąbić na lewo i prawo - Tak słabego burmistrza nie było w tym mieście od dawna. Król jest nagi. Ale zegar tyka, czas płynie i ten burmistrz na szczęście przeminie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 08:33, 24.06.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

4 19

Taaaa, będziesz miał Kochana który nic nie zrobił dla miasta. Kompletnie nic. 07:41, 25.06.2017


WiesławWiesław

48 13

Za to jak zostały przeprowadzone "konsultacje" w sprawie spalarni to wszyscy radni powinni głosować przeciw. A lexy niech se piszą swoje!! 09:01, 24.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ROCHROCH

8 25

Na pewno środki pozyska filozof, ożywi też strefę gospodarczą. Kto Wam Panie i Panowie radni broni zakładać firmy w strefie, pokażcie, dajcie nam przykład jacy to jesteście dobrzy. Krytykę od siebie, Wy też podbieracie z kasy miasta!
17:46, 26.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaaajaaa

9 18

O jakich inwestycjach i ściąganiu biznesu do Gorlic ci radni bredzą? Ludfzie , ocknijcie się, Miasto Gorlice leży na rubieżach cywilizacji, nie mamy połączenia z autostradą, nie mamy działającego połączenia kolejowego, brakuje wykwalifikowanych pracowników - kto tu przyjdzie i otworzy cokolwiek, ja się pytam? Pan Diduch, któremu się marzy burmistrzowanie,a który nie ma pojęcia jak działa sektor prywatny, niech przestanie wygadywać głupoty o tym, że trzeba sprowadzić inwestorów. Jak niby? W bagażniku ich przywieźć i przypiąć łańcuchem w szczerym polu?
Przez wiele lat włodarze mieli w głowie tylko jedno - wepchnąć kolejną sieć handlową do centrum. Tyle lat zaniedbać nie da się ot tak odpracować w 2 lata. 09:05, 29.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do jaaado jaaa

25 5

Jakoś twojego sposobu myślenia o rubieżach cywilizacji i połączeniach autostradowych nie potwierdza fakt że w starej strefie w ostatnich latach (przed Kuklą) wybudowało się wiele nowych firm i zakładów. Ale poprzedni Burmistrz jeździł i nawiązywał różne kontakty, żeby rozwijać Gorlice, przede wszystkim ściągać pieniądze. W tej kadencji tego nie widać, jest totalna lipa.
Sposobów na przyciągnięcie inwestorów są setki wystarczy popatrzyć na inne miasta! Ale jak się władza zajmuje sobą i "swoimi" sprawami no to nie ma czasu na złożone obietnice wyborcze.
A Diducha to cenię za to, że się nie boi rozliczać burmistrza z wielu wielu obietnic wyborczych o których my wszyscy mieszkańcy też pamiętamy i odpowiednio przy wyborach ich spełnienie ocenimy.
Jedna z nich: Czas sprawić żeby Gorlice stały się atrakcyjnym miastem, do którego młodzież zacznie wracać, w którym będzie miała perspektywę rozwoju zawodowego i osobistego, miastem, które będzie się rozwijać?? Panie Burmistrzu, czas biegnie szybciutko:):) 09:50, 29.06.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaaajaaa

3 6

To wymień proszę te "wiele zakładów" i kiedy one zostały wybudowane. 10:35, 29.06.2017


REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone