Zamknij
REKLAMA

Sobota Akatystu i rekolekcje duchowieństwa w Gorlicach

11:56, 04.04.2017 | J.R
REKLAMA
Skomentuj
Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Biskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz ? Ordynariusz Diecezji

Sobota Akatystu to szczególnie uroczysty dzień dla gorlickiej prawosławnej społeczności. W 5. sobotę Wielkiego Postu, w dniu kiedy Cerkiew prawosławna wychwala Przenajświętszą Bogurodzicę – w gorlickiej katedralnej cerkwi św. Trójcy wspomniano III. rocznicę wniesienia kopii cudownej Iwerskiej Ikony Bogurodzicy. Ikona ta jest darem atoskich mnichów dla prawosławnych Łemków w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci i 20. kanonizacji św. kapłana-męczennika Maksyma Gorlickiego.

Ikonę przekazano ze św. Góry Athos z znanego na całym świecie Monasteru Iwiron na prośbę Biskupa Przemyskiego i Gorlickiego Paisjusza dzięki pomocy hieromnicha Gabriela (Krańczuka) ze Św. Góry Atos i ludzi dobrej woli.

5. kwietnia 2014 roku uroczyście wniesiono ją do gorlickiej świątyni a dzień Pochwały Bogurodzicy Władyka Paisjusz ustanowił dorocznym świętem tutejszej katedry.

Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Biskup Przemyski i Gorlicki Paisjusz – Ordynariusz Diecezji,  w asyście duchowieństwa dekanatów gorlickiego i sanockiego. W tym dniu miały miejsce także rekolekcje wielkopostne duchowieństwa dwóch dekanatów naszej Diecezji.

Podczas uroczystej św. Liturgii w trakcie małego wejścia Władyka Paisjusz – zgodnie z decyzją Św. Soboru Biskupów PAKP – podniósł do godności protoijereja ks. Marka Gocko – proboszcza komańczańskiego. Po Ewangelii ks. prot. Julian Felenczak – dziekan sanocki – zwrócił się do wiernych ze słowem, w którym przybliżył wiernym historię Iwerskiej Ikony oraz rolę jaką odgrywa Bogurodzica w naszym życiu i Jej niebiańskie wstawiennictwo za nas. Po uroczystej św. Liturgii sprawowano Akatyst ku czci Bogurodzicy przed jej Iwerską ikoną.

Na zakończenie Biskup Paisjusz podziękował zebranemu duchowieństwu i wiernym za wspólną modlitwę w ten szczególny dzień, kiedy w sposób osobliwy wspomina się Przenajświętszą Bogurodzicę. Władyka w swoim słowie przypomniał wszystkim zebranym splot wielu wydarzeń z września 2013 roku, kiedy pielgrzymował po świętej Górze Athos.  Pielgrzymka,  zaowocowała i wydała swój plon. W jej efekcie po kilku tygodniach w swej cudownej ikonie, przybyła na Łemkowszczyznę do Gorlic ikona Iwerska Matki Bożej, która rozpostarła swój omoforion nad łemkowską ziemią.

Preswiataja Bohorodyce spasy nas!!!

Tekst: Ks. mgr Jarosław Grycz, Foto: Mikołaj Grycz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone