Zamknij
REKLAMA

Pałeczki legionelli na gorlickiej pływalni!

14:06, 07.04.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

3 kwietnia br. gorlicki SANEPID przeprowadził rutynową kontrolę na gorlickiej krytej pływali „Fala”. Dzięki badaniom wykryto w wodzie pałeczki bakterii Legionellaceae wywołującej zapalenie płuc.

Jak ustaliła Redakcja GORLICE24.pl w miniony poniedziałek pracownicy gorlickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przeprowadzali na ternie krytej pływalni rutynową kontrolę obiektu. W czasie badań ciepłej wody użytkowej w damskiej szatni oraz pomieszczeniach prysznicowych stwierdzono zagrożenie bakteriologiczne!

Tak, potwierdzam Pana informację o tym, że stwierdziliśmy na krytej pływalni istnienie skażenia bakteriologicznego wody. Należy jednak zauważyć, że skażenie nie dotyczy niecki basenowej, a ciepłej wody użytkowej w damskiej szatni oraz w kabinach prysznicowych. W analizowanych próbkach wody wykryto pałeczki Legionelli. Dyrektorowi OSiR wydana została decyzja o natychmiastowym poinformowaniu klientów o zaistniałym zjawisku oraz przeprowadzenie niezbędnych czynności do ustalenia miejsca skolonizowania bakterii, a także dezynfekcji instalacji – powiedziała w rozmowie z portalem GORLICE24.pl mgr Maria Bryg dyrektor gorlickiego „Sanepidu

Zachorowania wywołane przez pałeczki Legionella określane są, jako legionelozy, a najczęściej występujące typy zachorowań to: choroba legionistów (ciężkie zapalenie płuc) i gorączka Pontiac. Postać płucna stanowi od 3 do 8% wszystkich zachorowań wywołanych przez pałeczki Legionella. Towarzyszy jej suchy kaszel, zaburzenia w oddychaniu, temperatura powyżej 40 °C i zaburzenia świadomości. Śmiertelność pacjentów z postacią płucną legionelozy jest bardzo duża, wynosi od 15 do 20%, przy czym szacuje się, że postać ta występuje jedynie u ok. 2% osób narażonych na zakażenie.

Sztucznym rezerwuarem tych bakterii są między innymi instalacje wodociągowe ciepłej wody, systemy klimatyzacyjne oraz obiegi wód chłodniczych. Bakterie te mogą kolonizować wewnętrzne części rur z ciepłą wodą, zbiorniki na ciepłą wodę, perlatory zaworów czerpalnych ( w tym głowice natryskowe pryszniców).

Dyrekcja OSiR zarządzająca obiektem krytej pływalni w Gorlicach została zobowiązana do bezzwłocznego przeprowadzenia dezynfekcji instalacji oraz wykonania niezbędnych badań i przedłożenia ich wyników w Sanepidzie. Do chwili obecnej tj. piątku 7 kwietnia, do godziny 13.30 w gorlickim Sanepidzie nie było żadnych dokumentów informujących o obecnym stanie rzeczy na pływalni.

Wykonaliśmy wszelkie zalecenia wydane w decyzji „Sanepidu”. Instalacja została zapuszczona chlorem oraz przegrzana. Wysłaliśmy próbki wody do ponownej analizy, czekamy na wyniki – powiedział nam Mariusz Duszowicz dyrektor OSiR w Gorlicach.

W decyzji nakazano także poinformowanie potencjalnych klientów o zagrożeniu. W teorii zalecenie zostało to wykonane poprzez wywieszenie w obrębie kasy kartki z informacją na ten temat… i tyle! Szkoda, że chociażby Urząd Miejski nie rozpowszechnił tej informacji z taką samą starannością, jak tej o promocji cenowej na korzystanie z sauny na hali OSiR, wykorzystując do tego celu oficjalną witrynę miasta i media społecznościowe. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

PolakPolak

16 15

Gorlice, Gorlice, Gorlice, cudowne to nasze miasto... 14:16, 07.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RumburakRumburak

31 48

No to ja już teraz wszystko rozumiem dlaczego Pan Rozpłochowski jest tak często atakowany. Ale tak to jest gdy jako jedyny nie boi się w tym mieście pokazać rzeczy które ukrywa się przed ludźmi i stara się je zamieść pod dywan. Brawo dla Pana za odwagę i od dziś już wiem dlaczego tak Pana traktują i przestają wierzyć tym którzy te ataki robią! 14:25, 07.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SebaSeba

24 24

Na Gorlickim basenie jest jeden syf i brud walą tyle chloru że jak człowiek się napije to aż nie dobrze się robi, a jak się wyjdzie z wody i wróci do domu to cały człowiek śmierdzi chlorem chodź do basenu mam 3 min to wolę jechać do Wysowej 15:13, 07.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

perspers

3 0

Przed wejściem do basenu i po trzeba się umyć. 20:55, 09.04.2017


MAGDAMAGDA

32 12

Ja 3 kwietnia korzystałam z prysznicow w damskiej szatni. Nikt mnie nie poinformował o takowym zagrożeniu. Co teraz? Powinnam się jakoś przebadac? Moja córka również korzystała w tym dniu (godziny popoludniowe) z tychże zanieczyszczonych prysznicow. Jestem zbulwersowana. Szatnia powinna zostać zamknięta wobec takiego zagrozenia!!!
16:40, 07.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tony HowkTony Howk

33 17

Jak ktoś z was ma w domu duży bojler albo zasobnik cieplej wody to niech zaniesie próbkę do sanepidu i żeby się nie zdziwił, legionella jest popularna bardziej niż wam się wydaje i często występuje właśnie tam gdzie są tego typu zbiorniki. Często np. w prywatnych domach ludzie żyją z tym latami nie mając pojęcia. A taki wrzask tylko bardzo zaszkodzi pływalni, nie jest to nic nadzwyczajnego, podgrzać wodę do 80 stopni i problem znika bo godzina zdycha przy 70ciu i po kłopocie. Po to się bada wodę żeby sprawdzić czy jest, jak jest to się usuwa i nie ma. Ale tu sensacja na maksa... 20:25, 07.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PanPePanPe

1 2

To w domu, a nie w miejscu gdzie takie coś NIE MA PRAWA istnieć. 14:36, 10.04.2017


kiki

31 8

To jest zagrożenie dla zdrowia czy go nie ma?Panie dyrektorze to dlaczego z własnym dzieckiem nie przyszedł pan na lekcję pływania?Każdy logicznie myślący odpowie sobie sam. 07:00, 08.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkaniec Męciny WMieszkaniec Męciny W

6 20

Oj, tam. ,w Mecinie Wielkiej czasem z kranu różne robaczki wypadają i nikt z tym nic nie robi, a ludzie też się myją i uzywają tej wody do prania. Chyba, że spółka wodociągowa uważa że jak zwierzątka zyją to człowiek tez nie padnie 12:38, 08.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

uratowanyuratowany

38 4

Przeżyłem,"chorobę weteranów" -legionelozę,tylko dzięki Panu Bogusławowi Lenardowi , kierującym Oddziałem Internistyczno - Kardiologicznym w Szpitalu w Gorlicach, który zlecił odpowiednie badania.Byłem na krawędzi.I szczęśliwie żyję.Miałem CRP 480 .
Życzę zdrowia. 15:43, 08.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zaniepokojonyzaniepokojony

4 13

Gorlicki basen nadaje się cały do dezynfekcji pływałem tam przez krótki okres czasu - nabawiłem się tam kurzajek i łuszczycy z którymi nie mogę się uporać do teraz do tego jeszcze ten chlor w przesadnej ilości po którym skóra cała jest jak po opalaniu na słońcu - czuć pieczenie i jest zaczerwieniona. Płaci się nie małe pieniądze za wstęp a podstawy nie ma - Higieny ;( myślę że da to coś do myślenia osobom kompetentnym które kierują Gorlickim basenem. Pozdrawiam 10:53, 10.04.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MM

0 0

Łuszczyca po basenie?! 15:09, 18.04.2017


A-linkaA-linka

9 6

To,że warunki sanitarne panujące na gorlickim basenie są dalekie od idealnych wiadomo nie od dziś. Wystarczy wejść do damskiej przebieralni. Woda na podłodze, pływające wszędzie włosy. Chlorem niestety nie da się wyeliminować brudu. Dlatego dawno już zrezygnowałam z basenu. Bilet tani, ale pózniejsze leczenie może być bardzo drogie. 17:41, 10.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez G24, 38-300 Gorlice, ul. Stróżowska 8 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone